jamejamonline
کرمانشاه کد خبر: ۱۱۹۱۴۳۰   ۲۳ بهمن ۱۳۹۷  |  ۱۴:۳۲

سخنگوی شورای شهر کرمانشاه گفت: با ابلاغ وزارت کشور، کرمانشاه از اول اسفند به عنوان نهمین کلانشهر کشور شناخته می‌شود.

کرمانشاه کلانشهر شد

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا ، سیدحجت الله موسوی اجاق با اعلام این خبر، گفت: اعلام یک شهر به عنوان کلانشهر تنها بر مبنای جمعیت آن صورت می‌گیرد و شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر به عنوان کلانشهر معرفی می‌شوند.

وی افزود: در آخرین سرشماری صورت گرفته حدود ۲۵ تا ۴۵ هزار نفر برای تبدیل شدن به کلانشهر کم داشتیم که با درصدی که سالانه برای رشد جمعیت لحاظ می‌شود و نیز با توجه به بحث زلزله که برخی زلزله زدگان به شهر کرمانشاه مهاجرت کردند، عملاً جعیت کرمانشاه از یک میلیون نفر فراتر رفت.

موسوی اجاق تصریح کرد: در همین راستا در هفته اخیر از سوی وزارت کشور، کرمانشاه به عنوان نهمین کلانشهرکشور شناخته و این موضوع ابلاغ شد و از ابتدای اسفند این ابلاغ اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه کرمانشاه پیش از این کلانشهر نبوده، گفت: برخی عنوان کردند کرمانشاه کلانشهر بوده و در برهه‌ای از زمان از لیست کلانشهرها خارج شده که این موضوع صحت ندارد، زیرا جمعیت کرمانشاه هیچگاه بیش از یک میلیون نفر نبوده است.

موسوی اجاق با بیان اینکه با کلانشهر شدن کرمانشاه ردیف‌های اعتباری خاصی به این شهر تعلق می‌گیرد، گفت: کلانشهرها ردیف‌های اعتباری در خصوص مباحث جمعیتی یا آلودگی هوا دارند که کرمانشاه از این پس می‌تواند از این مزایا بهره مند شود.

وی افزود: همچنین طبق قانون، شهرهای با بیش از یک میلیون نفر جمعیت، شورای شهر ۱۳ نفره خواهند داشت و بر همین اساس در دوره بعدی تعداد اعضای شورای شهر کرمانشاه نیز به ۱۳ نفر افزایش خواهد داشت.

سخنگوی شورای شهر کرمانشاه در پایان با قدردانی از استاندار کرمانشاه به جهت پیگیری این موضوع، گفت: پیگیری‌های مستمر آقای بازوند -استاندار کرمانشاه- در یک سال اخیر نقش بسیاری در تسریع این روند داشت که کرمانشاه به عنوان یک کلانشهر معرفی شود. همچنین معاون امور عمرانی پیشین استانداری و مدیرکل امور شهری استانداری نیز در این زمینه زحمات بسیاری متقبل شدند که جای تقدیر دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: