jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۶۶۳۱ ۱۹ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

کمتر کسی را می‌توان سراغ داشت که دوران کودکی و نوجوانی‌اش با عروسک‌های مشهوری همچون کلاه‌قرمزی و پسرخاله، سنجد، زی‌زی گولو، پنگول و حیوانات خونه مادربزرگه نگذشته باشد یا تکرار این برنامه‌های عروسکی را ندیده باشد؛ شخصیت‌هایی که هر کدامشان در زمان خودشان موجی راه می‌انداختند و تکیه‌کلام‌هایشان در کوچه و بازار شنیده می‌شد.

برنامه‌های عروسکی در کشورمان دارای سابقه چند ساله هستند البته قبل از آن نمایش‌های عروسکی‌ای وجود داشتند که در تماشاخانه‌ها یا حتی در کوچه و بازار، مردم را سرگرم می‌کردند. پویانمایی ایرانی هم البته کم‌سابقه نیست؛ هر چند دیرتر از برخی کشورها، شاهد ورود این هنر - که البته از نگاهی دیگر می‌تواند به عنوان یک صنعت مورد توجه قرار بگیرد - به ایران بوده‌ایم، اما پیشرفت‌های چشمگیری که حوزه پویانمایی به ویژه طی سال‌های اخیر تجربه کرده، قابل اعتناست، به نحوی که اکنون کشورهای خارجی هم مشتری این آثار شده‌اند و نه فقط از منظر محتوا بلکه تکنیک و هنر به‌کار رفته در این تولیدات، شهرتی فراملی یافته‌اند.
بسیاری عقیده دارند آنچه جزو دستاوردهای مهم و قابل توجه صنعت پویانمایی و برنامه‌های عروسکی در کشورمان به شمار می‌رود، همگی در پایتخت ساخته می‌شوند، در حالی که واقعیت چیز دیگری است؛ هر چند نمی‌توان از نقش این‌گونه مراکز و برخی شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه پویانمایی و نیز شبکه‌های سراسری در تولید برنامه‌های عروسکی بی‌اعتنا گذر کرد، اما در شرایطی به سر می‌بریم که برخی از مراکز استانی صدا و سیما به قطب‌های تولید پویانمایی در ایران تبدیل شده‌اند و شرکت‌های غیردولتی در شهرهای گوناگون، آنچنان مسیر رشد و پویایی را طی می‌کنند که به‌زودی گوی سبقت را در این رقابت تنگاتنگ از همکاران خود در تهران می‌ربایند. جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی در دومین گام به میزبانی استانداری کرمانشاه در حال برگزاری است؛ رویدادی فرهنگی، هنری و رسانه‌ای که دارای آثار اجتماعی و حتی اقتصادی نیز است، از این منظر که در کنار آن بازاری برای فروش تولیدات همه شرکت‌کنندگان برپا می‌شود و نه تنها اصل رقابت در آن وجود دارد، بلکه نوعی گردهمایی عظیم هنری هم به شمار می‌رود که در کنار همه اینها، محملی برای فروش تولیدات پویانمایی و عروسکی نیز فراهم شده است.
آشنایی برنامه‌سازان صدا و سیمای استان‌ها با شرکت‌ها و مراکز بزرگ‌تر و با تجربه‌تر، از دستاوردهای جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی به شمار می‌روند. رویدادی که انتظار می‌رود همان‌طور که در دومین گام، شاهد اضافه شدن بخش عروسکی به آن بودیم، در آینده‌ای نه چندان دور و با اضافه شدن بخش بین‌المللی، میزبان شایسته‌ای برای هنرمندانی از دیگر کشورها باشد.

فرشید شکیبا

مدیر روابط‌عمومی معاونت امور استان‌ها

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر