jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۲۷۱ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

این روزها به دلیل زندگی ماشینی و محدودیت زمانی، کمتر آشپزخانه‌ای را می‌توان بدون وسایل الکتریکی برقی بویژه مایکروویو تصور کرد. احتمالا می‌دانید در روش‌های پخت سنتی، گرما از بیرون (شعله آتش یا اجاق گاز) به غذا داده می‌شود و در نتیجه ماده غذایی از بیرونی‌ترین قسمت گرم شده و بتدریج گرما به داخلی‌ترین نقاط نفوذ می‌کند، اما در مایکروویو اساس کار استفاده از امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا و طول موج کوتاه است.

در واقع دیواره‌های فلزی داخل ماکروویو این امواج را منعکس می‌کنند و غذا از داخل به بیرون گرم یا پخته می‌شود. جدیدترین پژوهش‌های متخصصان نشان می‌دهد امواج مایکروویو قادر به شکستن پیوندهای شیمیایی و آسیب‌رسانی به مولکول‌های موادغذایی نیستند و استفاده از این وسیله تهدیدی برای سلامت محسوب نمی‌شود؛ مگر این که در سال‌های آینده موردی به ثبت برسد. به عبارت دیگر همه مایکروویوها حداقل دو کلید قفل داخلی دارند که به محض باز شدن در دستگاه، تولید امواج را متوقف می‌کنند و مانع نفوذ آنها به محیط می‌شوند. به همین دلیل تنها توصیه‌های ایمنی استفاده از ظروف مخصوص و دردار داخل دستگاه و همچنین پرهیز از بازکردن در مایکروویو پیش از پایان کار و شنیدن بوق هشدار است.

حتی ادعا می‌شود مدت زمان کوتاه پخت موجب می‌شود ویتامین‌ها و املاح معدنی موادغذایی بویژه سبزیجات نسبت به روش‌های پخت سنتی بیشتر حفظ شوند. در این میان مهم‌ترین خطر برای سلامت افراد، تمیز نکردن داخل دستگاه است. برای حل این مشکل باید یک دستمال یا حوله یا تعدادی دستمال کاغذی خیس را داخل آن بگذارید و برای دو تا سه دقیقه مایکروویو را روشن کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر