jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۱۷۳۸   ۱۵ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

رهبر انقلاب در دیدار جمعی از زوج‌های جوان

شکرگزار نعمت ازدواج باشید

به مناسبت یکم ذی‌الحجه، سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س)، پایگاه اطلاع‌رسانیKHAMENEI.IR بیانات حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای را که در دیدار جمعی از زوج‌های جوان در فروردین ۱۳۹۸ در مشهد مقدس ایراد شده، منتشر کرد. متن بیانات رهبر انقلاب در این دیدار به این شرح است:

بسم‌ا... الرحمن الرحیم
یک جمله‌ای من عرض کنم. اولا نعمت ازدواج - چه برای پسر، چه برای دختر - نعمت بزرگی است که خیلی‌ها توجه ندارند. این‌که خدای متعال به شما توفیق بدهد و کمک کند که همسر خوبی پیدا کنید، یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی است؛ این نعمت را باید شکر بکنید. شکر این نعمت هم به این است که آن شکلی را که خدای متعال برای خانواده‌ها، برای زن، برای شوهر تعیین کرده و اخلاق خانوادگی‌ای را که در اسلام مقرر شده، به طور کامل رعایت کنید. و قدر این زندگی را بدانید؛ سعی کنید ان‌شاءا... هر چه بیشتر این زندگی را اسلامی کنید. این یک نکته است.
مطلب دوم؛ این حدیثی که من خواندم از قول پیغمبر اکرم که «تَناکحوا تَناسَلوا تَکثُروا»(۱)، خدای متعال از مسلمان‌ها خواسته که زیاد بشوند، افزایش پیدا کنند. واقعا هم این جور است که اگر چنانچه عدد ملت مسلمان -‌ حالا در یک کشور اسلامی مثل کشور ایران یا در فضای اسلامی مثل امّت اسلامی - زیاد باشد، این زمینه و امکان برای رشد و تعالی در آنها وجود دارد؛ یعنی وقتی که عده زیاد است، افراد صالح در آن قهراً زیادترند، توانایی‌ها قهراً بیشتر است، نیروی انسانی قهراً راقی‌تر‌(2) است؛ این چون طبیعی است اگر چنانچه جمعیت زیاد باشد. جمعیت کم، مقهور(3) واقع می‌شود. امروز در دنیا آن کشورهایی که جمعیت‌های زیادی دارند،
به برکت آن به خیلی امکانات دست یافته‌اند؛ چین یک نمونه است، هند یک نمونه است؛ با این‌که مشکلاتی هم دارند اما در عین حال خود این جمعیت زیاد به عنوان یک ارزش اجتماعی، ارزش سیاسی، یک ارزش بین‌المللی برای آنها توانسته موفقیت‌هایی را به وجود بیاورد. بنا بر این نسل باید افزایش پیدا کند؛ این‌که من تکرار می‌کنم، تأکید می‌کنم، به خاطر این است.
و البته امروز در کشور ما مردم گوش می‌کنند، حرفی ندارند؛ آن کسانی که این حرف به آنها می‌رسد، حرفی ندارند و گوش می‌کنند منتها مسؤولانی که بایستی عملا دنبال کنند و زمینه‌ها را فراهم کنند، آن کار لازم را انجام نمی‌دهند. البته مسؤولان [رده] بالا می‌گویند قبول داریم اما مسؤولان میانی درست عمل نمی‌کنند؛ به هر حال افزایش فرزند باید به صورت یک فرهنگ دربیاید. شما ببینید، در بعضی از کشورهای غربی مثلا در آمریکا خانواده‌ای 15 تا بچه دارند، 20 تا بچه دارند و از این قبیل، تشویق [هم] می‌شوند و هیچ کس مذمتشان نمی‌کند. اما نوبت به کشور ما که می‌رسد، این طرف قضیه تشویق می‌شود، [یعنی] کم‌فرزندی و مانند اینها. بنابراین این هم یک نکته است که ان‌شاءا... باید مورد توجه باشد.
نکته آخر این است که زن و شوهر در صراط حق و راه حق به همدیگر کمک کنید. زن می‌تواند کمک کند به شوهرش برای این‌که در صراط حق پایدار باشد، ثابت‌قدم باشد و پیش برود؛ مرد می‌تواند همین کمک را به زن بکند. مثل دو شریک، مثل دو هم‌سنگر با هم زندگی کنید. عملاً، هم در شریعت، هم در واقعیت خارجی، زن و شوهر نزدیک‌ترین افراد به هم هستند؛ هر چه می‌توانید صمیمیت را، صفا را، محبت را بین خودتان افزایش بدهید. محبت مایه اصلی زندگی شیرین خانوادگی است؛ سعی کنید محبت را روزبه‌روز افزایش بدهید که به دست خود انسان هم هست و انسان می‌تواند این کار را بکند.
ان‌شاءا... که خداوند بر شما مبارک کند به برکت این بقعه مبارک امام رضا و این ایام متبرک و مبارک.

۱- جامع‌الاخبار، ص ۱۰۱
۲- ترقی‌کننده
۳ - مغلوب، شکست‌خورده

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر