jamejamsara
سرا کد خبر: ۷۲۸۲۱۱   ۲۴ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۶:۰۱

ما انسان‌ها نیازهای متفاوتی داریم و نمی‌توان هیچ انسانی را به خاطر داشتن شدت نیازش یا میل کمتر به نیازی، سرزنش کرد. نیاز‌ها در ژن ما تعبیه شده‌اند و ترجیح نیازی بر نیاز دیگر فقط تصمیمی است که ژن‌ها گرفته‌اند، بنابراین نمی‌توان کسی را به خاطر ژن‌هایش مورد بازخواست و سرزنش قرار داد؛ اما با توجه به این تفاوت نیازها، پس چگونه کنار یکدیگر زندگی می‌کنیم؟

جام جم سرا به نقل از سه نسل: برای زندگی و احساس عشق در کنار یکدیگر، کافی است همواره چند راهکار را به کار ببندید:


۱- ابتدا خود را بشناسید و شدت نیازهای مختلف را در خود تعیین کنید. با خود فکر کنید کدام نیاز در شما قوی‌تر است و کدام نیاز از شدت کمتری برخوردار است.

۲- قدم دوم شناخت نیازهای همسر و نامزدتان می‌باشد. باید با کمک خودش به شدت نیاز‌هایش پی ببرید.

۳- نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که هر چقدر شما و همسر آینده‌تان در شدت نیازهای بقا، دوست داشتن و تفریح به هم شبیه باشید، شانس موفقیت شما در ازدواج بیشتر است و هر چقدر در نیاز به آزادی و قدرت متفاوت باشید کمتر با مشکلات روبرو می‌شوید.


اما بهترین تناسب نیاز‌ها برای ازدواج، نیاز بالا به دوست داشتن و نیاز متوسط برای بقا و نیاز کم به قدرت و آزادی و نیاز بالا برای شادمانی می‌باشد. اگر هنوز دست به انتخاب نزده‌اید، در قدم سوم پس از شناخت یکدیگر، کسی را انتخاب کنید که از لحاظ شدت نیاز‌هایش با شما متناسب باشد.
حال اگر انتخاب کرده باشید یا دوست دارید با کسی ازدواج کنید که اتفاقا بسیار متفاوت از شماست، باید چه کار کنید؟ راه حل آن بسیار ساده است؛ با یکدیگر گفتگو کنید.

خود و همسرتان را در دایره‌ای به نام زندگی مشترک تصور کنید. توجه کنید اگر شدت نیاز به قدرت در زوج بالا باشد، نمی‌توانند با یکدیگر گفتگو کنند و هر دو یکدیگر را سرکوب می‌کنند و در شدت بالای نیاز به آزادی فرار را بر قرار ترجیح می‌دهند زیرا دایره خود چارچوبی برای آن‌ها شمرده می‌شود، بنابراین سعی نکنید همدیگر را از دایره خارج کنید، بلکه بر با هم بودن اصرار بورزید و در مورد نیاز‌هایتان گفتگو کنید.


در مورد کارهایی که می‌توانید برای ارضای نیازهای طرف مقابلتان انجام دهید گفتگو کنید یا کارهایی که دوست دارید همسر شما برای ارضای نیازهای شما انجام دهد. به جای تکیه کردن بر اختلاف سلیقه‌ها، بر چیزی تکیه کنید که تعارض شما نیست؛ بر توانمندی‌ها و کارهایی که می‌توانید برای ازدواجتان انجام دهید تکیه کنید.

مزیت این روش این است که شما در کنار همسرتان راه می‌روید و دنیای او را تجربه می‌کنید و اجازه می‌دهید او هم کنار شما راه رود و دنیای شما را تجربه کند. شما به دنبال کنترل همسرتان نیستید، بلکه به دنبال کنترل رفتار خودتان هستید. نمی‌خواهید همسرتان مانند شما فکر کند، مانند شما عشق بدهد و مانند شما بخواهد تصمیمگیری کند یا حتی پس انداز کند.

می‌توانید با توجه به منفعت ازدواجتان، زمانی را برای ارضای نیازی به تعویق بیندازید و همسر شما هم چنین می‌کند، زیرا این قراردادی است که با یکدیگر در دایره گفتگو منعقد کرده‌اید. شما با یکدیگر عهد بسته‌اید به نیازهای یکدیگر و ارضای آن توجه کنید و این واقعیت را پذیرفته‌اید که با یکدیگر متفاوت هستید. ازدواج یعنی گذشتن از خودخواهی و منیت و این بدین معناست که وقتی ازدواج می‌کنید تصمیم گرفته‌اید جایی از خواسته‌ها و نیاز‌هایتان بگذرید و زمانش را خوب می‌دانید. هر چند به دنبال این شیوه تفکر ازدواج شما بهترین محل برای ارضای خواسته‌های شما می‌شود و در ‌‌نهایت، رسیدن به احساس آرامش هدیه‌ای است که دریافت می‌کنید.

فقط در این صورت است که می‌توانید بودن با یکدیگر را تجربه کنید و این می‌تواند تجربه عشق را برای شما به ارمغان آورد. عشق می‌تواند در زندگی شما با اندیشه و احساس خودتان خلق شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها