jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۵۶۵۲۴   ۰۹ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۸:۰۰

در زندگی مشترک لحظه‌هایی است که شاید خیلی ساده و معمولی باشند، ‌لحظه‌هایی که به دلیل تکرار هر روزه ارزش واقعی و تاثیرگذاری‌شان در زندگی را نادیده می‌گیریم، لحظه‌هایی که با از دست دادن آن تازه قدرش را درمی‌یابیم و حسرت همان همیشگی را می‌کشیم.

یکی از همین لحظه‌ها در هر خانه و خانواده‌ای، زمانی است که می‌خواهیم از خانه خارج شویم یا زمانی که پس از یک روز پُر مشغله به خانه بازمی‌گردیم. اتفاق‌هایی که شاید مانند روز تولد یا سالگرد ازدواج و... خیلی خاص و منحصربه‌فرد نباشد و هر روز شاهد تکرار آن باشیم، اما همین لحظه‌ها و همین توجه به جزئیات است که زندگی زناشویی را از خطر بی‌تفاوتی و سرد شدن نجات می‌دهد.

حجت‌الاسلام جواد گلی، کارشناس علوم مذهبی و پرورشی در این رابطه می‌گوید: ایرانی‌ها مهمان‌نوازند، احترام مهمان را فراوان نگاه می‌دارند، هنگامی که مهمان به خانه وارد می‌شود با روی گشاده و با احترام به استقبالش می‌روند، می‌ایستند، بهترین فضای خانه را برای قرار گرفتن او در نظر می‌گیرند، هنگام خداحافظی تا حد امکان مهمان را بدرقه می‌کنند، اما این عادت پسندیده و این نسخه خوب گاهی لازم است برای خود و زندگی زناشویی‌مان هم تجویز شود. در واقع از نظر اسلام، درست به همان اندازه و حتی بیشتر، اعضای خانواده در برابر هم مسئول و محترم هستند و حق‌هایی را دارند. فرقی نمی‌کند چه زن و چه مرد، هنگامی ‌که همسرش وارد خانه می‌شود، بهتر است اگر مشغول هر کاری است آن را رها کند و همسر را مورد توجه و استقبال قرار دهد. با کلامی گرم با هم سخن بگویند، ارتباط چشمی برقرار کنند، لبخند بزنند و نشان دهند که متوجه حضور یکدیگر شده‌اند.

او ادامه می‌دهد: امروزه متاسفانه فشار زندگی،‌ پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات مجازی فرصت همصحبتی و همکلامی را حتی از همسران گرفته است، سفارش دادن‌های زنانه و خرید لوازم خانه هم پیامکی و اینترنتی شده است و حتی تحویل گرفتن آن هم مجازی! آفتی که اگر جدی‌اش نگیریم باعث دور شدن اعضای خانواده از هم می‌شود و آرام آرام زندگی به سردی می‌گراید. قدر این لحظه‌های تکراری، اما حقیقی را بیشتر بدانیم.

گلی می‌افزاید: هر اتفاق خوبی در زندگی باید از سوی هر دو نفر دیده شود، یکی از این موارد قدردان بودن است، مردی که به خانه می‌آید باید بداند که ممکن است همسرش نیز همانند او تا دیرهنگام با مشکلات فراوان سرکار بوده است و یا مجموعه اموری که داخل خانه انجام می‌دهد نیز دست کمی ‌از مشکلات خارج از خانه ندارد، فراموش نکنیم که زن داخل خانه بیکار نیست، وظیفه مرد در هنگام ورود به خانه داشتن داشتن همین پیش ذهنیت است که قدردانی در برابر فضای آرام خانه را فراموش نکند، خیلی از ما در برابر کوچک‌ترین محبت‌های دوستان و آشنایان و همکاران بیرون از خانه بارها و بارها چه در کلام و چه در عمل پی جبران و قدردانی هستیم اما ممکن است خیلی اتفاق‌های خوب روزمره زندگی‌مان را نبینیم و یا از سر وظیفه بدانیم.

این کارشناس در پایان تاکید می‌کند: مهم‌ترین مساله این است که هنگام وارد شدن به خانه و یا به استقبال رفتن از همسرمان سخت‌گیری بیهوده نکنیم، اگر خریدی کرده است آن را به چالش نکشیم یا با زبان تند و مستقیم دست‌کم تلاش او را زیر سوال نبریم، از طرفی مرد هم درباره شرایط خانه سنجیده سخن بگوید و انتظاراتش از خانمی‌ که دوشادوش او برای زندگی و تربیت فرزندان تلاش می‌کند متناسب باشد.

یک نسخه خوب برای زندگی

بی‌تردید هیچ‌کسی همانند خود زوج‌ها به جزئیات زندگی‌شان واقف نیست، آنها از هر نظر می‌توانند بهترین مشاوره را برای همدیگر انجام دهند. کم نیستند مردانی که سعی می‌کنند مشکلات کاری را در خانه پنهان کنند اما ناگزیر روحیه و انرژی پایین‌شان روی همسر و فرزندان هم تاثیر می‌گذارد. یکی از راهکارهای مناسب این است که مرد در همان بدو ورود به خانه مشکل را صمیمانه و بدون بزرگنمایی با همسرش در میان بگذارد و قبل از آن‌که او به‌خاطر بی‌حوصلگی و بدخلقی برنجد از خانم عذرخواهی کند. آبی به‌صورت بزند سر سفره بنشیند و هنگامی‌که آرامش برقرار شد با همسر درددل کند.

بامداد محمدی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر