jamejamonline
فرهنگی سینما و تئاتر کد خبر: ۶۷۶۳۸۴   ۰۱ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۰:۱۲

در حالی که انجمن سینماداران هفته گذشته طی نامه‌ای خطاب به رییس سازمان سینمایی، خواستار صدور مجوزی رسمی برای پخش مسابقات فوتبال جام‌جهانی برزیل در پردیس‌ها و سینماهای واجد شرایط پایتخت و برخی شهرستان‌ها شده بود، روز گذشته جانشین فرماندهی نیروی انتظامی با اظهارنظر خود به نوعی آب پاکی را روی دست سینماداران و مشتاقان این طرح ریخت.

جام‌جهانی مختلط ممنوع

سردار احمدرضا رادان در حاشیه همایش مدیریت بر جرم سرقت درخصوص پخش بازی‌های فوتبال جام‌جهانی در سینماها نیز اظهارنظر کرد و گفت: سینماها نمی‌توانند مسابقات جام جهانی فوتبال را به صورت مختلط برای تماشاگران پخش کنند، اما پخش این مسابقات به صورت مجزا برای آقایان و خانم‌‌ها اشکالی ندارد.

پس از اعلام ممنوعیت تماشای مسابقات فوتبال به صورت مختلط در سینماها از سوی جانشین فرماندهی ناجا، رییس انجمن سینماداران کشور نیز در گفت‌وگو با ایسنا به این مساله واکنش نشان داد و گفت: اگر واقعا نظر نیروی انتظامی این باشد که خانواده‌ها نتوانند همراه یکدیگر در سینماها مسابقات را تماشا کنند، ما هم از اجرای این طرح صرف‌نظر می‌کنیم.

با اظهارنظر سردار رادان و عکس‌العمل رییس انجمن سینماداران، به نظر می‌رسد که اجرای طرح هیجان‌انگیز و پرطرفدار پخش مسابقات جام جهانی در سینماها در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است و احتمالا دوستداران این موضوع باید به تماشای بازی‌ها در خانه و پای گیرنده‌های تلویزیونی‌ بسنده کنند.

آنچه مسلم است دیدگاه و استدلال‌های مثبت و خیرخواهانه دو طرف ماجراست که هدفشان تامین آرامش و امنیت و تفریح سالم مردم است. از طرفی اتفاقات ناگوار رخ داده در استادیوم‌های ورزشی، مسئولان نیروی انتظامی را به عنوان تامین‌کننده امنیت و راحتی مخاطبان نگران اجرای طرح به صورت مختلط کرده و این تصمیم سردار رادان هم برمبنای همین مسئولیت‌پذیری بوده است.

از آن طرف هم سینماداران نیز استدلال و نیتی خیرخواهانه برای این موضوع دارند و معتقدند با ثبت‌نام اینترنتی و دریافت اطلاعات دقیق افراد و حضور همزمان خانواده‌ها، اساسا دیگر جایی برای گفتارها و رفتارهای خطا و دور از ادب باقی نمی‌ماند.

بهتر است مسئولان ذی‌ربط و ارگان‌های مرتبط در زمان باقی‌مانده به‌صورت منطقی یکدیگر را مجاب کنند تا اجرای این طرح همان‌طور که مطلوب و موردانتظار خانواده‌هاست، به سرانجامی خوش و خاطره‌انگیز برسد.

دغدغه مسئولان انتظامی و همه نهادهای مربوط در این ارتباط قابل درک و ارزشمند است، اما اگر همه جوانب اجرای این طرح بدرستی کارشناسی و بررسی شود، تماشای مسابقات فوتبال به‌صورت خانوادگی در سینماها اتفاق ناپسند و تهدیدکننده‌ای نیست و پیش از این هم در مواردی شاهد آن بوده‌ایم و حتی در یک آزمون جدی می‌تواند موجب فرهنگسازی هم بشود.

علی رستگار‌ - گروه فرهنگ و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جنجال یک عکس (+عکس)

جنجال یک عکس (+عکس)

رسیدن یک روزنامه به شش هزارمین شماره و تاب آوردن در برابر مشکلات که امروزه فراروی اهالی مطبوعات قرار دارد، پشتوانه‌ای از تلاش روزنامه‌نگارانی را طلب می‌کند که با شور عاشقانه‌ای نسبت به کار و بردباری در مقابل مشکلات اقتصادی و بیمناک از هیولای کرونا سعی داشته‌اند به روزنامه‌ جام‌ جم تنوع قابل‌قبولی ببخشند و خوانندگان‌شان را راضی و خشنود نگه دارند و من این توفیق را به کارکنان زحمتکش روزنامه جام‌جم دست‌مریزاد می‌گویم.

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر