- عمومی - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

عمومی
رفراندوم جمهوری اسلامی

رفراندوم جمهوری اسلامی

۱۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۰

قرآن و کتب دینی اسلامی که برای زندگی سیاسی و اجتماعی انسان نازل شده بود از بعد از غیبت کبری آخرین امام معصوم، هزاران سال یا درون صندوقچه‌ها و یا بر روی طاقچه‌ها گذاشته شد و یا جز در امور دینی و شخصی استفاده دیگری نشد، اما بنیانگذار نظام جدید سیاسی با دمیدن روح امید و وحدت در کالبد جامعه شاه زده ایران، نظام سیاسی جدیدی به ایران و جهان عرضه کرد که به قطب سوم سیاسی جهان مبدل شد.

توپ‌باران حرم امام رضا (ع) در نهمین روز نوروز ۱۲۹۱

توپ‌باران حرم امام رضا (ع) در نهمین روز نوروز ۱۲۹۱

۰۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۹

واگذاری امتیاز تاسیس ژاندارمری خزانه کل کشور به انگلیسی‌ها و انتصاب مورگان شوستر آمریکایی به عنوان رییس‌کل خزانه‌داری ایران موجب خشم مقامات روسیه تزاری و اولتیماتوم ۴۸ ساعته به دربار احمد شاه قاجار شد، اما دربار و دیوان قاجار اهمیتی به اولتیماتوم ندادند و روس‌ها برای گرفتن زهرچشم حرم رضوی را توپ‌باران و خسارات جانی و مالی بسیاری بر مردم مشهد تحمیل کردند.

تاکید امام راحل بر مشارکت مردم و حفظ وحدت بود

یک پژوهشگر تاریخ:

تاکید امام راحل بر مشارکت مردم و حفظ وحدت بود

۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۲

یک کارشناس تاریخ با بیان اینکه وجه مميزه انقلاب اسلامي ايران با رخدادهايي همچون كودتا و شورش، حضور مؤثر و گسترده مردم در آن بوده است، تصریح کرد: نظام جمهوري اسلامي ايران در ۴۵ سال حيات خود در كنار تقويت جنبه سخت‌افزاري، به پشتوانه حضور مردم، مشروعيت و مقبوليت خود را نيز تداوم بخشيده است.

شلیک شاه به‌خاطر آمریکا

مقاومت پس از کودتا؛روایتی از ۱۶ آذر

شلیک شاه به‌خاطر آمریکا

۱۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۲

هر ساله در سالگرد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، خاطرات آن واقعه بازگو می‌شود و تحلیل‌ها و تفاسیر متعددی از چرایی و چگونگی وقوع آن بر زبان می‌آید. گرچه هنوز هم کسانی هستند که در کودتا بودن یا نبودن آن اشکال می‌کنند یا بخشی از تقصیرها را به گردن جریان ملی و امثال مصدق یا کاشانی می‌اندازند اما همگان در افسوس‌بار بودن آن حادثه و ظهور یک دیکتاتوری خشن و خانمانسوز به جای یک دولت نسبتا ملی توافق نظر دارند.

هشتاد سالگی کنفرانس تهران

روزی که سرنوشت نهایی جنگ جهانی دوم رقم خورد

هشتاد سالگی کنفرانس تهران

۱۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۳

۸۰ سال پیش کنفرانس تهران با حضور وینستون چرچیل، فرانکلین روزولت و ژوزف استالین در فاصله بین ۶ تا ۹ آذر ۱۳۲۲ در سفارت شوروی در تهران برگزار شد.

روزی که کمر نیروی دریایی ارتش بعث شکست

روزی که کمر نیروی دریایی ارتش بعث شکست

۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۲

در روز ۷ آذر ۱۳۵۹ با گذشت ۶۷ روز از جنگ تحمیلی دریادلان نیروی دریایی با اجرای عملیات مروارید توانستند نیروی دریایی عراق را به شکل کامل از بین ببرند و دو سکوی نفتی «البکر و الامیه» را منهدم کنند و دشمن را در محاصره دریایی قرار دهد و سیادت جمهوری اسلامی ایران را به شمال خلیج فارس از آن روز تاکنون حفظ کنند.

دلیل رونمایی از چهره مخوف ساواک چیست؟

دلیل رونمایی از چهره مخوف ساواک چیست؟

۰۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۷

پرویز ثابتی رئیس مخوف اداره سوم ساواک که پرونده سیاهی در سرکوب انقلابیون در دوره شاه دارد و سال‌ها گوشه نشینی اختیار کرده بود این روز‌ها خبر می‌رسد که از زندگی پنهانی دست برداشته و اکنون قصد مانور‌های نمایشی در عرصه رسانه‌ای دارد.

تامین منافع آمریکا در راستای پیمان سنتو

تامین منافع آمریکا در راستای پیمان سنتو

۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰

در ۲۹ آبان ۱۳۳۴ کنفرانس کشور‌های عضو پیمان بغداد با شرکت نخست‌وزیران ایران، ترکیه، عراق، پاکستان، انگلستان و وزیر خارجه امریکا در بغداد به ریاست نوری سعید نخست‌وزیر عراق افتتاح شد.

نیازمندی ها