jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۱۸۷۵۷۸   ۰۶ بهمن ۱۳۹۷  |  ۱۲:۲۰

جزئیات 11 روز بازداشت مرضیه هاشمی در آمریکا:

FBI تهدید کرد چیزی به رسانه‌ها نگویم

خبرنگار و مجری شبکه «پرس‌تی‌وی» در جریان تجمع اعتراضی روز جمعه (دیروز) در پایتخت آمریکا تاکید کرد که «بازداشت غیرقانونی» او با هدف ایجاد ارعاب صورت گرفته است.

FBI تهدید کرد چیزی به رسانه‌ها نگویم

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، «مرضیه هاشمی» خبرنگار و مجری شبکه «پرس‌تی‌وی» در جریان تجمع اعتراضی روز جمعه (دیروز) در پایتخت آمریکا که با حضور اعضای نهادهای مدنی از قبیل «کود پینک»، « اُمَت اسلام» به ریاست «لوئیس فراخان» و جامعه سیاه‌پوستان مسلمان آمریکایی در واشنگتن برگزار شد، حضور یافت و درباره پشت پرده بازداشت غیرقانونی اخیرش در آمریکا صحبت کرد.

خانم هاشمی که مجری، خبرنگار و مستندساز آمریکایی الاصل شبکه‌ پرس تی‌وی است روز یکشنبه ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) بدون اقامه هیچ دلیلی در فرودگاه «سنت لوئیس» این کشور بازداشت و به یک بازداشتگاه پلیس فدرال آمریکا «اف‌ بی‌ آی» در واشنگتن دی سی منتقل شده بود.

در اولین دادگاه هاشمی که ۱۸ ژانویه (۲۸ دی‌ماه) تشکیل شد، قاضی اذعان کرده بود که او هیچ جرمی مرتکب نشده و در یک پرونده نامشخص صرفا به عنوان آنچه اصطلاحا «شاهد کلیدی» مطرح می‌شود، بازداشت شده است.

سرانجام چهارم بهمن ماه، خانواده خانم مرضیه هاشمی خبر دادند که او از بازداشت بدون اتهام آزاد شده و به خانواده‌اش در واشنگتن‌ دی‌.سی ملحق شده‌ است.

بنا بر گزارش «اسپوتیک»، خانم هاشمی روز جمعه در جریان تجمع اعتراضی ده‌ها نفر از اعضای نهادهایی مردم‌نهاد حاضر شد و بازداشت ۱۱ روزه خود در آمریکا را غیرقانونی خواند و درباره دلایل این بازداشت سخن گفت.

این خبرنگار مسلمان آمریکایی‌الاصل که از سال ۲۰۰۸ در حال کار برای شبکه پرس‌تی‌وی است، در این تجمع مواضع مقام‌های آمریکایی درباره بازداشتش را به شدت رد کرد.

او گفت: «آنها می‌توانند بگویند که (بازداشت من) قانونی بوده اما همه آزادی‌خواهان سراسر جهان می‌دانند که (من) غیرقانونی دستگیر شدم، ربودن من، انتقالم به (بازداشتگاه)، زندانی کردنم، برداشتن (اجباری) حجابم و کارهای بسیار دیگری که انجام شده، اینها قانونی نیستند».

مرضیه هاشمی ادامه داد: «آنها در تلاش برای تزریق ترس در درون تک تک ماها هستند و می‌خواهند وحشت‌آفرینی کرده و (ما را) مرعوب کنند».

مرضیه هاشمی در تجمع واشنگتن با تاکید بر اینکه بازداشت غیرقانونی‌اش به «تعصبات ضد اسلامی» و «نژادی» موجود در آمریکا مرتبط بوده است، افزود: «ما مرعوب نخواهید شد و فارغ از اینکه چه بهایی بدهیم، از گفتن حقیقت پا پس نمی‌کشیم».

طبق این گزارش، خانم هاشمی در تجمع واشنگتن تاکید کرد که در جریان بازداشتش توسط اف‌بی‌آی، این نهاد امنیتی فدرال آمریکا به او هشدار داده بود که درباره بازداشتش هیچ چیزی به رسانه‌ها نگوید.

روزنامه «واشنگتن پست» هم گزارشی درباره این تجمع با حضور خانم هاشمی منتشر کرد و در آن مدعی شد که تعداد معترضان، ۸۰ نفر بوده است.

در این گزارش آمده است: «هاشمی چیزی درباره اینکه آیا دادستان‌های آمریکایی از او درباره پرس‌تی‌وی شبکه تلویزیونی دولتی جمهوری اسلامی ایران و یا نقض احتمالی مفاد قانون "ثبت عوامل خارجی" بازجویی کردند، صحبتی نکرد. او همچنین درباره اینکه آیا بازجویان درباره مسائل مرتبط با مسائل ایران از قبیل نقض تحریم‌ها پرداخته‌اند، هم حرفی نزد».

*قانون "ثبت عوامل خارجی"( Foreign Agents Registration Act (FARA) مصوب سال ۱۹۳۸ قانونی است که بر اساس آن، «(آمریکایی‌های) حامی و نماینده منافع قدرت‌های خارجی باید روابطشان را با یک دولت خارجی را شفاف بیان کرده و اطلاعاتی درباره فعالیت‌ها و ارتباطات مالی‌شان ارائه دهند*

در جریان این تجمع اعتراضی، تظاهرات‌کنندگان با حضور در مقابل دادگاهی که هاشمی در آنجا حضور یافته بود، در اعتراض به بازداشت او شعار دادند: «ایالات متحده آمریکا، شرم بر تو».

معترضان آمریکایی همچنین شعارهایی با مضمون درخواست برای پیگیری عدالت و لزوم آزادی بیان در آمریکا سر دادند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها