jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۸۹۴۵۷ ۱۳ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

زخم‌ها معمولا ساده هستند و به خودی خود بهبود می‌یابد، اما بعضی زخم‌ها هم هستند که اگر مورد بی‌توجهی قرار گیرند، تازه اول مشکلات خواهد بود. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به دیابت بیش از هر فردی در معرض این زخم‌ها هستند به طوری که به آنها زخم‌های دیبابتیک می‌گویند و به این راحتی‌ها هم درمان نمی‌شوند به حدی که گاهی رعایت نکردن بهداشت ممکن است باعث عفونت شدید این زخم‌ها و جراحت‌ها شود تا جایی که بعضی پزشکان مجبور به قطع عضو بیمار می‌شوند.

باکتری‌هایی که باعث بروز زخم‌های دیابتی می‌شوند اغلب نسبت به درمان مقاومت شدید دارند و مقاومت آنتی‌میکروبی تنها باعث عفونی شدن زخم‌ها می‌شود. آمارهای اخیر حکایت از آن دارد که به طور تقریبی حدود 7/5 میلیون نفر در آمریکا مبتلا به زخم‌های مزمن به ویژه در دیابتی‌ها هستند که منجر به قطع عضو می‌شوند. اگر بخواهیم این آمار را در سطح جهان به‌دست آوریم، در هر 30 ثانیه یک زخم مزمن و مقاوم در برابر درمان دیابتیک منجر به قطع عضو می‌شود.
از این‌رو محققان همواره به دنبال راه‌حل‌های ابتکاری و مؤثرتری بوده‌اند تا بتوانند این زخم‌ها را درمان کنند. سرانجام مهندسان کالج سلطنتی لندن مولکولی را موسوم به TrAPs پیدا کردند که قدرت طبیعی شفابخشی بدن را تقویت می‌کند. این مولکول‌ها در واقع فاکتورهای رشدی هستند که به موادی چون کلاژن کمک می‌کنند تا طبیعی‌تر با بافت‌های بدن تعامل داشته باشند و در نهایت زخم‌ها را سریع‌تر درمان کنند. معمولا از مولکول‌های کلاژن در ترمیم زخم استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اسفنج‌های کلاژن قادر به ترمیم جراحت‌های مربوط به سوختگی بوده و ایمپلنت‌های کلاژنی به بازسازی استخوان‌ها کمک می‌کند. محققان مولکول‌های کلاژنی TrAPs را به‌گونه‌ای مهندسی‌سازی کردند که روند طبیعی ترمیم زخم را انجام دهند. آنها در این روش از جنبش سلولی استفاده کرده‌اند که نوعی ترمیم زخم طبیعی در موجوداتی مانند اسفنج دریایی گرفته تا انسان به‌شمار می‌رود. این فرآیند مولکول‌های کلاژنی را وادار به آزادسازی پروتئین‌های احیاکننده‌ای می‌کند که روند ترمیم جراحات را سرعت می‌بخشد. از این روش می‌توان در ترمیم طیف گسترده‌ای از جراحت‌ها مانند شکستگی‌های استخوانی، جراحت‌های بافتی ایجاد شده بر اثر حملات قلبی و آسیب‌های عصبی و حتی زخم‌های دیابتی استفاده کرد.

ندا اظهری
مترجم
منبع:‌ medicalnewstoday

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر