jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۱۷۷۹۶ ۲۶ تير ۱۳۹۴  |  ۱۳:۴۹

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

اموال بلوکه شده ۱۳۰میلیارد دلار است

۳

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه میزان اموال بلوکه شده بانک مرکزی در خارج از کشور حدود ۱۳۰ میلیارد دلار است، گفت: اعدادی که برخی از مسئولان مطرح کردند، بخشی از منابع ارزی بلوکه شده ما است.

اموال بلوکه شده ۱۳۰میلیارد دلار است

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای، گفت: خدا را شکر که دولت و تیم هسته‌ای با پشتوانه مقام معظم رهبری و ملت، وظیفه خود را ادا کردند و این مذاکرات بعد از ۲۳ ماه به نتیجه رسید البته باید حاصل این توافق در مجلس شورای اسلامی مورد رسیدگی قرار گیرد تا خطوط قرمز در متن نهایی منظور شده باشد.

وی افزود: نتیجه مذاکرات متعلق به ملت ایران است و برای یک جناح خاص نیست؛ البته برخی از رسانه ها درصدد مصادره این رویداد به نفع یک جریان و گروه خاص هستند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به موضوع اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است برای مقاومت در مقابل فزون‌خواهی بیگانگان و سلطه‌گران، چرا که نظام سلطه می خواهد کشورهایی که مطابق الگوی آنها نیست را تسلیم کند و تحریم‌ها یک روش در راستای تحقق این هدف است.

مصباحی مقدم افزود: اقتصاد مقاومتی منحصرا مربوط به تحریم‌ها نیست بلکه مقام معظم رهبری نیز اشاره کردند که ما نیازمند پیاده کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستیم و اگر تحریم‌ها هم برداشته شود، نیاز ما از این سیاست‌ها برطرف نخواهد شد.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است برای همیشه جمهوری اسلامی نه برای شرایط تحریم، تاکید کرد: در این اقتصاد، واردات باید کاهش پیدا کند و صرفا در حوزه سرمایه و فناوری سوق یابد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تبیین تفاوت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد ریاضتی تاکید کرد: دلیل برخی کشورهای اروپایی از اعمال اقتصاد ریاضتی متفاوت از اقتصاد مقاومتی است؛ چرا که آنها بدهی‌های سنگین دارند و تا یک دهه آینده از بحران خارج نمی شوند.

وی افزود: ایران یک دلار هم بدهی خارجی ندارد و حدود ۱۳۰ میلیارد دلار ذخایر خارجی دارد که در خارج از کشور و در حساب‌های بانک مرکزی است.

مصباحی مقدم تاکید کرد: برخی ابراز کرده اند که منابع بلوکه شده ما به عنوان مثال ۳۹ میلیارد دلار است که باید بگویم این رقم بخشی از منابع ارزی ماست که در خارج از کشور قرار دارد. مطالبات بانک مرکزی در واقع تمام درآمدهای نفتی ماست که به پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه اقتضای اقتصاد مقاومتی این است که اتکا به درآمد نفت را کم کنیم، گفت: ما در بودجه سال ۹۴ این اتکا را به بودجه نفت کاهش دادیم و حدود ۲۴ میلیارد دلار اتکای به درآمد نفت را در نظر گرفتیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: نباید از درآمدهای نفتی و اموال آزاد شده صرفا به عنوان هزینه‌های جاری و معمول استفاده کنیم.

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه باید به اقتصادی دست پیدا کنیم که ضربه‌پذیری ما را از بین ببرد و فرصت تحریم را از دشمن بگیرد، گفت: از شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی، بهره‌وری بالا و رویکرد جهادی است که باید همواره مدنظر قرار گیرد.

وی اظهار کرد: کشور تاکنون از شرایط تحریم فشار زیادی را متحمل شده به خصوص در چهار ماه اول امسال؛ چراکه فروش قیمت نفت نسبت به سال ۹۱ بسیار کاهش پیدا کرده و ما در سال ۹۱ نفت را ۱۱۰ دلار می فروختیم، اما اوایل امسال نفت را به قیمت ۵۰ دلار به فروش رساندیم.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سید حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۶
دعواها سر مقدار پولهای بلوكه شده داره شروع میشه. اون زمانی كه دولت میخواست مذاكره كند و همه چیز را به تحریمها بند میكرد دلارهای بلوكه شده ۱۱۰میلیارد بود حالا دولت میگه ۳۲میلیارد دلار
باز هم به مردم دروغ....میگه میشه ...مگه داریم
۰
۰
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۶
پس چرا در ابتدا همه همین رقم را میدادن ولی به یكباره رییس كل بانك مركزی رقم را به یك ششم تغییر داد به نظر شما علت چیه قراره برای ته مونده اموال این مردم بدبخت چه اتفاقی بیافته ...
۰
۰
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۷
رییس بانك مركزی كه گفت بیست و نه میلیارد دلاره!!! فكر كنم نیومده اختلاس شده
۰
۰
یادداشت بیشتر
كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

مشکل اقتصاد با تعویض ریال و تومان برطرف نمی‌شود

مشکل اقتصاد با تعویض ریال و تومان برطرف نمی‌شود

دیروز در صحن علنی مجلس مصوبه حذف چهار صفر از پول و تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان تصویب شد و بر این اساس، بانک مرکزی باید ساز و کار حذف اسکناس‌های فعلی و ورود اسکناس‌ها با واحد پولی جدید را در برنامه کاری خود قراردهد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر