jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۵۴۷   ۲۶ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گره و اتفاق چیزی است که اثر را برای بیننده جذاب می‌کند و همان دلیلی است که باعث می‌شود فیلم‌های سیل و زلزله و جنگ که با تلفن همراه گرفته شده‌اند، هزاران بار در فضای مجازی دیده شوند.

مستند بحران دیده می‌شود همان‌طور که آن فیلم‌های موبایلی بازدید می‌شوند، این بازدید لزوما به معنای کارگردانی خوب یا داستان حرفه‌ای فیلم نیست. مستند «نه کوچک نه بزرگ» را که نشستم ببینم، پیش‌فرضم این بود این هم مستندی است مانند صدها فیلم دیگری که از میدان جنگ روایت می‌کنند و فقط به هیجانی که از دیدن بحران در بیننده شکل می‌گیرد، کفایت می‌کنند. خاصه وقتی در ابتدای فیلم فهمیدم از تصاویر ضبط شده توسط فاطمیون ساخته شده، دلم برای دیدنش سست‌تر شد. این که بفهمی کارگردان در یک اثر مستند فقط تدوینگر بوده خبر خوبی نیست. اما طبق گفته‌های کارگردان، در سال‌های وقوع این داستان، امکان تصویربرداری سینمایی نبوده و فقط تصاویر موبایلی رزمنده‌ها و بعدها تصاویر واحد رسانه فاطمیون است که از این دوران به جا مانده است. با این وصف توقع دیدن یک اثر فاخر را نداشتم اما برایم جالب بود که ببینم یک تدوینگر با تصاویر مختلفی که اندازه و کیفیت و داستان هر کدامشان با هم فرق دارد، چه کرده است. بر خلاف تصور من، کارگردان به خوبی توانسته بود اندازه‌ها و کیفیت‌های متفاوت را در یک قالب گرافیکی خوب هضم کند. روایت‌هایی که کارگردان از افراد مختلف ضبط کرده و در قالب گفتارمتن استفاده کرده هم داستان‌ را به خوبی روایت می‌کنند. البته که یک روایت خطی از شهید سید حکیم است که تلاشی برای استفاده از عناصر داستان در آن نشده. همچنین استفاده بجا از موسیقی متن خوب نقطه‌ مثبتی است که تصاویر بعضا غیرحرفه‌ای را برای بیننده جذاب‌تر می‌کند.
این مستند، نه کوچک، نه بزرگ است و این برای فیلمی با این وصف یعنی کار مقبول.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر