jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۴۲۸۶۳   ۲۹ آذر ۱۳۹۸  |  ۱۰:۵۵

دیابت یک بیماری مزمن است و زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده، انسولین کافی تولید نمی‌کند.

آشنایی با عوارض شایع دیابت

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، با گذشت زمان دیابت می‌تواند به قلب، عروق خونی، چشم، کلیه‌ها و اعصاب آسیب برساند. دیابت خطر ابتلا به بیمای‌های قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. همچنین با کاهش جریان خون و آسیب‌های عصبی در پا، احتمال زخم پای دیابتی، عفونت و نیاز احتمالی برای قطع اندام افزایش می‌یابد.

یکی از عوارض دیابت می‌تواند کوری چشم باشد که به دلیل آسیب طولانی مدت به عروق خونی کوچک در شبکیه چشم رخ می‌دهد. یک درصد از کوری جهان را می‌توان به دیابت نسبت داد. دیابت از علل اصلی نارسایی کلیه نیز هست. خطر کلی مرگ در میان افراد مبتلا به دیابت حداقل دو برابر خطر ابتلا به همسالان خود بدون دیابت است.

چگونه می‌توان بار بیماری دیابت را کاهش داد؟

ثابت شده است که تغییرات ساده در سبک زندگی در جلوگیری یا به تاخیر انداختن شروع دیابت نوع ۲ موثر است. برای کمک به جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ و عوارض آن موارد زیر را رعایت کنید:

-‌ دستیابی به وزن نرمال بدن و حفظ آن.

-‌ افزایش میزان فعالیت بدنی؛ به‌طوری که حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط به طور منظم حداقل پنج روز در هفته باید انجام شود. فعالیت بدنی بیشتر نیز برای کنترل وزن لازم است.

-‌ پیروی از یک رژیم غذایی سالم شامل سه تا پنج واحد میوه و سبزی‌ها در روز و کاهش مصرف قند و چربی‌های اشباع

-‌ اجتناب از مصرف دخانیات و سیگار کشیدن که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد.

باید توجه کرد که تشخیص زودهنگام دیابت می‌تواند از طریق آزمایش خون که نسبتاً ارزان است، انجام شود. درمان دیابت نیز شامل پایین آوردن قند خون، کنترل عوامل خطر شناخته شده‌ای که به عروق خونی آسیب می‌رسانند و ترک مصرف دخانیات برای جلوگیری از عوارض مهم دیابت نیز مهم است.

بنابر اعلام دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، همچنین مداخلات امکان‌پذیری که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های افراد دیابتی می‌شود، عبارتند از کنترل قند، کنترل فشار خون، مراقبت از پا، کنترل چربی خون، غربالگری برای نشانه‌های اولیه بیماری‌های کلیوی مرتبط با دیابت و... که این اقدامات باید توسط یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم همراه با حفظ وزن طبیعی بدن و اجتناب از مصرف دخانیات پشتیبانی و حمایت شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر