jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۲۱۶۷۴۷ ۱۹ تير ۱۳۹۸  |  ۱۵:۲۷

سخنگوی سازمان انرژی اتمی:

آژانس غنی سازی 4.5 درصد را تأیید کرد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت:تا 12 شب 16 تیر مهلت دادیم و به آژانس گفتیم که بعد از آن، پروسه ما شروع می‌شود و یکی دو ساعت پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از نمونه برداری، غنی سازی 4.5 درصد را تأیید کرد.

آژانس غنی سازی 4.5 درصد را تأیید کرد

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، بهروز کمالوندی بعدازظهر امروز (چهارشنبه) در نشست شورای عالی استان‌ها طی سخنانی با اشاره به گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام عنوان کرد: آمریکا دنبال راهی بود که بگوید ایران نقض تعهد کرده است چه به لحاظ لغوی و چه به لحاظ روح برجام این توافق را نقض کرده است. ترامپ به این امید از برجام بیرون رفت که دیگران را قانع کند که بیرون بیایند و بعد به ایران فشار بیاورد.

وی بیان کرد: ایران مسیر منطقی و درستی را پیش گرفت و اگر این صبر یک ساله نبود، ما هم در داخل و هم در خارج از کشور مشکل داشتیم. در داخل عده‌ای می‌گفتند وقت می‌گذاشتید و شاید اروپایی‌ها کار می‌کردند و الان کسی نمی‌تواند حرفی بزند که اروپایی‌ها کاری کردند. ما به اروپایی‌ها گفتیم چقدر باید صبر می‌کردیم شما فرصت‌ها را داشتید و استفاده نکردید.

کمالوندی عنوان کرد: ایران تصمیم گرفت در یک مقطعی توازنی که به هم خورده و کفه ترازو حقوق ما و تعهداتمان همخوانی ندارد را متوازن کند و به اروپا گفتیم یا حقوقمان را تامین کنید یا از تعهداتمان کم می‌کنیم. وقتی این موضوع مطرح شد جدی نمی‌گرفتند و ایده «کم در برابر کم» (less for less) از سوی وزارت خارجه بیان شد و فکر نمی‌کردند ایران به طور جدی دنبال این کار شود.

وی ادامه داد: ما این طرح را در سازمان انرژی اتمی حتی قبل از خروج آمریکا از برجام که زمزمه‌های خروج آمریکا را شنیده بودیم در نظر داشتیم و گزینه‌های مختلف را مطرح کردیم و به شورای عالی امنیت ملی رفت و مسئولان کشور در این خصوص کار کرده و از این گزینه‌ها استفاده کردند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: گزینه‌های زیادی در اختیار ایران است و به صورت پله‌ای و تدریجی انتخاب کرده است. در گام اول بالای ذخیره 300 کیلوگرم اورانیوم 3.67 رفتیم البته آب سنگین را هم داشتیم که گفتیم مازاد فروش 130 تن را کنار می‌گذاریم. ما چند وقت پیش مقداری آب سنگین صادر و بازارهایی را پیدا کردیم و به ماده با ارزش دیگری تبدیل و صادر کردیم و ایران نباید خود را از چنین بازاری محروم کند.

وی بیان کرد: آمریکایی‌ها در بیرون رفتن محاسباتی داشتند که کاملا اشتباه بود.

کمالوندی خاطرنشان کرد: ما سه ایستگاه برای غنی سازی داریم. ایستگاه اول غنی سازی برای راکتورهای قدرت است که غنای آن هم مختلف است. ما تا 4.5 بالا رفتیم و در ایستگاه اول ما 3.67 را کنار گذاشتیم و بالا رفتیم. دو ایستگاه دیگر هست. از 5 درصد به 20 و بعد از 20 بالاتر می‌رود برای استفاده پیشران. وقتی به ما اختیار دادند که اینها را رعایت نکنیم اصل، نیاز سازمان انرژی اتمی بود. ممکن است نیاز پیشران داشته باشیم ولی نیاز امروز نیست.

معاون صالحی بیان کرد: 20 درصد برای راکتور تحقیقاتی تهران است که چندین سال سوخت تولید شده داریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: همان روزی که اعلام کردیم اقدامات شروع شد تا آخرین ساعت هم به آنها مهلت دادیم یعنی تا 12 شب روز 16 تیر به آژانس اعلام کردیم که پروژه بعد از آن شروع می‌شود و صبح اندازه‌گیری کنید خواهید دیدید و صبح معلوم شد 4.5 درصد رسیدیم و یکی دو ساعت پیش آژانس بعد از نمونه برداری غنی سازی 4.5 درصد را تأیید کرد.

کمالوندی همچنین عنوان کرد: ما حداقل در یک سوم استان‌ها تأسیسات هسته‌ای داریم، ولی اگر تاسیسات پزشکی هسته‌ای را که ما تأمین می‌کنیم در همه شهرها و استان‌ها حضور دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای صنعت بسیار مهم و استراتژیک است، اظهار داشت: این صنعت با حوزه‌های مختلف ارتباط دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر