jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۲۲۸۶ ۱۷ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

یک وبگاه یمنی ادعا کرد، رویکردی منطقه‌ای و بین‌المللی برای تقسیم یمن به سه منطقه تحت کنترل انصارا...، نُواب عربستان و نواب امارات وجود دارد. این درحالی است که مقامات انصارا... یمن هرگونه تجزیه خاک این کشور را محکوم کرده و آن را رویایی غیرقابل تعبیر می‌دانند. درهمین حال برخی منابع از احتمال صلح بین عربستان و نیروهای انصارا... خبر می‌دهند.

به گزارش فارس، وبگاه المشهد الیمنی و به نقل از منابع رسانه‌ای عربی و بین‌المللی نوشت: «گزینه سه اقلیم پس از شکست تمام مسیرهای سیاسی و رسیدن آنها به بن‌بست مطرح شده است ؛ بن‌بستی که دلیل آن را باید به‌خاطر لجاجت تمامی طرف‌های سیاسی و حامیان آنها دانست ». این وبگاه در ادامه طرف‌های درگیر را دولت مستعفی عبد ربه منصور هادی و حوثی‌ها و شورای انتقالی در جنوب معرفی کرده و می‌نویسد اولی مورد حمایت عربستان، دومی مورد حمایت ایران و سومی مورد حمایت امارات عربی متحده است. به نوشته این وبگاه طرف‌های یاد شده «بر گزینه‌ها و شروط خود و تحمیل سیاست وضعیت موجود و بهره‌گیری از آن برای خلق واقعیت‌های جدید اصرار دارند». المشهد الیمنی سپس می‌نویسد: «به نظر می‌رسد جامعه بین‌المللی تقریبا قانع شده باشد که اقلیم‌های سه‌گانه بهترین راه‌حل برای نزاع در یمن است و بر اساس این طرح قرار است اقلیم صنعا به حوثی‌ها، اقلیم حضرموت به دولت مستعفی منصور هادی و اقلیم عدن به شورای انتقالی داده شود.»
ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از چهار سال پیش جنگ تجاوزگرانه‌ای را علیه مردم مظلوم یمن به راه انداخت. گروه‌های مقاومت یمن از ابتدای این جنگ درصدد مقابله با متجاوزان برآمده و تاکنون توانسته‌اند ضرباتی جبران‌ناپذیر بر آنها وارد کنند. یکی از آخرین مورد آن عملیات بزرگ نجران بود که نیروهای مقاومت یمن موفق شدند سه تیپ از نیروهای ارتش عربستان را منهدم ساخته و هزاران نفر را اسیر کنند. عملیات موفقیت‌آمیز انصارا... مقامات سعودی را به فکر صلح و آتش‌بس انداخته است. به گونه‌ای که رسانه‌های یمن و منطقه‌ای در روزهای اخیر از کاهش بمباران‌های هوایی این کشور از سوی ائتلاف سعودی ـ آمریکایی خبر می‌دهند. شبکه المیادین به نقل از منابع خود اعلام کرد ائتلاف سعودی ـ آمریکایی حملات هوایی خود در تمام جبهه‌ها و مناطق مسکونی یمن را در روزهای اخیر به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داده است. به گفته این منبع قرار است طی روزهای آینده کمیته‌هایی از سوی دو طرف تشکیل شوند تا انگیزه‌های عربستان در پذیرش صلح را مورد آزمایش قرار دهند. شامگاه جمعه 12 مهر نیز خبرگزاری رویترز گزارش داد عربستان پیشنهاد انصارا... را برای آتش‌بس بررسی می‌کند و بن‌سلمان به دنبال خروج آبرومندانه از یمن است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر