jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۴۲۸۶۳ ۲۹ آذر ۱۳۹۸  |  ۱۰:۵۵

دیابت یک بیماری مزمن است و زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده، انسولین کافی تولید نمی‌کند.

آشنایی با عوارض شایع دیابت

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، با گذشت زمان دیابت می‌تواند به قلب، عروق خونی، چشم، کلیه‌ها و اعصاب آسیب برساند. دیابت خطر ابتلا به بیمای‌های قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. همچنین با کاهش جریان خون و آسیب‌های عصبی در پا، احتمال زخم پای دیابتی، عفونت و نیاز احتمالی برای قطع اندام افزایش می‌یابد.

یکی از عوارض دیابت می‌تواند کوری چشم باشد که به دلیل آسیب طولانی مدت به عروق خونی کوچک در شبکیه چشم رخ می‌دهد. یک درصد از کوری جهان را می‌توان به دیابت نسبت داد. دیابت از علل اصلی نارسایی کلیه نیز هست. خطر کلی مرگ در میان افراد مبتلا به دیابت حداقل دو برابر خطر ابتلا به همسالان خود بدون دیابت است.

چگونه می‌توان بار بیماری دیابت را کاهش داد؟

ثابت شده است که تغییرات ساده در سبک زندگی در جلوگیری یا به تاخیر انداختن شروع دیابت نوع ۲ موثر است. برای کمک به جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ و عوارض آن موارد زیر را رعایت کنید:

-‌ دستیابی به وزن نرمال بدن و حفظ آن.

-‌ افزایش میزان فعالیت بدنی؛ به‌طوری که حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط به طور منظم حداقل پنج روز در هفته باید انجام شود. فعالیت بدنی بیشتر نیز برای کنترل وزن لازم است.

-‌ پیروی از یک رژیم غذایی سالم شامل سه تا پنج واحد میوه و سبزی‌ها در روز و کاهش مصرف قند و چربی‌های اشباع

-‌ اجتناب از مصرف دخانیات و سیگار کشیدن که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد.

باید توجه کرد که تشخیص زودهنگام دیابت می‌تواند از طریق آزمایش خون که نسبتاً ارزان است، انجام شود. درمان دیابت نیز شامل پایین آوردن قند خون، کنترل عوامل خطر شناخته شده‌ای که به عروق خونی آسیب می‌رسانند و ترک مصرف دخانیات برای جلوگیری از عوارض مهم دیابت نیز مهم است.

بنابر اعلام دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، همچنین مداخلات امکان‌پذیری که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های افراد دیابتی می‌شود، عبارتند از کنترل قند، کنترل فشار خون، مراقبت از پا، کنترل چربی خون، غربالگری برای نشانه‌های اولیه بیماری‌های کلیوی مرتبط با دیابت و... که این اقدامات باید توسط یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم همراه با حفظ وزن طبیعی بدن و اجتناب از مصرف دخانیات پشتیبانی و حمایت شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر