سراب «نوژی وران» یا «نجویران» یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان هرسین است که در ایام مختلف سال هم مملو از گردشگر است. روستای «نوژی وران» از توابع بخش بیستون شهرستان هرسین در استان کرمانشاه، در فاصله 5 کیلومتری شهر بیستون، 25 کیلومتری شهر هرسین و 40 کیلومتری کرمانشاه واقع شده است.
کد خبر: ۶۰۴۲۱۶

«نوژی وران» یا «نجویران» در زبان محلی لکی، به معنای عدس است و بران یا وران سرزمینی را گویند که بر یا ثمرۀ عدس دارد. در پاییز و زمستان سرد است. رودخانه پرآب دینور در شرق روستا جریان دارد و غارهای گلستان و زری نیز در جنوب غربی آن قرار گرفته‌اند. قلمرو سراب طبیعی نجوبران، زیستگاه گونه‌های گیاهی و جانوری است.
در فصل تابستان و بهار و در سال‌های اخیر در پاییز هم، روستای نجوبران، گردشگران و مسافرین بسیاری را پذیرا بوده به گونه‌ای که به جرات می‌توان گفت گردشگرپذیر ترین روستای استان کرمانشاه برای گردشگران همین روستا است.
وجود باغات میوه این روستا بر جاذبه‌های گردشگری این روستا افزوده و اخیرا با همکاری مالکین این باغات شرایط مناسبی برای حضور گردشگران و اتراق آنها در این باغات فراهم آمده‌.
دو جاده برای دسترسی به این روستا وجود دارد: جاده اصلی که آسفالت است و جاده دوم که خاکی است. عمده‌ترین محصولات زراعی این روستا را گندم، ذرت و چغندرقند، سیب، گلابی، گیلاس و زردآلو تشکیل می‌دهند و مراتع غنی و حاصلخیز دشت چمچمال آن نیز سبب رونق دامداری شده.
اگر برای تمدد اعصاب، گردشگری، ایرانگردی و... به این روستا رفتید، یادتان باشد که از مهم‌ترین محصولات دامی این روستا مثل انواع فرآورده‌های لبنیِ دوغ، ماست، شیر، کره و روغن حیوانی غافل نشوید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها