jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۹۸۷۸ ۰۸ تير ۱۳۹۹  |  ۲۲:۰۸

همیشه وقتی درد یا مشكلی برای كسی پیش می‌آید بلافاصله به دنبال دارو یا مداخله درمانی مؤثر می‌گردد. در بسیاری مواقع حتی وقت و هزینه گزافی صرف درمان این مشكلات می‌شود اما آنچه كه موضوع بحث ماست یكی از روش‌های شگفت‌آور درمان بیماری‌ها خصوصا در اختلالات عصبی اسكلتی-عضلانی‌ است كه فیزیوتراپیست‌ها بیمارانشان را از این روش‌ها آگاه می‌کنند.

title

این روش بسیار ارزان و بااهمیت «تغییر سبك زندگی» است. گاهی تجویز یك دوش آب گرم صبحگاهی، خستگی عضلانی و افسردگی و درد مفاصل ناشی از آن را كه ممكن است باعث مدت‌ها مصرف داروهای مختلف شود، درمان می‌كند. مثال دیگر گنجاندن نیم‌ساعت تا 45دقیقه پیاده‌روی در سطح صاف در فعالیت‌های روزانه است كه در یك بیمار كم‌تحرك، به‌تنهایی می‌تواند درمان مشكلاتی همچون كمردرد، گردن‌درد و زانودرد باشد.

بیماری كه ام‌آرآی او بیرون‌زدگی دیسك بین مهره را نشان می‌داد و درد تیركشنده در اندام تحتانی هنگام ایستادن او را كلافه كرده و كاندیدای جراحی بود، بعد از ارجاع به بخش فیزیوتراپی و توجه فیزیوتراپیست به كفش او كه فاقد پاشنه با ارتفاع مناسب و كفی استاندارد بود، با خرید یك جفت كفش با ویژگی‌های مورد نظر درمانگر، علائمش به كلی از بین رفت و حتی نیاز به ادامه درمان فیزیوتراپی هم پیدا نكرد.

این الگوهای غلط زندگی عامل بسیاری از دردهای ما هستند كه با توجه، كشف و ایجاد یك تغییر كوچك در آنها بیماری كه از فعالیت‌های شغلی خود ناتوان شده و كیفیت زندگی‌اش تنزل یافته به زندگی طبیعی خود باز خواهد گشت.

یك كمردرد مقاوم به دارودرمانی، فیزیوتراپی و آب‌درمانی باعث شد تا بیمار و درمانگر فعالیت‌های روزانه را یك بار به دقت با هم مرور كنند. آنها به چرت نیمروز روی كاناپه اتاق نشیمن مشكوك شدند و حذف این عادت همیشگی به‌طور معجزه‌آسایی باعث بهبودی كمردرد بیمار شد.

جوانی كه به تنیس و بدنسازی می‌پرداخت با درد شدید هر دو آرنج و تشخیص اختلال «آرنج تنیس‌بازان» به فیزیوتراپی مراجعه كرد و پس از هر جلسه درمان، درد كاملا از بین می‌رفت و مجددا در جلسه بعد بیمار با درد و محدودیت شدید بازمی‌گشت.

بررسی شرایط و تاریخچه او نشان داد درد او صبح‌ها هنگام بیدار شدن از خواب، شدید است. بعد از سؤال راجع به نحوه خواب مشخص شد او عادت به قرار دادن آرنج به صورت كاملا خم در زیر سر دارد و اصلاح این وضعیت خواب برایش غیرممكن بود. بستن بازو به تنه با یك شال و فیكس‌كردن آن در كنار بدن باعث شد كه درد دیگر برنگردد و بیمار به كار و زندگی و ورزش خود بازگردد.

از نمونه‌های دیگر تغییر سبك زندگی استفاده از بالش مناسب برای درمان گردن‌درد یا اصلاح نحوه ایستادن و عقب ندادن زانو به‌ویژه در نوجوانان برای درمان زانودرد آنهاست. قرار دادن كیف پول در جیب پشتی شلوار كه با فشار روی عضلات باسن هنگام نشستن باعث كمردرد با درد منتشر در ران و ساق می‌شود با تغییر این عادت غلط به طور كامل درمان می‌شود.

در نهایت گنجاندن چند تمرین ساده در افزایش فعالیت عضلانی و افزایش دامنه حركتی مفاصل هم به عنوان یك تغییر در الگوی زندگی می‌تواند درمانی ساده، ارزان و مؤثر باشد.

دکتر پرهام پارسانژاد - فیزیوتراپیست / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر