jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۷۳۵۷   ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

علی آوش یک از اهالی پلدختر، مسؤول یکی از بنیادهای خیریه معلولان در این شهرستان و یکی از اعضای ستاد اسکان شهر است. خود او خانه‏اش در سیل، خراب شده است. او توضیح می‏دهد که هوا روز‏به‏روز در پلدختر گرم‌تر می‎شود و در شرایطی که هوا هم به شدت گرم است، مردم روزه می‎گیرند. مشکلات اما در پلدختر به شکل دیگری هم خودش را نشان می‏دهد. هنوز بسیاری از مردم سیل‏زده در چادر زندگی می‏کنند و درون چادر هم امکان استفاده از وسایل سرمایشی مانند کولر آبی و یا پنکه برقی نیست.

مسؤول یکی از بنیادهای خیریه معلولان در شهرستان پلدختر، نگران اعضای افراد توان یاب هم است. او می‏گوید:‌ «من یک بچه صددرصد معلول دارم که در یکی از روستاها زندگی می‏کند. پوست او در گرمای شدید، به شدت آسیب دیده است.» به گفته آوش، برای مردم شهر شاید بشود، کاری کرد، اما این روستاییان هستند که بیشتر در معرض خطر گزش حشرات موذی و نبود وسایل سرمایشی هستند. او درباره شرایط مردم شهرش به ما می‎گوید:‌ «کاری که این روزها، مردم خودشان خودجوش، انجام می‏دهند، اسکان در خانه‏های مسکن مهر است.» بسیاری از افرادی که در پروژه مسکن مهر خانه دارند، اعلام آمادگی کرده‎اند و خانه‏هایشان را که هنوز نیمه‌کاره است، در اختیار خانواده‎های سیل‏زده می‏گذارند. هرچند که به گفته آوش، فیلترهای زیادی برای اسکان در خانه‎ها وجود دارد.
کسانی که برای حضور در خانه‏های مسکن مهر، اعلام می‎کنند باید با یک‌شماره معرفی به فرمانداری پلدختر مراجعه کنند. نامه معرفی آنها به تأیید فرمانداری، وزارت صمت و بنیاد مسکن برسد. کسانی که مستأجر بوده‏اند، اجازه اسکان در خانه‎ها را ندارند. مشکلات اسکان خانواده‎های سیل‏زده به اینها خلاصه نمی‏شود. آوش می‏گوید که در کنار اسکان در خانه به کمک خیرین به هر خانواده‏ای یک دستگاه یخچال، اجاق گاز و کولر آبی هم داده می‎شود. مشکلات اما از همین جا شروع می‏شود. خانه‏ها هنوز نیمه‌ساز هستند و هنوز انشعابات برق، آب و گاز درون خانه‏ها راه پیدا نکرده است. با توجه به این‌که آب، برق و گازی وجود ندارد، آبی درون یخچالی خنک نمی‏شود، غذایی پخته نمی‏شود و کولری هم روشن نمی‏شود. با این شرایط همه چیز دور باطل می‏زند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر