jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۷۱۵۳۵   ۲۸ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۰:۴۴

یک مخترع ایرانی موفق به ساخت یخچالی شد که می تواند از سرمای محیط، انرژی بگیرد تا سرمای مورد نیاز خود را تامین کند.

یخچالی که از سرمای محیط انرژی می گیرد

حمیدرضا انگبینی مبدع «یخچال فریزر تبادل حرارتی» گفت: یخچال فریزرهایی با قابلیت تبادل حرارتی با هدف کاهش مصرف انرژی ساخته شده است.

وی افزود: ایده طرح یخچال فریزرهای تبادل حرارتی براین اساس است که در ایام سرد سال نیاز به صرف انرژی برای ایجاد برودت نیست، به این معنا که از سرمایی که از محیط می گیرد، برای خنک کردن مواد غذایی استفاده می کند.

انگبینی با بیان اینکه استفاده از سرمای بیرون برای تولید انرژی یخچال ها نیاز به پروسه ای دارد، اظهار داشت: این یخچال ها به تولید دمای ثابتی می پردازند و درزمانی که هوا گرم است، ذخیره سازی می کند تا در مواقع گرم از این انرژی استفاده کند.

وی افزود: از این رو یخچال تبادل حرارتی باعث می شود که از انرژی و سرمای بیرون از یخچال جهت ایجاد سرما در داخل یخچال استفاده شود.

انگبینی با اشاره به اینکه نمونه پایلوت یخچال فریزر حرارتی ساخته شده است، گفت: عمده کاربرد یخچال فریزر تبادل حرارتی در صنایع برودتی و سردخانه های بزرگ است ولی نمونه اولیه آن بر روی یخچال فریزر خانگی بوده است و این موضوع نشان می دهد که این سیستم می تواند بر روی یخچال های خانگی نیز نصب شود.

این مخترع کشورمان افزود: این یخچال ها در سخت ترین شرایط کار می کنند ولی راندمان اصلی آن روی سردخانه های بزرگ صنعتی است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها