jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۲۹۵۰۳   ۲۸ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۰

پایان عمر جراحی‌های پیچیده

مفصل زانوی چاپی تولید شد + عکس

محققان با استفاده از تازه ترین پیشرفت های صورت گرفته در فناوری چاپ سه بعدی موفق شدند مفصل زانوی مناسب برای هر بیمار نیازمند را تولید کنند.

مفصل زانوی چاپی تولید شد + عکس

محققان این شرکت متخصص در فناوری چاپ سه بعدی در ماساچوست آمریکا با ابداع این روش نوین تحولی تازه در فرآیند جراحی جایگزین سازی مفاصل آسیب دیده زانو با نمونه های مصنوعی ایجاد کردند.

این ابتکار عمل بی سابقه ترکیبی از تصویربرداری پزشکی، مدل سازی نرم افزاری و فناوری چاپ سه بعدی است که به محققان شرکت «ConforMIS» امکان آن را داده تا متناسب با وضعیت هر بیمار به خصوص، مفاصل زانوی مناسب وی را تولید کنند.

با تکیه بر این روش نوین نه تنها نیازی به انجام اعمال جراحی بسیار پیچیده نیست بلکه دیگر خبری نیز از عوارض جانبی همیشگی نظیر احساس درد شدید در ناحیه مفاصل ترمیم شده نخواهد بود.

در این روش جدید ابتدا با استفاده از تصویربرداری پزشکی تصاویر شفافی از زانو، استخوان مفصل ران و قوزک پا تهیه می شود.

در ادامه و با استفاده از نرم افزارهای خاص این شرکت مدل سه بعدی مورد نظر از مفصل زانوی بیمار تهیه می شود و در نهایت از روی این مدل، زانوی ویژه هر بیمار چاپ و در اختیار جراحان قرار می گیرد.

عمل جراحی جایگزین سازی مفصل زانو از جمله اعمال جراحی پیچیده ای در جهان به شمار می آید که همزمان با افزایش سن، در بسیاری از کشورها رایج شده است به طوریکه تنها در آمریکا سالانه 700 هزار تن زانوی خود را به تیغ جراحان می سپارند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها