jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۵۴۷ ۲۶ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گره و اتفاق چیزی است که اثر را برای بیننده جذاب می‌کند و همان دلیلی است که باعث می‌شود فیلم‌های سیل و زلزله و جنگ که با تلفن همراه گرفته شده‌اند، هزاران بار در فضای مجازی دیده شوند.

مستند بحران دیده می‌شود همان‌طور که آن فیلم‌های موبایلی بازدید می‌شوند، این بازدید لزوما به معنای کارگردانی خوب یا داستان حرفه‌ای فیلم نیست. مستند «نه کوچک نه بزرگ» را که نشستم ببینم، پیش‌فرضم این بود این هم مستندی است مانند صدها فیلم دیگری که از میدان جنگ روایت می‌کنند و فقط به هیجانی که از دیدن بحران در بیننده شکل می‌گیرد، کفایت می‌کنند. خاصه وقتی در ابتدای فیلم فهمیدم از تصاویر ضبط شده توسط فاطمیون ساخته شده، دلم برای دیدنش سست‌تر شد. این که بفهمی کارگردان در یک اثر مستند فقط تدوینگر بوده خبر خوبی نیست. اما طبق گفته‌های کارگردان، در سال‌های وقوع این داستان، امکان تصویربرداری سینمایی نبوده و فقط تصاویر موبایلی رزمنده‌ها و بعدها تصاویر واحد رسانه فاطمیون است که از این دوران به جا مانده است. با این وصف توقع دیدن یک اثر فاخر را نداشتم اما برایم جالب بود که ببینم یک تدوینگر با تصاویر مختلفی که اندازه و کیفیت و داستان هر کدامشان با هم فرق دارد، چه کرده است. بر خلاف تصور من، کارگردان به خوبی توانسته بود اندازه‌ها و کیفیت‌های متفاوت را در یک قالب گرافیکی خوب هضم کند. روایت‌هایی که کارگردان از افراد مختلف ضبط کرده و در قالب گفتارمتن استفاده کرده هم داستان‌ را به خوبی روایت می‌کنند. البته که یک روایت خطی از شهید سید حکیم است که تلاشی برای استفاده از عناصر داستان در آن نشده. همچنین استفاده بجا از موسیقی متن خوب نقطه‌ مثبتی است که تصاویر بعضا غیرحرفه‌ای را برای بیننده جذاب‌تر می‌کند.
این مستند، نه کوچک، نه بزرگ است و این برای فیلمی با این وصف یعنی کار مقبول.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر