jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۴۴۹۰   ۰۶ خرداد ۱۳۸۲  |  ۲۱:۱۳

میزان تاثیرگذاری فشارها و تهدیدهای خارجی اعمال شده علیه یک کشور ، ناظر به وجود بسترهایی در داخل آن کشور است که احتمال موثر واقع شدن آنها را تعیین می کند و به میزانی که این بسترها بیشتر مهیا شود ، فشارهای خارجی افزایش خواهد یافت .

برای روشن شدن بیشتر موضوع ، اشاره به پیامدهای اولیه وجود شکاف ها و تعارضات داخلی غیرمتعارف و تاثیر آن بر متقاعد ساختن بیگانگان برای ایجاد و افزایش فشار با هدف کسب حداکثر منافع و سوئاستفاده از وضعیت موجود مفید خواهد بود.
1- وجود احزاب گوناگون و گرایش های سیاسی مختلف که بازتابی از شکاف های سیاسی و اجتماعی موجود در هر کشوری است ، موجب تعدد و تضاد آرا و مواضع سیاسی شده که امری طبیعی تلقی می شود ، اما هنگامی که این تعدد و تفاوت آرا از حد متعارف خارج شود و شکل تضادهای غیرقابل حل به خود گیرد، موجب نوعی دوگانگی بخصوص در عرصه منافع ملی و در قبال طرفهای خارجی می شود. همین امر چنانچه استمرار یابد و مهار نشود، سبب ایجاد شکاف عمیقی می شود که به راحتی می تواند مورد سوئاستفاده طرفهای خارجی قرار گیرد.
2- شکاف یادشده به طرق مختلف می تواند مورد سوئاستفاده بیگانگان قرار گیرد. از مهمترین این شیوه ها تلاش برای تاثیرگذاری و یا تطمیع یکی از طرفین دعوا در داخل از طریق حمایت ظاهری از مواضع ، سیاست ها و گرایش های آنان است تا از این طریق به نوعی وابسته کردن این طیف بپردازد و آنان را وامدار خود کند و شکلی از منافع مشترک را میان خود و این گروهها تعریف کند.این امر بویژه در مورد طرفی که خود را در موضع ضعف احساس می کند ، کاربرد افزونتری دارد و موجب احساس قدرت کاذب در آنان می شود و لذا از تاثیر بیشتری برخوردار است.
3- از هم گسیختگی افکار عمومی ، از پیامدهای وضعیت فوق است . هر جریان سیاسی ، کم و بیش دارای یک پایگاه اجتماعی متناسب با وزن اجتماعی خود است که حامی آن جریان محسوب و بخشی از ملت را شامل می شوند. تشدید وضعیت یاد شده موجب می شود که افکار عمومی در قبال یک مفهوم کلی به نام منافع ملی و یک کل یکپارچه به نام حکومت یا دولت به نوعی گسیختگی دچار شود و قادر به اعمال حمایت لازم از آن بخصوص آنجا که در مقابل طرفهای خارجی نمود می یابد نشود. این امر بزرگترین آسیبی است که ممکن است به وجود آید؛ چرا که اعمال سیاست خارجی هر کشور و پیشبرد آن متوقف به وجود پشتوانه ای از حمایت و اقتدار و مشروعیت همه جانبه داخلی است ؛ پشتوانه ای که نبود آن لطمه ای غیرقابل جبران به بار خواهد آورد. پیامدهای فرعی دیگری نیز برای وضعیت یاد شده متصور است ، از جمله ایجاد بدیل های ظاهری و کاذب در داخل کشور از منظر طرفهای خارجی و در نتیجه آن سردرگمی طرفهای نسبتا معقول تر و معتدل تر خارجی و به تبع آن به عمل نیامدن حمایت لازم از سوی آنان و تضعیف تحرکات دیپلماتیک و قدرت چانه زنی در عرصه بین المللی است . از آنچه به طور خلاصه آمد تنها یک نتیجه حاصل می شود به موازات تشدید تنش های داخلی زمینه ای مطلوب برای اعمال تهدیدها و فشارهای خارجی ایجاد می شود که غفلت از آن خسارت های عظیمی به دنبال خواهد داشت ؛ موضوعی که خصوصا در مقطع حاضر و فضای موجود منطقه ای و بین المللی ، پرهیز از آن و تلاش برای همبستگی ملی باید در دستور کار همگان قرار گیرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر