jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۵۰۱۴۱ ۰۶ تير ۱۳۹۷  |  ۱۴:۰۰

همه ما افرادی را که مبتلا به آرتروز مفصل هستند، دیده‌ایم یا شاید خودمان نیز بارها با چنین دردهایی را تجربه کرده‌ایم‌. آیا واقعا بجز مصرف داروهای مسکن که عوارض کلیوی، کبدی و گوارشی دارند، راه دیگری برای کنترل درد آرتروز وجود ندارد؟

کنترل درد آرتروز بدون دارو

آرتروز (استیوارتریت) شایع‌ترین فرم التهاب مفصل است. در افراد بالای ۶۰سال بین ۱۰تا۱۸ درصد شیوع دارد. در استرالیا حدود دومیلیون نفر و در آمریکا 30تا۳5 میلیون نفر به آرتروز مبتلا هستند.

آرتروز مفاصل یک بیماری مفصلی است که به علت از بین رفتن غضروف مفصلی و استخوان زیر آن ایجاد می‌شود.

شایع‌ترین علامت آرتروز مفصلی، درد و خشکی مفصل است. اوایل، این علایم، ممکن است فقط متعاقب ورزش ایجاد شود، اما به مرور زمان این علایم مداوم می‌شود.

سایر علایمی که ممکن است وجود داشته باشد شامل تورم مفصلی، کاهش دامنه حرکات مفصلی است و در صورت درگیری کمر، ضعف و بی‌حسی بازوها و پاها نیز دیده می‌شود.

شایع‌ترین مفاصلی که درگیر می‌شوند مفاصل نزدیک انتهای انگشتان دست، قاعده انگشت شست دست، گردن، انتهای پایینی ستون فقرات، زانو و مفاصل ران هستند.

معمولا مفاصل یک طرف بدن بیشتر درگیر می‌شوند. علایم به مرور زمان ایجاد می‌شوند و مانع فعالیت و انجام کارهای روزمره می‌شوند.

عوامل مساعد‌کننده شامل سابقه صدمه قبلی به مفصل، وجود اختلالات قبلی در مفصل یا اندام است‌. ریسک ابتلا به آرتروز در افرادی که افزایش وزن و کوتاهی یک پا دارند یا شغلی دارند که سبب وارد آمدن فشار زیاد به مفاصل می‌شود، بیشتراست.

متخصصان معتقدند که آرتروز به علت وارد آمدن فشار مکانیکی به مفصل و روندهای التهابی خفیف ایجاد می‌شود.

وقتی به مرور، غضروف مفصلی از بین رفت و صدمه به استخوان زیر آن ایجاد شد علایم ایجاد می‌شود. به علت بی‌حرکتی به مرور لاغرشدن عضلات اطراف مفصل هم ایجاد می‌شود. برخلاف روماتیسم مفصلی، عضلات در این حالت معمولا گرم یا قرمز نمی‌شوند .

درمان شامل ورزش، کاهش فشار روی مفصل، استفاده از وسایل محافظ مفصل، داروهای ضد درد، استفاده از عصا و استراحت می‌شود.

کاهش وزن درافرادی که اضافه وزن دارند،کمک‌کننده است. در صورتی که بیمار علی‌رغم استفاده از همه درمان‌ها همچنان دردی داشته باشد که در انجام فعالیت‌های روزمره‌اش تداخل ایجاد کند، جراحی تعویض مفصل ممکن است کمک‌کننده باشد. معمولا مفصل تعویض شده ۱۰ تا ۱۵ سال دوام دارد.

امروزه روش‌های متعددی برای کنترل درد ناشی از آرتروز استفاده می‌شود. این روش‌ها شامل استفاده از پی آرپی، روش‌های رادیوفرکانسی (استفاده از امواج رادیویی) مفصل یا اعصاب مفصلی و تزریقات داخل مفصلی می‌شود که از عوامل ایجادکننده و مولد ترمیم به جای کورتون و داروهای ضدالتهاب، هستند.

انتخاب این روش‌ها، بسته بشدت آرتروز توسط متخصص درد به بیمار پیشنهاد می‌شود. نکته مهم این است که استفاده از این روش‌ها عوارض مصرف داروهای مسکن را کم می‌کند، اما ذکر این نکته ضروری است که تداوم بهبودی نیاز به این دارد که بیمار با ادامه ورزش و استفاده از سایر روش‌های کمکی چون آب‌درمانی و فیزیوتراپی به عملکرد بهتر مفصل کمک کند.

دکتر فریده محمدطاهری - فلوشیپ درد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر