jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۹۹۸۰۶   ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۳:۰۶

جام جم سرا- نتایج پژوهش پزشکان فرانسوی نشان می‌دهد، پاراستامول یا همان استامینوفن که یکی از مسکن‌های پرمصرف است، تاثیری در تسکین درد کمر ندارد.

استامینوفن مرهم کمردرد نیست

نتایج بررسی‌ 13 پژوهش انجام شده نشان می‌دهد، مصرف استامینوفن تاثیری بیش از پلاسبو یا دارونما (داروهایی که در کنترل کوتاه‌مدت دردهای حاد و شدید بسیار مفید هستند) روی تسکین کمردرد ندارد. بر اساس این نتایج استفاده از این دارو برای بهبود میزان درد، زمان بهبود، خواب و کیفیت زندگی بیماران بی‌نتیجه است، با وجود این هنوز هم بسیاری از افراد برای تسکین کمردردشان قبل از هر چیز به سراغ استامینوفن می‌روند، غافل از این‌که روش‌های طبیعی دیگری مثل استفاده از گیاهان دارویی، عصاره‌های روغنی یا افشره‌های خوراکی، طب سوزنی، یوگا و حتی ورزش پیلاتس برای تسکین این دردها موثرتر از مصرف دارو است.

پاراستامول یا همان استامینوفن می‌تواند تاثیر اندکی در تسکین آرتروز داشته باشد، اما مصرف طولانی‌مدت آن خطر مسمومیت کبد را بالا می‌برد. محققان مشاهده کردند، نتیجه آزمایش‌های کبدی داوطلبانی که استامینوفن مصرف می‌کنند چهاربرابر بیشتر از افرادی که پلاسبو (دارونما) مصرف می‌کنند، غیرطبیعی بوده است. به عقیده این متخصصان مصرف استامینوفن یا داروی پاراستامول (دولیپران، افرالگان) نه‌تنها تاثیری در بهبود کمردرد ندارد، بلکه مصرف بی‌رویه آن ممکن است منجر به بروز نارسایی کبدی شود. مولکول پاراستامول بعد از هضم‌ توسط کبد به یک متابولیت سمی تبدیل و دریافت روزانه بالای 4 گرم از این ترکیب باعث آسیب به سلول‌های کبدی می‌‌شود.

منبع: msn

سیب (ضمیمه سه شنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها