شروع خوب هندبال ایران در مسابقات قهرمانی جهان

تاریخ‌سازی با شکست شیلی

تیم‌ملی هندبال ایران با کسب نتیجه‌ای به یادماندنی کار خود را در رقابت‌های قهرمانی ۲۰۲۳ جهان(سوئد-لهستان) آغاز کرد. ملی‌پوشان کشورمان که در دور مقدماتی این مسابقات با تیم‌های شیلی، مونته‌نگرو و اسپانیا همگروه هستند، پنجشنبه شب اولین دیدار خود را برابر نماینده آمریکای جنوبی برگزار کردند. دیداری حساس که جدی‌ترین شانس برای صعود شاگردان وویوویچ به دور دوم این آوردگاه مهم به حساب می‌آمد.
کد خبر: ۱۳۹۴۳۴۵
نویسنده سارا گودرزی - گروه ورزش

به هر حال از آنجا که از هر گروه، سه تیم به مرحله بعدی این آوردگاه مهم راه پیدا می‌کند، تنها راه برای صعود هندبالیست‌های ایرانی پیروزی برابر شیلی بود تا تیم‌های پرقدرت و صاحب سبکی مثل اسپانیا و مونته‌نگرو. با توجه به این موضوع بیشتر تمرکز کادر فنی تیم‌ملی از مدتی قبل روی این بازی بود تا با آنالیز دقیق‌تر نتیجه این دیدار را به نفع خود تمام کند. در نهایت همان هم شد و ایران در یک بازی پایاپای و در حالی که دو گل عقب بود، با درخشش دروازه‌بان خود، به شکلی دراماتیک در آخرین دقیقه با نتیجه ۲۵ بر ۲۴ پیروز این میدان شد.

رقابت میلیمتری ایران و شیلی

ایران و شیلی در حالی برگزار‌کننده یکی از زیباترین دیدارهای دور مقدماتی رقابت‌های جهانی بودند که پیش از این نیز سابقه چنین رویارویی را با یکدیگر داشتند. این مسابقه به پیکارهای قهرمانی ۲۰۱۵ جهان در قطر بر می‌گردد؛ جایی که ایران برای نخستین بار حضور در این میدان را تجربه می‌کرد. ایران و شیلی سال ۲۰۱۵ برای کسب عنوان بیست و یکمی جهان به مصاف هم رفتند که در نهایت ایران با نتیجه ۳۱ بر ۳۰ این تیم را شکست داد. شیلیایی‌ها تا حال تجربه حضور در هفت دوره مسابقات هندبال قهرمانی جهان را در کارنامه دارند و بهترین عنوان آنها شانزدهمی دنیا در سال۲۰۱۹ است. در مقابل ایران تا الان دو بار در این مسابقات حاضر شده و یک عنوان بیست و یکمی دارد.

دومین حضور تیم‌ملی هندبال در مسابقات قهرمانی جهان در شرایطی رقم می‌خورد که دو ملی‌پوش کلیدی و تاثیرگذار ایران به دلیل مصدومیت این رویداد بزرگ را از دست دادند. یونس آثاری، گوش راست و سید‌علیرضا موسوی، خط زن و مدافع امکان همراهی تیم‌ملی را به دلیل مصدومیت پیدا نکردند. این در حالی است که ایران در جهانی ۲۰۱۵ با آمار بالایی از بازیکنان لژیونر خود در مسابقات شرکت کرد.

دیدار با پدیده اروپا

تیم‌ملی هندبال ایران دومین دیدار خود را امشب ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه مقابل تیم مونته‌نگرو برگزار می‌کند. تیمی که گرچه سابقه حضورش در رقابت‌های جهانی مشابه ایران اندک است اما این تیم در هندبال دنیا صاحب سبک است. مونته‌نگرو تا پیش از استقلال جزو کشور صربستان بود. اهالی ورزش هم به خوبی می‌دانند که صربستان از قطب‌های اصلی هندبال جهان به شمار می‌رود. بنابراین باید گفت بازیکنان ایران برابر تیمی حاضر خواهند شد که جدا از سبک منحصر به فردش در بازی هندبال، توانسته خود را به عنوان پدیده اروپا هم معرفی کند. مونته‌نگرو سال ۲۰۱۱ تیم یازدهم اروپا شد. این تیم تا امروز یک عنوان بیست و دومی مسابقات جهانی ۲۰۱۲ را در کارنامه دارد.

شب سخت سرمربی ایران

نکته در خور توجه در خصوص دیدار تیم‌های هندبال ایران و مونته‌نگرو، حضور یک مربی مونته‌نگرویی روی نیمکت تیم‌ملی کشورمان است. اظهارنظر وسلین وویوویچ که هشت ماهی می‌شود هدایت تیم‌ملی هندبال ایران را به عهده گرفته، درباره همگروه شدن ایران با تیم‌ملی کشورش در نوع خود جالب است. او می‌گوید: «زمان قرعه‌کشی مسابقات با خودم گفتم «خدایا مونته‌نگرو را در گروه ما نگذار» اما نهایتا این اتفاق افتاد. باید بگویم احساس خوبی از این موضوع ندارم. چون نه می‌خواهم با تیم ایران از مونته‌نگرو شکست بخورم و نه می‌خواهم تیم کشورم را شکست دهم. این بازی قطعا روزی خاص برای من خواهد بود. با این حال اما من الان سرمربی تیم‌ملی ایران هستم و باید برایم این مهم باشد که این بازی را ببرم.»

جدال با اسپانیای مدعی

آخرین بازی تیم‌ملی هندبال کشورمان در دور مقدماتی رقابت‌های هندبال قهرمانی جهان، تقابل با اسپانیا خواهد بود. تیمی صاحب نام که دو مدال ارزشمند طلا و دو مدال برنز از این رویداد بزرگ را در کلکسیون افتخاراتش دارد. پرواضح است که هندبالیست‌های ایرانی کاری بسیار دشوار برابر این تیم خواهند داشت. با پیش‌بینی‌هایی که روی کاغذ صورت گرفته، ایران در صورتی که نتیجه دیدار برابر مونته‌نگرو و اسپانیا را هم واگذار کند، می‌تواند راهی دور دوم مسابقات شود. دیدار با اسپانیا دوشنبه‌شب ساعت ۲۳ برگزار می‌شود. بیست وهشتمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی جهان مردان با حضور ۳۲ تیم به میزبانی مشترک لهستان و سوئد در حال برگزاری است.

کامبک شیرین با درخشش سیاووشی

در پایان بازی ایران و شیلی، محمد سیاووشی به عنوان برترین بازیکن میدان معرفی شد. دروازه‌بان تیم‌ملی هندبال کشورمان در این دیدار ۱۷سیو داشت. او بازی قابل توجهی از خود به نمایش گذاشت و نقش مهمی در برد ایران آن هم در دقایق پایانی داشت.

روزنامه جام جم 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها