jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۵۵۶۷۲۸   ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۰:۰۰

سوسک‌ها نژادهای مختلفی دارند اما تنها چند نوع از آنها، زندگی زیر یک سقف را با ما انسانها می‌پسندند. معروف‌ترین سوسک‌های موجود در ایران، سوسک‌های آلمانی و آمریکایی‌اند و برای نابود کردنشان معمولاً از اسپری، پودر، قرص و گاهی هم نفت و سمپاشی استفاده می‌شود.

 

 
سوسک‌های بزرگ یا آمریکایی بیشتر در فاضلاب‌ها، دستشویی، توالت، حمام و سقف‌های کاذب مخفی می‌شوند و معمولاً به رنگ قهوه‌ای هستند. اغلب این حشرات موذی، روزها در منافذ و سوراخ‌ها پنهان شده و شب‌ها برای جست‌وجوی غذا به راه می‌افتند و هنگام جست‌وجو باعث آلودگی سطوح، وسایل، تجهیزات و غذاهای بدون سرپوش می‌شوند.
 
سوسک‌ها چه خطراتی برای ما دارند؟
 
سوسک‌ها یا سوسری‌ها معمولا تعداد زیادی از انواع میکروب‌های بیماری‌زا را در دستگاه گوارش و همچنین بال، شاخک و پرزهای پای خود حمل می‌کنند و می‌توانند به گسترش بیماری فلج اطفال، قارچ‌های بیماریزا، تب زرد، وبا، دیفتری، سل و انواع اسهال‌های خونی کمک کنند، یا آن که در بعضی افراد منجر به بروز آلرژی با علایمی نظیر عطسه، آبریزش از بینی و چشم و حتی مشکلاتی شبیه آسم شوند.
همچنین این حشرات بدقیافه می‌توانند باکتری‌های مسمومیت‌زا را به مواد غذایی منتقل کرده و افراد را به علائم مسمومیت حاد و مزمن دچار سازند. سوسک‌ها همیشه به دنبال غذا و پناهگاه گرم و مرطوب هستند. بنابراین اگر می‌توانید، این دو عامل را حذف کنید.
 
۱- ابتدا باید محل آلودگی و منشأ اصلی رشد سوسک‌ها را مشخص کنید و بدانید که در چه جاهایی امکان تخم‌ریزی وجود دارد.
بررسی کامل شکاف‌های گوشه و کنار خانه، بویژه محل‌های گرم و مرطوب مثل آشپزخانه و دستشویی، و بخصوص هنگام شب که سوسک‌ها فعال می‌شوند، ما را در یافتن محل اصلی تخم‌ریزی این حشره کمک می کند. سایر اثرات حاصل از وجود سوسک‌ها مثل کپسول تخم، پوسته بدن و مدفوع آنها نیز راهنمای موثری برای پی بردن به محل اصلی آلودگی است.
 
۲- به طور کلی امروزه افراد برای نابود کردن سوسک‌ها از اسپری، پودر و قرص حشره‌کش و گاهی هم از نفت و سم پاشی محل استفاده می‌کنند.
به کار بردن اسپری حشره‌کش برای مبارزه با سوسری‌ها روش خوبی است، اما بهداشتی نیست. سمی که از اسپری‌ها در فضا پخش می‌شود، می‌تواند به راحتی وارد دستگاه تنفس فرد شده یا از طریق منافذ پوست جذب شود، یا آن که روی مواد غذایی بنشیند. از سوی دیگر اگر سوسک‌ها تخم‌ریزی کرده باشند، به دلیل آن که تخم‌های آنها توسط کپسول‌هایی سفت محافظت می‌شوند، این سموم نمی‌توانند به داخل کپسول‌ها نفوذ کنند.
اگر هم بخواهیم از قرص‌های حشره‌کش استفاده کنیم، این قرص‌ها به محض آن که از لفاف خود خارج شوند در محیط متصاعد شده و آنها نیز برای سلامت افراد مضر خواهند بود، مگر آن که افراد به مدتی طولانی‌ در محیط حضور نداشته باشند.
 
۳-در مورد نفت هم که برخی افراد آن را در چاه فاضلاب می‌ریزند، متذکر می‌شویم زمانی نفت موثر واقع می‌شود که مستقیم روی حشره ریخته شود، اما به دلیل آن که سوسک‌ها معمولاً در دیواره و سقف لوله‌های فاضلاب هستند نفت باعث مرگ آنها نمی‌شود و تنها بوی نفت آنها را فراری می‌دهد که مجدداً برمی‌گردند. پس این روش نیز فایده چندانی نخواهد داشت.
 
۴-کشتن سوسک‌ها به صورت فیزیکی نیز موجب تراوش و انتشار میکروب‌های بیماری‌زای دستگاه گوارش آنها به بیرون و آلوده‌تر شدن محیط می‌شود.
 
۵-- گاهی هم از سم پاشی کل محل زندگی توسط برخی شرکت‌ها استفاده می‌شود، بخصوص در مورد سوسک‌های ریزی که بسرعت تعدادشان زیاد می‌شود.
 
البته باید گفت اگر چه از بین بردن سوسک‌ها ضروری است، ولی خطرات ناشی از استفاده سموم مختلف یا روشهای فیزیکی برای از بین بردن آنها، اگر با رعایت نکات ایمنی همراه نباشد، بیشتر از خطر وجود سوسک‌هاست. لذا قبل از سمپاشی محل، باید مواد غذایی، ظروف غذاخوری و وسایل خواب را خارج کرد یا روی آنها را کاملاً پوشاند. همچنین نباید به کودکان اجازه ورود به آشپزخانه یا محل‌های سمپاشی شده را داد، مگر بعد از شستن این مکان‌ها.
 
چا باید کرد؟
 
بهترین راه برای مبارزه با این حشرات موذی حفظ نظافت بخصوص در مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی است.
همه شکاف‌های دیوار، کف زمین، درز بین پله‌ها و ... را با سیمان بگیرید.
در نظافت ساختمان و جمع آوری و حمل و دفع بهداشتی زباله‌ها دقت زیادی داشته باشید.
از توری ریز در مدخل هواکش فاضلاب‌ها و کفشوی مناسب در دهانه لوله های فاضلاب در حمام و آشپزخانه و چاه‌بست محکم در سوراخ کاسه توالت، جهت جلوگیری از ورود و خروج سوسک‌ها و لانه گزینی آنها استفاده کنید.
>> شبکه بهداشت رباط کریم/ حشره شناسی
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نیایش
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
خیلی ممنونم.
۰
۰
مرادی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۶
خواهشا یه راهكار خوب برای مبارزه باسوسكا ارائه بدید، باتشكر
۰
۰
مرادی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۶
تشكر می كنم
۰
۰

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها