jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۲۰۸۱۱   ۰۶ مرداد ۱۳۹۴  |  ۱۱:۵۵

عضو هیئت‌مدیره انجمن گلوکوم ایران گفت: بیماری گلوکوم یا آب‌سیاه که تحت عنوان دزد خاموش بینایی از آن یاد می‌شود دومین علت شایع نابینایی در تمام دنیا است که نابینایی ناشی از آن قابل‌درمان نیست.

آب‌سیاه؛ دومین علت شایع نابینایی

رامین دانشور در گفت‌وگویی از بیماری آب سیاه تحت عنوان دزد خاموش بینایی یاد کرد و گفت: ابتلا به این بیماری برخلاف تصور عموم مردم تا زمانی که دید فرد به‌شدت کاهش پیدا نکرده است هیچ علامتی ندارد و فرد هیچ‌گونه احساس درد یا فشاری در داخل چشم ندارد و قرمزی یا علائم دیگر در ظاهر چشم بیمار مشاهده نمی‌شود.

این متخصص و جراح گلوکوم در تشریح علائم ابتلای به این بیماری افزود: کاهش میدان دید در این بیماری از محیط به سمت مرکز اتفاق می‌افتد. بیمار گلوکومی اصطلاحاً دید «لوله‌تفنگی» پیدا می‌کند و رفته‌رفته بینایی‌اش را از دست می‌دهد و در مراحل پیشرفته بیماری، دید در مرکز بینایی از دست می‌رود و فرد به نابینایی کامل و برگشت‌ناپذیر مبتلا می‌شود.

دانشور درباره سن ابتلای به این بیماری گفت: این بیماری مربوط به دوره سنی خاصی نیست و امکان ابتلا به گلوکوم از سن نوزادی تا پایان عمر وجود دارد. اگرچه شیوع این بیماری در سنین بالای چهل سال بیشتر است.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در توضیح عوامل زمینه‌ساز ابتلا به این بیماری گفت: احتمال ابتلا به گلوکوم در افرادی که مسن‌تر هستند یا در خانواده درجه‌یک آن‌ها سابقه ابتلای به گلوکوم وجود دارد بیشتر است. علاوه بر این افرادی که سابقه وارد آمدن ضربه به چشم را دارند یا نمره عینکشان زیاد است نیز بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند.

وی در ادامه درباره عوامل دیگر مؤثر در ابتلا به این بیماری افزود: مصرف کورتون در طولانی‌مدت، به‌صورت قطره‌های درون چشمی، اسپری یا خوراکی زمینه ساز ابتلا به گلوکوم است.

رئیس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این مطلب که نابینایی ایجادشده در اثر گلوکوم قابل‌پیشگیری است، گفت: انجام معاینات دوره‌ای بهترین راه پیشگیری از ابتلای به نابینایی ناشی از گلوکوم است. مراجعه به چشم‌پزشک سالی یک‌بار جهت انجام معاینه تشخیص گلوکوم مخصوصاً در افرادی که عوامل زمینه‌ساز ابتلا در آن‌ها فراهم است توصیه می‌شود.

وی در پایان با ذکر این مطلب که از شیوه‌های درمانی مختلفی متناسب با پیشرفت بیماری بهره گرفته می‌شود، تأکید داشت: در مراحل پیشرفته که بینایی فرد از دست رفته است هیچ شیوه درمانی برای برگشت بینایی وجود ندارد؛ ولی در مراحل ابتدای ابتلا با تشخیص به‌موقع می‌توان با استفاده از دارو و لیزر درمانی و درمان‌های جراحی بینایی فرد را بهبود بخشید و حفظ کرد.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

ارتباط بنده با علامه حسن‌ زاده از سال ۶۸ شروع شد که از حوزه‌علمیه دزفول برای تحصیلات درس خارج به قم مشرف شدم و توفیقی شد که درس اسفار و جلسات خصوصی که چهارشنبه‌ها در منزل ایشان برگزار می‌شد، شرکت کنم.

برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها