jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۳۱۶۹۴۹   ۰۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۰:۳۷

ضربه روشنفکری به نسل جدید

محاسن فرزندآوری در سنین جوانی

یک کارشناس جمعیت گفت: نسل جدید گرفتار سبک جدیدی از زندگی شده اند و معتقدند نباید بلافاصله بعد از ازدواج بچه دار شد،‌ این نگاه به اصطلاح روشنفکرمآبانه اشتباهی است که پیامدهای منفی زیادی را به دنبال دارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، اسماعیل چراغی،کارشناس جمعیت و روانشناس در خصوص محاسن ازدواج و فرزندآوری در سنین جوانی گفت: فرزندآوری به لحاظ تأثیراتی که در زندگی فردی و اجتماعی افراد می گذارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه بدون شک ازدواج و فرزندآوری به‌هنگام و به موقع می تواند پیامدهای مثبتی را به همراه داشته باشد، گفت: به لحاظ طبیعی زمانی که استعداد باروری در زن و مرد ایجاد می شود، بهترین زمان برای فرزندآوری است اما این به آن معنا نیست که دختر و پسر بلافاصله بعد از رسیدن به سن بلوغ ازدواج کرده و صاحب فرزند شوند.

چراغی تصریح کرد: برای دختران بعد از 18 سالگی و برای پسران بعد از 22 یا 23 سالگی بهترین زمان برای پدر و مادر شدن است،‌ چرا که در این ایام که جوانی آغاز شده، هم قدرت و نیروی جوانی بیشتر است و هم پدر و مادر صبر و حوصله بیشتری دارند و می توانند با انگیزه بالا تربیت فرزند را به عهده بگیرند.

وی تعامل با کیفیت والدین با فرزندان و رشد مطلوب روانی،‌ عاطفی و اجتماعی را حاصل ازدواج و فرزندآوری در سنین جوانی عنوان کرد و گفت: پدر و مادر در این ایام فراغت بیشتری دارند، راحت تر می توانند با کودک خود همراه شوند و درک بهتری از نیازها و رفتارهای فرزندشان دارند.

این کارشناس جمعیت با بیان اینکه بسیاری از والدین جوان دوستان بهتری برای فرزندان خود هستند، گفت: خیلی اوقات فاصله سنی پدر و مادر با فرزند شیوه تربیتی او را تعیین می کند، معمولاً فاصله سنی کم فرزند با پدر و مادر باعث می شود تا بچه در دوران نوجوانی یا جوانی ارتباط صمیمی تر و بهتری با والدین داشته باشد، راحت تر نیازهای خود را با آنها در میان بگذارد و درک بهتری را دریافت کند و در نتیجه از روابط پر خطر دور بماند.

وی افزود: البته تا 40 سالگی هم که جوانی اطلاق می شود سن مناسبی برای فرزندآوری است اما با این همه اولویت و طبیعت فرزندآوری زیر 35 سال است، اینجا باید به دو نکته مهم اشاره کرد، اول اینکه این به آن معنا نیست که کسی نمی تواند بعد از 35 سالگی صاحب فرزند شود، منظور ما این است که نباید بعد از این سن تازه به فکر بچه اول بیفتیم.

این روانشناس ادامه داد: نسل جدید گرفتار سبک جدیدی از زندگی شده اند و معتقدند نباید بلافاصله بعد از ازدواج بچه دار شد،‌ این نگاه به اصطلاح روشنفکرمآبانه اشتباهی است که پیامدهای منفی زیادی را به دنبال دارد، در دوره ای که سن ازدواج بالا رفته منطقی نیست که تا 4 یا 5 سال بعد از ازدواج هم برای بچه دار شدن تعلل کنند.

وی در پایان گفت: در هر صورت تا زمانی که طبیعت قدرت باروری را در زن قرار داده مشکلی ایجاد نمی شود اما اولویت با فرزندآوری در سنین جوانی است، چرا که در این سن زنان با مشکلاتی همچون فشار خون بالا، دیابت حاملگی، مسمومیت حاملگی و احتمال وجود اختلالات جفتی کمتر مواجه می شوند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر