jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۹۹۴۳۵ ۳۱ شهريور ۱۳۹۲  |  ۰۷:۵۰

آغوز غنی از سلول‌های فعال ایمنولوژیکی، آنتی بادی‌ها و سایر پروتئین‌های حفاظتی است، بنابراین به‌عنوان اولین واکسیناسیون نوزاد عمل می‌کند.

کار‌شناس بهداشت خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه نوزاد آغوز را که از آن به عنوان مایع طلایی یا هدیه زندگی یاد می‌شود به‌عنوان اولین تغذیه دریافت می‌کند، گفت: آغوز علاوه بر اینکه به‌عنوان اولین واکسیناسیون نوزاد عمل می‌کند، او را در برابر بسیاری از عفونت‌ها حفاظت می‌نماید و به تنظیم سیستم ایمنی در حال تکامل بدن نوزاد کمک می‌کند.
رضوان نبیلی افزود: آغوز حاوی فاکتورهای رشد است که به تکامل و عملکرد موثر روده نوزاد کمک می‌کند و ورود میکرو ارگانیسم‌ها و آلرژن‌ها را به بدن نوزاد مشکل‌تر می‌کند. آغوز به مقدار کم که مناسب با نیاز نوزاد است ترشح می‌شود و عمل دفع را در نوزاد تحریک می‌کند، به‌طوری که مکونیوم سریع از روده خارج می‌شود. این عمل به خروج موادی که سبب زردی نوزاد می‌شوند کمک نموده و لذا احتمال زرد شدن نوزادان را نیز کاهش می‌دهد.
وی گفت: آغوز سرشار از ویتامین A است که علاوه بر حفاظت از چشم‌ها به کاهش عفونت‌ها کمک می‌کند. ساعت اول تولد، ساعتی استثنایی است و در بررسی محققان از تاثیر زمان اولین تغذیه با شیر مادر بر مرگ و میر نوزادان معلوم شده که اگر نوزادان تغذیه با شیر مادر را در ساعت اول تولد شروع کنند مرگ و میر آن‌ها کمتر می‌شود.
وی با اشاره به اهمیت تماس پوستی و لمسی مادر و نوزاد پس از تولد و همچنین شروع تغذیه با شیر مادر ظرف ساعت اول به دنیا آمدن فرزند گفت: بدن مادر به گرم نگه داشتن مطلوب نوزاد کمک می‌کند که بویژه برای نوزادان کوچک و کم وزن در هنگام تولد اهمیت دارد. همچنین نوزاد استرس کمتری دارد، آرام‌تر است و تنفس و ضربان قلب او پایدار‌تر است. نوزاد ابتدا در معرض باکتری‌های بدن مادر که اکثرا برای او مضر نیستند قرار می‌گیرد و با عوامل ایمنی موجود در شیر مادر حفاظت می‌شود، باکتری‌های بدن مادر جایگزین باکتری‌های روده و پوست نوزاد شده و با باکتری‌های مضر‌تر کارکنان بهداشتی و محیط رقابت می‌کند و لذا از بروز عفونت‌های ناشی از آن‌ها پیشگیری می‌کند.
وی اظهار داشت: لمس کردن، به دهان گرفتن و مکیدن پستان، ترشح اکسی توسین را در مادر تحریک می‌نماید، جریان یافتن شیر از پستان و ترشح سایر هورمون‌هایی که موجب احساس آرامش و راحتی مادر می‌شوند را تحریک می‌کند، سبب انقباض رحم می‌شود و به کاهش خونریزی پس از زایمان کمک می‌کند. همچنین با افزایش تغذیه انحصاری از شیر مادر و افزایش طول مدت تغذیه با شیر مادر در ماه‌های بعدی نیز ارتباط دارد که منجر به ارتقاء سلامت و کاهش مرگ و میر‌های بعدی می‌شود.
>> وب دا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
Erfan
-
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۱
سلام ببخشید.تا چند روز شیر آغوز به حساب میاد؟؟؟؟
۰
۰

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر