jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۵۴۸۱   ۰۸ اسفند ۱۳۹۹  |  ۲۱:۳۲

متخصص آسیب شناسی و پاتولوژی در مورد مهمترین علل سرطان گفت: از مهم ترین علل سرطان کلیه، چاقی است اما دلیل این که چرا چاقی باعث افزایش خطر سرطان کلیه می شود، هنوز به خوبی مشخص نیست.

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر ملیحه افشاریان روز جمعه در گفتگو با ایرنا در این خصوص بیان داشت: شاید به دلیل اثری باشد که چاقی روی هورمون های استروئیدی می گذارد و این هورمون های استروئیدی باعث افزایش پرولیفریشن سلول های کلیه می شوند.

وی ادامه داد: همراهی چاقی با اختلالات هورمونی مثل کاهش سطح پروتیین های متصل شونده به هورمون‌های جنسی و مقاومت به انسولین و افزایش سطح هورمون های رشد منجر به افزایش ریسک خطر کلیه می شود.

افشاریان، سیگار کشیدن را از دیگر فاکتورهای مهمی اعلام کرد که به وضوح باعث افزایش ریسک سرطان کلیه می شود و گفت: مورد بعدی هم داروهای کنترل کننده فشار خون بالا به مخصوص دیورتیک ها است.

وی افزود: مورد بعدی بیماری های اکتسابی کیستیک کلیه است به خصوص در افرادی که طولانی مدت دیالیز خونی دارند و بیشترین نوع کانسر کلیه شناخته شده در این بیماران نوع Papillary RCC است.

افشاریان بیان داشت که مورد بعدی تماس های شغلی با برخی مواد مانند تری کلرواتیلن است که در صنایع فلزی از آن استفاده می شود.

وی به شیوع سرطان کلیه اشاره کرد و گفت: سرطان کلیه امروزه از نظر شیوع، نهمین سرطان در مردان و چهاردهمین سرطان در زنان است و به عنوان شانزدهمین علت مرگ مرتبط با سرطان در جهان شناخته می شود.

افشاریان با اشاره به اینکه ۷۰ درصد بیماران تازه شناخته شده سرطان کلیه در کشورهای با سطح اقتصادی و اجتماعی بالا هستند، گفت: نسبت ابتلای سرطان کلیه در مردان به زنان در جهان دو برابر بوده و این سرطان در کودکان نسبتا نادر است.

وی ادامه داد: در ایران طبق آمار ثبت شده در مرکز ثبت سرطان ها، سرطان کلیه هفدهمین کانسر از نظر شیوع شناخته شده بنابراین در ایران شیوع کمتری نسبت به جهان دارد اما نسبت کانسر کلیه در ایران هم مانند آمار جهانی در مردان ۲ برابر زنان است و همچنین نسبت کشندگی سرطان در ایران هم نسبت به جهان کم تر است.

وی با اشاره به اینکه ۲ تا ۴ درصد سرطان های کلیه خانوادگی و بقیه موارد تک گیر هستند، گفت: اگر در فردی بستگان درجه اول سابقه ابتلا به سرطان کلیه داشته باشند احتمال ابتلای این فرد نسبت به افراد عادی دو برابر است.

افشاریان ادامه داد: در زمینه درمان تحولی که اتفاق افتاده این است که درمان های آنکولوژیک امروزه هدفمند شده اند و به ویژه از ایمونوتراپی برای درمان استفاده می شود. از معروف ترین روش های ایمونوتراپی استفاده از داوری های مرتبط با PDL۱ است. فعلا برای درمان با سلول های بنیادی مطالعه تایید شده ای وجود ندارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر