jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۳۴۸۵ ۲۴ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

باوجود گزارش‌های مکرر واسناد معتبر هیچ‌کس در دنیا نسبت به خشونت‌های دولت عربستان علیه زندانیان موضع نمی‌گیرد

شکنجه به سبک بن سلمان

پرونده سیاه عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر آشکارتر و واضح تر از آن است که جایی گفته شود. قتل فجیع جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول یک نمونه بارز از این پرونده بود که همه جهانیان را آگاه کرد. عجیب آن‌که مقامات سعودی به رغم این رسوایی‌ها همچنان به اقدامات ضد حقوق بشری خود ادامه می‌دهند و از هیچ مرجعی درداخل یا خارج از کشور نیز ابایی ندارند. یک نمونه جدیدتر آن، شکنجه و آزار جنسی لجین الهذلول زندانی سیاسی سعودی است که عربستان در صدد پرده پوشی آن برآمد، اما دراین کار ناکام ماند. به همین بهانه نگاهی دوباره می‌اندازیم به پرونده حقوق بشری عربستان سعودی.

شمار زندانیان سیاسی در عربستان سعودی معلوم نیست. برخی منابع تعداد آنها را حدود
30 هزار نفر اعلام کرده و می‌گویند آنها بارها در معرض انواع و اقسام شکنجه‌ها قرار گرفته اند. به گزارش میدل ایست آنلاین، شمار زندانیان سیاسی در عربستان حدود 30 هزار نفر است که در شرایط دشواری از جمله انواع شکنجه و بدرفتاری قرار دارند. اخیرا حساب کاربری «زندانیان عقیدتی» که یک سازمان مدافع حقوق زندانیان سیاسی در عربستان است - در توییتر نوشت: آنچه در رسانه‌های عربستان درباره حقوق تضمین شده زندانیان منتشر می‌شود، دروغ است، بروید بدن‌های زندانیان را ببینید چگونه از شلاق‌ها و لگدهای افسران امنیتی کبود شده است، روی بدن‌های آنها تیرگی‌هایی در اثر ضربات دیده می‌شود.
شکنجه و مرگ
خانواده یکی از زندانیانی که هفت سال از بازداشت او می‌گذرد، درباره مشکلات و رنج‌های زندانیان عقیدتی در عربستان اعلام کرد، سلول‌های انفرادی مملو از حشرات مختلف و موش‌هاست. فرد زندانی درد بسیاری دارد و هیچ توجهی به او نمی‌شود، اگر هم از آنها درخواست معالجه کند و این خواسته را تکرار کند، تیمی از گروه ویژه را می‌فرستند تا او را مورد ضرب و شتم قرار دهند تا زندانی دیگر چنین درخواستی نکند.
منابع خبری می‌گوید روز شنبه گذشته صالح الضمیری، مبلغ عربستانی در زندان الطرفیه در منطقه القصیم در این کشور جان باخت. پیش از آن نیز برخی فعالان از فوت شیخ احمد العماری، رئیس پیشین دانشکده قرآن دانشگاه مدینه منوره در اثر سکته مغزی در داخل زندان خبر داده بودند. مسؤولان ریاض از سپتامبر ۲۰۱۷ مبلغان برجسته و فعالان عربستانی و در رأس آنها العوده، القرنی و العمری را بازداشت کردند. چند ماه پیش روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: به اسنادی دست‌یافته که افشاکننده ابعاد شکنجه زندانیان سیاسی در عربستان سعودی است.
به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، گاردین نوشت این اسناد محرمانه که برای پادشاه سعودی تهیه شده است ثابت می‌کند زندانیان سیاسی در عربستان به‌رغم آنچه دولت این کشور ادعا می‌کند، مورد شکنجه جسمی و آزار قرار می‌گیرند. در این اسناد توصیه‌هایی شامل عفو زندانیان سیاسی یا آزادی زودهنگام افراد بیمار، به پادشاه سعودی ارائه شده اما این توصیه‌ها مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرد. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که زندانیان سیاسی زن در عربستان را با شوک الکتریکی شکنجه می‌دهند. «عادل أحمد بوناعمه»، «محمد السعود البشر»، «فهد عبدالعزیز السنیدی»، «زهیر کتبی»، «عبد العزیز بن فوزان الفوزان»، «یاسر عبدا... العیاف»، «سمر محمد بدوی» و «هتون أجود الفاسی» از جمله افرادی هستند که به نوشته گاردین درباره سلامتی آنها تحقیق ‌شده است. براساس اسنادی که گاردین به آن دست‌یافته، بیشتر زندانیان از وضعیت جسمانی نامطلوبی برخوردار بودند و توصیه شده است که آنها را از سلول انفرادی به مراکز درمانی منتقل کنند. دولت عربستان که خود را عضو کنوانسیون ملل متحد علیه شکنجه می‌داند «هرگونه اتهامی را علیه بدرفتاری با زندانیان » رد می‌کند .
ماجرای سلمان العوده
عبدا... العوده، پژوهشگر حقوقی و پژوهشگر ارشد دانشگاه جرج‌تاون واشنگتن و فرزند سلمان العوده، مبلغ سعودی که از سوی دولت عربستان دستگیر شده، در یادداشتی درباره دستگیری پدرش می‌نویسد: «در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ پدر من که یک مبلغ مسلمان اصلاح‌طلب سعودی است، در توییتر برای 14‌میلیون دنبال‌کننده خود پیامی غیرتوهین‌آمیز نوشت که دولت را به پایان دادن به بن‌بست دیپلماتیک با قطر دعوت می‌کرد. چند ساعت بعد ماموران امنیتی دولتی او را در خانه دستگیر کردند و او حالا به دلیل اتهاماتی از جمله گسترش فساد، درخواست برای سلطنتی بر مبنای قانون اساسی، ایجاد نفاق در جامعه، تهییج و «تمسخر دستاوردهای دولت» با حکم اعدام روبه‌رو است.
عبدا... العوده اظهار کرد پدرش از زمان دستگیری در حبس انفرادی است و با او بدرفتاری شده، چشمان و دستانش بسته بوده، در سلولش به زنجیر کشیده شده و از خواب و دریافت خدمات درمانی محروم بوده است؛ تا حدی که پس از پنج ماه به بیمارستان منتقل شده است. به گفته العوده، ۱۷ نفر از اعضای خانواده او از سفر منع شده‌اند و عمویش به خاطر این‌که درباره دستگیری پدرش را توییت کرده، بازداشت شده است. سفارت عربستان در واشنگتن نیز از او خواسته برای «تمدید گذرنامه‌اش» به عربستان بازگردد.
نقش محمد بن سلمان
به گفته کارشناسان از زمان قدرت گرفتن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۷، افزایش قابل‌توجهی در تعداد اعدام‌های عربستان صورت گرفته است. به گفته عبدا... العوده، در سال ۲۰۱۰، ۲۷ نفر در عربستان اعدام شده‌اند که این آمار در سال ۲۰۱۵ به ۱۵۸ نفر رسید و اکثر آنان در اعتراضات بهار عربی حضور داشته‌اند اما در سال جاری میلادی تاکنون ۱۳۴‌نفر اعدام شده‌اند که دست‌کم ۲۴ نفر دیگر نیز به‌زودی اعدام خواهند شد و احتمالا سلمان العوده هم یکی از آنان است. العوده با انتقاد از سکوت جامعه بین‌المللی در اعتراض به اقدامات عربستان، خواستار افزایش حمایت‌ها از انجام تحقیقات مستقل درباره اعدام‌های سعودی‌ها شد و بر لزوم ایستادن در برابر این اعدام‌ها تاکید کرد. بن‌سلمان علاوه بر بازداشت گسترده شاهزادگان و بازرگانان، تاکنون تعداد زیادی از روحانیون را هم به دفعات متعدد بازداشت کرده و همچنین به صورتی بی‌رحمانه با فعالان حقوق بشر اعم از زن و مرد برخورد می‌کند. قتل فجیع جمال خاشقچی و دستگیری چند فعال زن در عربستان ازجمله این اقدامات بوده است.
یکی از آخرین نمونه‌های آن بازداشت لجین الهذلول از زنان فعال سیاسی سعودی است که هنوز او را آزاد نکرده‌اند. به گزارش العالم، ولید الهذلول برادر لجین ، گفته است مقامات این کشور به خواهرش گفته‌اند در صورتی می‌تواند از زندان آزاد شود که اظهارات خود را درباره شکنجه در زندان الحائر تکذیب کند. مقامات سعودی گفته‌اند لجین باید این اظهارات را در برابر تلویزیون بیان کند تا آزاد شود. لجین الهذلول ۳۰ ساله، سال گذشته به همراه شماری از زنان فعال رسانه‌ای و حقوقی در عملیاتی بازداشت شد. او به همراه چند نفر از بازداشتی‌ها گفتند که از سوی بازجویان شکنجه شده و در معرض آزار جنسی قرار گرفته است. به گفته برادر لجین، او ابتدا با این توافق و حضور در برابر دوربین موافقت کرده بود. اما خواهر لجین به نام لینا نیز نوشت هر اتفاق و توافقی صورت بگیرد، بار دیگر شهادت می‌دهد که خواهرش در زندان مورد شکنجه و آزار جنسی قرار گرفته است.
در پایان باید گفت؛ نکته عجیب این‌که هیچ‌کس قادر نیست به پرونده ضد حقوق بشری محمد بن سلمان رسیدگی کند. حمایت بی‌دریغ دونالد ترامپ و کل کشورهای غربی از او درکنار دلارهای نفتی عربستان و ولخرجی‌های مکرر این شاهزاده میلیاردی موجب شده تا به رغم این‌که بن‌سلمان دستانش به خون بیگناهان زیادی آلوده شده کسی او را محاکمه نکرده یا به دادگاهی نکشانده است. همین بی‌توجهی و مصونیت موجب شده تا او با فراغ بال همچنان به جنایات بیشتری بر ضدبشریت دست بزند.

رحیم محمدی

بین‌الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر