jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۵۲۸۱۰   ۲۱ تير ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

با خودروهایی آشنا شوید که آینده صنعت خودروسازی جهان را رقم می‌زنند

بهترین خودروهای برقی 2018

سال‌هاست موضوع پایان یافتن ذخایر سوخت‌های فسیلی به‌عنوان سرنوشت محتوم این نوع سوخت در جهان مطرح شده است. جدا از این‌که هشدارهای زیادی نیز مبنی بر آلودگی هوا به دلیل استفاده روزافزون از خودروهایی که با این‌گونه سوخت‌ها به حرکت درمی‌آیند مطرح می‌شود، محققان برای جایگزینی منبع انرژی پاک و پایان‌ناپذیر تلاش‌های زیادی را از مدت‌ها پیش در دستور کار خود قرار داده‌اند.

خودروهایی که امروزه با برق حرکت میکنند، حاصل مطالعه محققان و مهندسانی هستند که از سالها پیش وارد عرصه رقابت در این حوزه شدهاند. مهمترین خصوصیت خودروهای برقی که باعث شده اتکای خودروسازان به سوختهای فسیلی به کمترین میزان ممکن برسد، استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر و پاک است و هرچقدر متخصصان این صنعت بتوانند میزان کارایی و مقدار پیمایش محصولاتشان را بالاتر ببرند موفقتر عمل کردهاند. به همین علت سازندگان خودروهای الکتریکی اهمیت زیادی به بهبود کیفیت باتریها و افزایش محدوده پیمایش محصولات تولیدی خود میدهند. در این زمینه نمیتوان از موفقیتها و پیروزیهای تسلا در تولید خودروهای برقی چشم پوشید؛ شرکتی که تا امروز موفق شده خودروهایی را به بازار مصرف عرضه کند که بیشترین میزان پیمایش را به ثبت رساندهاند. اما باید بدانیم تسلا تنها مجموعهای نیست که در این زمینه فعالیت میکند و رقبای سرسختی دارد. در ادامه با ده نمونه از موفقترین خودروهای برقی سال 2018 آشنا میشویم که توانستهاند بهترین بازار فروش را برای خود به دست بیاورند.

گلف الکتریکی Volkswagen e-Golf

«باید جهان را از این همه پلیدی و آلودگی پاک کرد.» این شعار فولکسواگن برای ساخت نمونه الکتریکی از محصول گلف است. البته اگر بخواهید گلف را در مسیر رسیدن به آرمان شعارش همراهی کنید، مجبورید تا یک و نیم برابر نسبت به نمونه بنزینسوز گلف هزینه کنید، زیرا این خودرو با قیمت پایه 35هزار و 445 دلار تقریبا ده هزار دلار از گلف جیتیآی گرانتر است. اما طبق ادعای فولکسواگن پس از طی 104هزار کیلومتر و صرفهجویی در پرداخت هزینه سوخت، این مبلغ اضافه پرداخت شده جبران خواهد شد. ای-گلف (e-Golf) به یک موتور الکتریکی 85 کیلوواتی که 114 اسب بخار نیرو تولید میکند مجهز است که میتواند 270 نیوتنمتر گشتاور را در اختیار راننده قرار دهد. شتاب صفر تا صد این خودرو نیز 10/4 ثانیه اعلام شده است. انرژی این خودرو از باتریهای لیتیومیونی 24/2 کیلووات ساعتی تامین میشود که شارژ معمولی آنها 12ساعت طول میکشد.

بامو آی3 3 BMW i

این خودرو به یک موتور الکتریکی 168 اسب بخاری مجهز است و باتری لیتیومیونی آن برای شارژ کامل به سه ساعت زمان نیاز دارد. در نمونه 2018 شعاع حرکتش به 290کیلومتر افزایش پیدا کرده است که در نسل قبلی 155 کیلومتر بود. همچنین در این نمونه سیستم Idrive شرکت بامو نیز به روز شده که میتواند مکانهای شارژ را به راننده نشان دهد.

این محصول یک برادر تنی دیگر نیز دارد که نسخه اسپرت آن به حساب میآید. مدل آی3اس (I3s) به یک موتور الکتریکی تقویت شده مجهز است که 14 اسب بخار قدرت بیشتری دارد و گشتاور آن نیز به 270 نیوتنمتر رسیده و نسبت به برادر معمولی خود 20 نیوتنمتر قویتر است. این نمونه اسپرت میتواند شتاب صفر تا صد را در مدت 6/9 ثانیه داشته باشد و به سرعت حداکثر 160 کیلومتر در ساعت نیز دست پیدا کند.

نیسان لیف Nissan Leaf

شرکت نیسان ژاپن که از موفقترینطراحان و سازندگان خودروهای برقی به شمار میرود، از اینکه محصولاتش مورد توجه مصرفکنندگان قرار گرفته بسیار خرسند است. طی آخرین گزارشی که نیسان ارائه کرده از افزایش 10 درصدی فروش محصول برقی نیسان لیف خبر داده است.

این خودروساز از آخرین نمونه لیف الکتریکی خود در پاییز 1396 در ژاپن و آمریکا رونمایی و سپس اقدام به عرضه آن کرد. تاکنون نزدیک به 55هزار دستگاه از این خودرو در سراسر جهان به فروش رفته است. شایان ذکر است فروش این خودرو در سال 2017 به عدد 47هزار و 423 دستگاه رسید که رشد 10 درصدی را نشان میدهد. بازارهای آمریکای لاتین، آسیا و اقیانوسیه نیز به مصرفکنندگان این محصول افزوده شده است. از زمان رونمایی این خودرو از سال 1389/ 2010 تاکنون 320 هزار دستگاه در 51 بازار بینالمللی فروخته شده است. نیسان لیف نهتنها از جدیدترین مجموعه باتری و قوای محرکه بهره میبرد، بلکه به فناوریهای پیشرفتهای مانند سیستم رانندگی خودکار پروپایلوت، پارک پروپایلوت و E-Pedal نیز مجهز است.

به گفته مصرفکنندگان، حرکت در ترافیک شلوغ با نیسان لیف به کمک موتور تقریبا بیصدایش که قدرت 147 اسب بخار را دارد، تجربه خوشایندی است. شتاب صفر تا صد این خودرو 7/4 ثانیه بوده و گشتاور قدرتمند 320 نیوتنمتری آن شما را فقط در 2/8 ثانیه از سرعت 50 به 80 کیلومتر در ساعت خواهد رساند. همچنین ظرفیت باتری این خودرو 40 کیلووات ساعت است که نسبت به نمونه قبل خود ده واحد افزایش داشته است. نیسان میگوید با یک بار شارژ کامل باتری میتوان مسافتی معادل 240 کیلومتر را با این خودرو رانندگی کرد.

رنو زویی Renault ZOE

این خودروی کوچک شهری که به سوپر مینی بدون آلایندگی مشهور شده، قدرتی حدود 107 اسب بخار دارد که نسبت به نمونه قبلی خود 16 واحد افزایش پیدا کرده است. طبق ادعای سازندگانش میتواند با هر بار شارژ باتری 41کیلوواتی مسافتی معادل 402 کیلومتر را طی کند. این خودروی 18 هزار پوندی به لطف قدرت بیشتر موتور جدیدش، برای سفرهای بین شهری بسیار مناسب به نظر میرسد و شتاب صفر تا صد کیلومتر آن حدود 13 ثانیه است.نرمافزار اندروید اتو که متصل به صفحه لمسی 16 اینچی است نیز به راننده و سرنشینان کمک میکند راحتتر بتوانند ایستگاههای شارژ را اطراف خود پیدا کنند. زویی دارای چرخهای 16 اینچی، چراغ و برفپاکن الکتریکی، فرمان چرم و حسگر پارک است و طبق ادعای متخصصان شرکت رنو، باتریاش را میتوان در طول هفت ساعت شارژ کامل کرد.

تسلا مدل اس Tesla Model S

این خودرو که واقعگرایانهترین و در عین حال جاهطلبانهترین پروژه شرکت تسلا موتورز به شمار میرود، ابتدا سال 1395/ 2016 و با قیمت 36هزار دلار به بازار عرضه شد. نسل 2018 این خودرو نیز در دو بسته سفارشی و با قیمت و ویژگیهای متفاوت عرضه شد. نمونه جدید که به یک باتری 9هزار دلاری مجهز است دامنه حرکتی این خودرو را از 354 کیلومتر به 499 کیلومتر افزایش داده است. بسته سفارشی دوم نیز با افزایش قیمت 5000دلاری به امکاناتی همچون صندلیهای برقی مجهز به گرمکن، سقف شیشهای پانوراما و یک سیستم صوتی پریمیوم مجهز است. دانستن این نکته هم جالب است که انتخاب هر رنگ دیگر به جز مشکی هزینهای در حدود 2000دلار به خریدار تحمیل میکند. شتاب صفر تا صد تسلا اس 5/1 ثانیه است و با گرفتن ترمز در سرعت 112 کیلومتر در ساعت، با طی مسافت 53/6 متر متوقف خواهد شد. میزان رسمی مصرف انرژی این خودرو برابر مسافت 499 کیلومتر در سیکل ترکیبی و 481 کیلومتر در بزرگراه به ازای هر یک مرتبه شارژ کامل باتری است.

فولکس واگن ای- آپ e-up

در نمایشگاه خودروی فرانکفورت 2011، فولکسواگن نسخه نهایی و تولیدی هاچبک کوچک جدیدی را رونمایی کرد که آن را ای- آپ نامگذاری کرده بود. این خودرو توانست در سال بعد عنوان خودروی سال را کسب کند. در قدمهای بعدی نسخههای دیگری از آن توسط دو زیرمجموعه فولکس واگن یعنی سئات و اشکودا به نامهای Mii و سیتیگو معرفی شدند. این خودروها که در اصل محصولاتی یکسان هستند، فقط در نمای جلو و داخل کابین تفاوتهایی با یکدیگر دارند. آپ ابتدا در دو نسخه هاچبک سه و پنجدر تولید میشد و بعدها نمونههای کراس و جیتیآی نیز به مجموعه آن اضافه شد. نمونه ای - آپ نیز همزمان با تولید این محصول در نمایشگاه ژنو 2012 رونمایی شد و تفاوت آن با نسخه معمولیاش فقط در قسمت جلویی و چراغهای الایدی خطی است که جایگزین چراغهای مهشکن شدهاند. در ای- آپ یک موتور الکتریکی کوچک با 82 اسببخار قدرت و 210 نیوتنمتر گشتاور جایگزین موتورهای درونسوز استاندارد شده است. این موتور انرژی خود را از یک مجموعه باتری لیتیومیون 18/7کیلووات ساعتی تامین میکند. حداکثر سرعت این خودرو 160 کیلومتر در ساعت و شتاب صفر تا صد آن نیز 12/4 ثانیه است. قیمت پایه این خودرو نیز 29هزار یوروست.

هیوندای آیونیک Hyundai Ioniq

هنگامی که بیشتر خودروسازان مطرح جهان بر سرمایهگذاری روی ساخت خودروهای برقی برای حفظ موقعیت و بازار فروش خود روی آوردهاند، چرا هیوندای از این قاعده مستثنا باشد. هیوندای با ارائه مدل آیونیک نخستین حضور جدی و رسمی خود را اعلام کرد که البته ابتدا هدفی جز رقابت با تویوتا پریوس نداشت. این خودرو که در سه نسخه هیبریدی، پلاگین هیبریدی و الکتریکی عرضه میشود، اولین بار در روزهای نخست سال 2016 (دی 1394) رونمایی شد. نمونه الکتریکی آیونیک به یک موتور الکتریکی با 120 اسب بخار قدرت و 290نیوتنمتر گشتاور مجهز است که برای تامین انرژی مورد نیاز آن یک باتری لیتیومیونی 28 کیلووات ساعتی در نظر گرفته شده و طبق ادعای سازندگان این خودرو با هر بار شارژ توانایی پیمودن 200 کیلومتر را داراست. این خودرو موفق شده است فقط در بازار آمریکا حدود 11 هزار دستگاه به فروش برساند. موفقیت این نمونه به حدی بوده است که هیوندای اعلام کرده برای سال آینده نیز نمونه بهروزتر شده آن را به بازار عرضه خواهد کرد. نسخه 2019 آیونیک دارای سیستمهای ایمنی جدید شامل هشدار توجه راننده و دستیار نور بالاست. همچنین ترمز اضطراری خودکار، دستیار حفظ خودرو بین خطوط و کروز کنترل هوشمند نیز از جمله تجهیزاتی است که آیونیک 2019 از آنها بهره خواهد برد.

تسلا مدل ایکس Tesla Model X

تسلا مدل ایکس سومین خودرو از مجموعه پیشگامان خودروهای الکتریکی آمریکاست. این کراساوور که با طراحی حیرتانگیز خود نظر بسیاری از منتقدان را جلب کرده است، دارای درِ عقب منحصر به فردی به نام فالکون است که مانند یک بال پرنده عمل میکند و برای افزایش دسترسی در فضاهای تنگ طراحی شده است. تسلا ایکس که یک خودروی چهار چرخ است، دارای یک جفت موتور الکتریکی است که هر کدام برای یک محور طراحی شدهاند و ارتباطی با یکدیگر ندارند. نمونه استاندارد آن 259 اسب بخار قدرت دارد و شتاب صفر تا صد آن نیز شش ثانیه اعلام شده است. نمونه دیگری از تسلا ایکس نیز به یک موتور 503اسببخار دارد که شتاب صفر تا صد این نمونه نیز 4/8 ثانیه است. آخرین فناوری رانندگی اتوپایلوت در این محصول قرار گرفته و با بهروزرسانی رایگان عرضه شده است. تمام این مشخصات و امکانات باعث شده تا قیمت 70 تا 125 هزار پوندی این محصول برای خریداران چندان مورد توجه قرار نگیرد.

اسمارت فور تو ایدی Smart ForTwo ED

از حضور اولیه این خودرو در خیابانهای جهان حدود یک دهه میگذرد و در حال حاضر ما شاهد نسل چهارم آن هستیم. در طول این مدت شعاع حرکتی اسمارت فورتو از 145کیلومتر به 160 کیلومتر ارتقا پیدا کرده و با استفاده از شبکه شارژ سریع، زمان شارژ آن نیز تقریبا 2/5 ساعت کاهش پیدا کرده است. این خودرو از یک باتری لیتیومیونی 17/6 کیلووات ساعتی برای تامین نیروی موتور الکتریکی 81اسب بخاری استفاده میکند. یک سیستم اطلاعاتی سرگرمی هفت اینچی همراه سامانه ناوبری نیز از جمله تجهیزاتی است که برای اسمارت فورتو در نظر گرفته شده است.

نیسان ای- انوی200 کومبی Nissan e-NV200 Combi

این خودرو بر خلاف نمونههای قبلی که معمولا خودروهای سدان یا کراساوور بودند، خودروی بزرگتری است و میتواند تا هفت سرنشین را با خود حمل کند. ای- انوی200 خودرویی با برخی نکات ظریف در طراحی است که به کمک آن میتواند از نمونه استانداردش متمایز شود. ضربهگیرهای رنگی بدنه و دماغه صاف همراه با یک فلاپ شارژ در وسط از جمله وجوه تمایز آن به شمار میرود. همچنین این محصول با رنگهای منحصر به فرد مانند سفید و آبی فلزی به دست مصرفکنندگان میرسد.
ای ـ انوی200 در قسمت چرخدندهها با نیسان لیف مشترک است و با بهرهگیری از بسته باتریهای لیتیومیونی 24کیلووات ساعتی که زیر اتاق تعبیه شده است میتواند تا 180 کیلومتر مسیر را بپیماید. از نگاه منتقدان این خودرو از فرمانپذیری مناسبی برخوردار نیست.

محمدرضا نجفی

جامجم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر