شکاف دینی در خانواده ها و راه مواجهه با آن در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام آراسته

رفتار غلط، پاسخ غلط ندارد

ضربه روشنفکری به نسل جدید

محاسن فرزندآوری در سنین جوانی

یک کارشناس جمعیت گفت: نسل جدید گرفتار سبک جدیدی از زندگی شده اند و معتقدند نباید بلافاصله بعد از ازدواج بچه دار شد،‌ این نگاه به اصطلاح روشنفکرمآبانه اشتباهی است که پیامدهای منفی زیادی را به دنبال دارد.
کد خبر: ۱۳۱۶۹۴۹
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، اسماعیل چراغی،کارشناس جمعیت و روانشناس در خصوص محاسن ازدواج و فرزندآوری در سنین جوانی گفت: فرزندآوری به لحاظ تأثیراتی که در زندگی فردی و اجتماعی افراد می گذارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه بدون شک ازدواج و فرزندآوری به‌هنگام و به موقع می تواند پیامدهای مثبتی را به همراه داشته باشد، گفت: به لحاظ طبیعی زمانی که استعداد باروری در زن و مرد ایجاد می شود، بهترین زمان برای فرزندآوری است اما این به آن معنا نیست که دختر و پسر بلافاصله بعد از رسیدن به سن بلوغ ازدواج کرده و صاحب فرزند شوند.

چراغی تصریح کرد: برای دختران بعد از 18 سالگی و برای پسران بعد از 22 یا 23 سالگی بهترین زمان برای پدر و مادر شدن است،‌ چرا که در این ایام که جوانی آغاز شده، هم قدرت و نیروی جوانی بیشتر است و هم پدر و مادر صبر و حوصله بیشتری دارند و می توانند با انگیزه بالا تربیت فرزند را به عهده بگیرند.

وی تعامل با کیفیت والدین با فرزندان و رشد مطلوب روانی،‌ عاطفی و اجتماعی را حاصل ازدواج و فرزندآوری در سنین جوانی عنوان کرد و گفت: پدر و مادر در این ایام فراغت بیشتری دارند، راحت تر می توانند با کودک خود همراه شوند و درک بهتری از نیازها و رفتارهای فرزندشان دارند.

این کارشناس جمعیت با بیان اینکه بسیاری از والدین جوان دوستان بهتری برای فرزندان خود هستند، گفت: خیلی اوقات فاصله سنی پدر و مادر با فرزند شیوه تربیتی او را تعیین می کند، معمولاً فاصله سنی کم فرزند با پدر و مادر باعث می شود تا بچه در دوران نوجوانی یا جوانی ارتباط صمیمی تر و بهتری با والدین داشته باشد، راحت تر نیازهای خود را با آنها در میان بگذارد و درک بهتری را دریافت کند و در نتیجه از روابط پر خطر دور بماند.

وی افزود: البته تا 40 سالگی هم که جوانی اطلاق می شود سن مناسبی برای فرزندآوری است اما با این همه اولویت و طبیعت فرزندآوری زیر 35 سال است، اینجا باید به دو نکته مهم اشاره کرد، اول اینکه این به آن معنا نیست که کسی نمی تواند بعد از 35 سالگی صاحب فرزند شود، منظور ما این است که نباید بعد از این سن تازه به فکر بچه اول بیفتیم.

این روانشناس ادامه داد: نسل جدید گرفتار سبک جدیدی از زندگی شده اند و معتقدند نباید بلافاصله بعد از ازدواج بچه دار شد،‌ این نگاه به اصطلاح روشنفکرمآبانه اشتباهی است که پیامدهای منفی زیادی را به دنبال دارد، در دوره ای که سن ازدواج بالا رفته منطقی نیست که تا 4 یا 5 سال بعد از ازدواج هم برای بچه دار شدن تعلل کنند.

وی در پایان گفت: در هر صورت تا زمانی که طبیعت قدرت باروری را در زن قرار داده مشکلی ایجاد نمی شود اما اولویت با فرزندآوری در سنین جوانی است، چرا که در این سن زنان با مشکلاتی همچون فشار خون بالا، دیابت حاملگی، مسمومیت حاملگی و احتمال وجود اختلالات جفتی کمتر مواجه می شوند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها