محقق و پژوهشگر آثار علمی و دینی:

علامه مجلسی غرق در علم بود

حجت الاسلام طارمی گفت: علامه مجلسی بیان می‌داشت که من بسیاری از حقایق معنوی را نمی‌توانم بازگو کنم زیرا عده‌ای ممکن است در درک آن بدفهمی کنند.
کد خبر: ۶۹۵۲۵۵
علامه مجلسی غرق در علم بود

به گزارش جام جم آنلاین حجت الاسلام طارمی در برنامه ضیافت شبکه قرآن و معارف سیما اظهار داشت: علامه مجلسی برکشیده از حوزه اصفهان است و حوزه اصفهان نیز در آن زمان یکی از بزرگترین حوزه‌های شیعه بوده، علامه مجلسی نبوغ بسیار زیادی داشته است و پدرش نیز فقیه بسیار بزرگی است، به طوری که وقتی پدر علامه مجلسی فوت می‌کند در وصفش می‌گویند که تاج فقه بر زمین افتاد.

وی ادامه داد: علامه مجلسی آن‌قدر فردی با استعداد بوده که درهمان زمان پدرش و در اوج جوانی و در سن 25 سالگی آوازه‌اش بلند می‌شود، وی با این‌که استادان زیادی داشته است اما از کسی به جز پدرش به استادی یاد نکرده و شاید این موضوع به این خاطر بوده است که کسی را هم‌تراز با پدر خود نیافته است.

این پژوهشگر کتاب بحارالانوار اظهار داشت: یکی از خصوصیات ویژه علامه مجلسی این بوده که وی زمانی هم که استاد شده و در جایگاه رفیعی قرار می‌گیرد حتی از شاگردان خود نیز مطلب می‌آموزد و با کسانی هم بحث می‌شود و مباحثه علمی می‌کند که در حد شاگردان او بوده‌اند و این نشان از آن دارد که علامه در علم غرق بوده است.

وی افزود: وی نزدیک به 1000 نفر شاگرد تربیت کرده است علامه مجلسی حتی در خانه خودش نیز به شاگردان درس می‌داده حتی بعضی از شاگردانش مانند سید نعمت‌الله جزایری که در نوشتن بحارالانوار به علامه کمک می‌کرده شب‌ها در خانه او زندگی می‌کرده است.

وی با بیان این مطلب که علامه مجلسی تألیفات بسیار زیادی داشته است گفت: از این تألیفات 10 عنوان کتاب درسی و 49 کتاب فارسی بوده است البته بعضی از این عنوان‌ها مانند بحارالانوار چند جلدی بوده است، وی در یک سطح کتاب ننوشته بلکه تلاش داشته که برای مردم عادی جامعه نیز کتاب بنویسد و این در حالی است که علامه از جایگاه بسیار بالای علمی برخوردار بوده است.

حجت الاسلام طارمی تصریح کرد: علامه مجلسی در جایی می‌گوید من نمی‌توانم بعضی از حقایق معنوی را بازگو کنم زیرا ممکن است که دیگران بد آن‌ها را بفهمند.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین اثر علامه مجلسی در میان تمام آثارش کتاب بحارالانوار است. این کتاب، کتابی است که بحارالانوار با آن زندگی کرده است و نزدیک به نیمی از عمرش صرف او شده و آخرش نیز به پایان نرسید و ناقص ماند.او دریافته بود که باید مجموع میراث حدیث شیعه را جمع‌آوری و گردآوری کرده و آن‌ها را دسته بندی کند.

طارمی گفت: وی در هر فصل از بحارالانوار آیات موضوعی نیز آورده است، آیت‌الله سبحانی می‌گوید اولین کسی که برای قرآن تفسیر موضوعی نوشته است علامه مجلسی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آیت‌الله شبیری زنجانی می‌گفتند که از قول فرزند آیت‌الله شاه‌آبادی نقل شده که وی به اصفهان می‌رود و وقتی که بازمی‌گردد پدرش از او می‌پرسد آیا بر سر مزار علامه مجلسی رفتی؟وی پاسخ می‌دهد که نه. مرحوم شاه آبادی می‌گوید سفرت به درد نمی‌خورد و ایشان به خاطر این حرف پدر بار دیگر به اصفهان می‌رود تا بر سر مزار علامه مجلسی حاضر شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها