jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۵۹۳۵۳ ۱۶ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۵:۱۰

شاید شما هم تا به حال در آگهی‌های مطبوعات و اینترنت عبارت «اسکن کف پا» به چشمتان خورده باشد. اگر در راه رفتن مشکل دارید یا کفش‌های معمولی پایتان را اذیت می‌کند یا حتی اگر کمردرد دارید و به دنبال راه جدیدی برای رفع آن هستید، حتماً این مقاله را بخوانید.

جام جم سرا: اسکن کف پا، اسکنی است که با استفاده از آن می توانید مشکلات کف پا را بررسی کرده و بهترین کفی های طبی اختصاصی را برای خود بسازید.

بررسی توزیع فشار و قوس های کف پا

اسکن کف پا عملی است که طی آن با کمک دستگاه کامپیوتری، قوس های کف پا و وضعیت توزیع فشار در قسمت های مختلف کف پا بررسی می شود.
به نقل از سیب سبز، با کمک این اسکن در حالتی که فرد روی پاهایش ایستاده و وزن روی کف پا وارد می شود، می توانیم ببینیم بر چه نقاطی فشار بیشتر و بر چه نقاطی فشار کمتری وارد می شود. در واقع اولین کاربرد آن بررسی قوس های کف پا است. می دانیم که در ناحیه کف پا در حالت ایستاده به طور طبیعی ۲ قوس وجود دارد؛ یک قوس طولی که در سمت داخلی کف پا دیده می شود و یک قوس عرضی که تقریباً در وسط و جلوی کف پا دیده می شود.

در برخی بیماری ها به ویژه نوروپاتی ها در زمینه دیابت و... نحوه توزیع فشار در کف پا اهمیت خیلی زیادی دارد؛ اسکن کف پا به این افراد نیز کمک زیادی می کند.

حال در بعضی موارد این قوس به صورت طبیعی وجود ندارد و این موضوع باعث ایجاد درد و در نواحی مختلف می شود که یکی از راه های پیشرفته بررسی آن اسکن کف پاست.

مناسب برای بیماران دیابتی

کاربرد دیگر اسکن کف پا، بررسی توزیع نیرو در کف پاست. در برخی بیماری ها به ویژه نوروپاتی ها در زمینه دیابت و... نحوه توزیع فشار در کف پا اهمیت خیلی زیادی دارد چون بیمار در کف پا حالت بی حسی پیدا می کند و اگر به قسمتی از کف پا فشار بیشتری وارد شود و آن قسمت آسیب ببیند، احساس درد یا ناراحتی نمی کند؛ بنابراین می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی شود. پس اسکن کف پا کمک زیادی به این افراد می کند.

اسکن کف پا به تنهایی کافی نیست

اینکه می گویند اسکن کف پا می تواند به تشخیص کمردرد یا زانو درد کمک کند منظور این است که با بررسی اختلالات و مشکلات توزیع فشار در کف پا و اختلالات قوس کف پا و برطرف کردن آنها می توانیم به برطرف شدن برخی مشکلات ناحیه کمر یا زانو کمک کنیم. اما اینکه هر کمردرد یا هر زانو دردی را مستقیماً به کف پا ربط دهیم و به جای اینکه کمر را بررسی کنیم، کف پا را بررسی و درمان کنیم، صحیح نیست. فقط در برخی موارد اینها مستقیماً به هم مرتبط هستند.

این اسکن چگونه انجام می شود؟

انواع مختلفی از دستگاه های اسکن کف پا وجود دارد. در برخی از آنها شخص روی یک سطح شیشه ای می ایستد و وزنش را به طور مستقیم روی هر دو پا می اندازد. سپس با تجهیزات کامپیوتری، توزیع فشار روی آن سطح بررسی می شود و یک پرینت از کف پا داده می شود. بعضی از دستگاه های اسکن کف پا پیشرفته تر بوده و به اصطلاح اسکن های داینامیک نامیده می شوند. یعنی طی آن تجهیزاتی به پای فرد متصل می شود و موقع راه رفتن و فعالیت، وضعیت توزیع فشار بررسی می شود اما در حال حاضر کاربرد این دستگاه ها بیشتر تحقیقاتی است. البته کاربردهای تشخیصی و درمانی هم دارند اما الان کمتر در این زمینه ها استفاده می شوند.

کفی اختصاصی خود را داشته باشید!

برای انجام این اسکن ها می توان به مراکز ارتوپدی فنی یا مراکزی که به طور تخصصی روی دردهای ناحیه کف پا کار کرده و از این دستگاه ها استفاده می کنند مراجعه کرد. این دستگاه ها چند سالی است که ساخته و وارد بازار شده است اما قبل از آن هم پزشک می توانست با معاینه فیزیکی، قوس های کف پا را بررسی کند. شاید قوس عرضی کف پا را در حالت ایستاده به خوبی نتوان بررسی کرد اما یک پزشک ماهر می تواند قوس طولی کف پا را وقتی بیمار روی هر دو پا می ایستد، به راحتی بررسی کند. پس معاینه فیزیکی هم در زمینه تشخیص برخی اختلالات بسیار کمک کننده است.

از کف پا تا ناحیه کمر همه اندام ها مثل یک زنجیره حرکتی به هم متصل هستند. پس بروز مشکل در یکی از این قسمت ها می تواند باعث ایجاد مشکلات در قسمت های دیگر شود

به هر حال بعد از اینکه با هر وسیله ای اختلال در قوس های کف پا تشخیص داده شد، مرحله بعد ساخت یک کفی طبی مناسب برای اصلاح توزیع فشار در کف پاست. برخی دستگاه های اسکن این قابلیت را دارند که براساس اسکن سه بعدی، یک قالب سه بعدی از کف پا درست کنند تا بعد طبق آن بتوان یک کفی مناسب برای بیمار ساخت.

درد کمر و زانو به کف پا ربط دارد؟!

یک نظریه وجود دارد که طبق آن، اندام های حرکتی به صورت یک زنجیره توصیف می شوند یعنی از کف پا تا ناحیه کمر همه اندام ها مثل یک زنجیره حرکتی به هم متصل هستند. پس بروز مشکل در یکی از این قسمت ها می تواند باعث ایجاد مشکلات در قسمت های دیگر شود. برای مثال کسی که در توزیع فشار در ناحیه کف پا مشکل دارد و مچ یا کف پایش را کج قرار می دهد ممکن است موقع حرکت و فعالیت دچار اختلال در قسمت های دیگر مثل زانو و کمر شود. البته عکس این موضوع هم صدق می کند. برای مثال کسی که انحراف ستون فقرات دارد یا لگنش کج است یا کوتاهی یک اندام دارد، به طور طبیعی موقعی که می ایستد و راه می رود به یکی از اندام هایش فشار بیشتری وارد می کند یعنی توزیع فشار در کف هر دو پا مساوی نیست. در این حالت هم فرد ممکن است دچار درد یا ناراحتی در یکی از مچ ها یا کف پا شود. همچنین کسی که انحراف زانو دارد یعنی زانوی پرانتزی یا ضربدری دارد معمولاً همزمان با آن، در توزیع فشار در کف پا هم مشکل دارد. زانوهای ضربدری معمولاً همراه با صافی کف پا دیده می شوند یعنی سمت داخلی کف پا بیش از حد به سمت پایین آمده است. زانوی پرانتزی هم معمولاً همراه با افزایش قوس کف پا دیده می شود یعنی کف پا به سمت خارج چرخیده است.

کف پا، قلب دوم است؟!

از نظر طب مدرن و آکادمیک، اختلالات کف پا می تواند روی بقیه زنجیره های حرکتی اثر بگذارند و باعث مشکلاتی در این قسمت ها شوند اما اینکه بعضی ها می گویند اختلالات کف پا به قلب، پوست، کبد و... ارتباط دارد، واقعاً از نظر طب مدرن ثابت شده و درست نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمود فروغی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
درحالی كه بهترین دكتر جراح كمرپیشنهاد جراحی دیسك كمرم رابه من دادتا از دردپاوكمركه20سال راه درمانی برایش پیدا نكرده بودم راحت شوم باپیشنهاد یكی از دوستان به تهران نزد متخصص فیزیك درمانی مراجعه كردم كه تشخیص دكتر چرخش پاشنه پا وانجام اسكن وتهیه كفی اختصاصی بود كه تهیه كردم وبا گذشت 2سال كاملا راضی هستم
۰
۰

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر