29 آذر، درگذشت استاد ابوالحسن صبا

امروز 29 آذر 1393 هجری شمسی؛ 27 صفر 1436 هجری قمری؛20 دسامبر 2014 میلادی است. رویدادهای مهمی که در چنین روزی در تاریخ رخ داده، بدین شرح است:

22 آذر، مهاجرت صغری علما در دوره مشروطه

امروز 22 آذر 1393 خورشیدی برابر با 20 صفر 1436 هجری و 13 دسامبر 2014 میلادی است. رویدادهای مهمی که در چنین روزی در تاریخ رخ داده، بدین شرح است:

کدام فرزند رضاخان بعد از انقلاب در ایران ماند؟/ عکس

حمیدرضا پهلوی آخرین و یازدهمین فرزند رضا شاه پهلوی بود. او که هفتمین پسر رضاشاه و پنجمین فرزند عصمت دولتشاهی بود، در 13 تیر ماه 1311 به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی را در تهران سپری کرد.

نکوداشت بانوی دانشمند دکتر بدرالزمان‌ قریب

مراسم بزرگداشت زبان‌شناس و سغدی ‌پژوه، استاد دانشگاه تهران، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بانی‌ نخستین‌ کرسی‌ آموزش‌ زبان‌ سغدی‌ در ایران‌ برگزار می شود.

ایران از چه زمانی زندان دار شد؟

زندان قبل از اسلام نیز در‌ایران استفاده می‌شده است با‌این تفاوت که زندان‌ها در ابتدا به عنوان محلی برای از بین بردن افراد یا رجالی که به نوعی باید در فراموشی مطلق از بین می‌رفتند به وجود آمد.

می روم به طویله

پادشاهی شعری ساخت و بر ملک الشعرای دربار خویش خواند.

آغاز استعمار نوین از پایان جنگ جهانی اول

نوزدهم آبان 1297 مطابق با یازدهم نوامبر 1918، سالروز امضای قرارداد ترک مخاصمه و پایان جنگ جهانی اول بود. جنگی که اول آگوست 1914 به بهانه کشته شدن ولیعهد امپراتوری اتریش ـ مجارستان در شهر سارایوو در اروپا آغاز شد و تا یازدهم نوامبر 1918 به مدت چهار سال و یکصد روز به طول انجامید.

مخالف با قمه زنی در 140 سال پیش

قمه زنی شیوه رایجی در برخی از محافل مذهبی بود که از سال های پیش مخالفت هایی با آن صورت گرفته و گزارشهایی از این مخالفت ها در دوره قاجاریه و اقدامات دولت برای مقابله با این شیوه در برخی از منابع آمده است.

فعالیت های اقتصادی بنیاد پهلوی

بنیاد پهلوی از جمله بنیادهای مهمّ اقتصادی ، فرهنگی وابسته به دربار پهلوی بود. پس از آنکه رضاشاه پهلوی ناچار به استعفا شد و از ایران تبعید گردید، موج اعتراض و نارضایتی علیه روشهای غاصبانة وی و فریاد دادخواهی برای بازپس گرفتن اموال و املاکی که در زمان او تصاحب شده بود، پدیدار شد و به مجلس و مطبوعات کشید .

زندگانی سیاسی و علمی شهید مدرس در یک کتاب

در این کتاب به گونه ای مفصل به زندگانی سیاسی علمی و فرهنگی شهید مدرس پرداخته شده است.

نصایح بی‌حاصل وزیر معارف

پس از انقلاب اکتبر 1917 در روسیه تزاری و از بین رفتن سلسله رومانوف‌ها و اعدام خانوادة سلطنتی و تشکیل دولت اتحاد جماهیر شوروی در آن کشور، دولت جدید به ریاست لنین به تبلیغ مرام اشتراکی (کمونیستی) پرداخت و بعضی از افراد کشورهای همسایة روسیه را تحت تأثیر مرام و مسلک خود قرار دادند.

نقشه ای که کارتر برای تجزیه ایران کشید

در یکی از اسناد خیلی محرمانه سفارت آمریکا یکی از دپیلماتهای آمریکایی از نقشه تجریه ایران خبر داده است.

تندنویسان مجلس و ترور شاه

تندنویسی به دلیل اهمیتش در مقاطع مختلف موضوع گزارش‌ها و روایت‌های مطبوعاتی نیز بوده است، ازجمله این روایت‌ها، یکی از قصه ترور شاه شروع و به یک خاطره جالب از دکتر عبدالحسین زرین‌کوب در مورد تندنویسی ختم می‌شود. این روایت در شماره 3304 اطلاعات هفتگی منتشر شده است.

10 مهر برگزاری سومین انتخابات ریاست جمهوری

امروز 10 مهر 1393 خورشیدی برابر با 7 ذی الحجه 1435 هجری و 2 اکتبر 2014 میلادی است. رویدادهای مهمی که در چنین روزی در تاریخ رخ داده بدین شرح است:

2 مهر، درگذشت استاد محمد مشکوه

امروز 2 مهر 1393 هجری شمسی؛ 28 ذیقعده 1435 هجری قمری؛ 24 سپتامبر 2014 میلادی است. رویدادهای مهمی که در چنین روزی در تاریخ رخ داده، بدین شرح است:

گزارشی از اختلافات مرزی ایران و عراق و روند شکل‌گیری قرارداد 1975 الجزایر

قراردادی که کاغذ پاره شد

بیست و ششم شهریور 1359 صدام حسین، رئیس‌جمهور وقت عراق در برابر دوربین‌های تلویزیونی، قرارداد 1975 بین ایران و عراق را که با میانجیگری الجزایر بسته شده بود، پاره کرد. این اتفاق سرآغاز تهاجم ارتش بعثی به مرزهای کشوری بود که در آن بتازگی و بعد از سرنگونی رژیم سلطنتی، انقلاب شده بود و هنوز ساختار اداری و حکومتی آن سروسامان محکمی نداشت. ایران بعد از این اتفاق درگیر جنگ هشت ساله و ناخواسته شد.

تاتیانا 60 ساله شد

شصت سال پیش در چنین روزی هواپیمای توپولوف شوروی بمب اتمی تاتیانا که به اندازه 2 بمب اتمی امریکا در هیروشیما و ناکازاکی قدرت داشت در روستای «توتسکوی» آزمایش کرد.

15 شهریور، وقوع اولین سانحه هوایی در ایران

امروز 15 شهریور 1393 هجری شمسی؛ 10 ذی القعده 1435 هجری قمری؛6 سپتامبر 2014 میلادی است. رویدادهای مهمی که در چنین روزی در تاریخ رخ داده،بدین شرح است:

"رئیسعلی دلواری" نماد مقاومت و استعمارستیزی

مردم درشهادت رئیسعلی یک‌سال مشکی پوشیدند

دوازدهم شهریورماه سالروز شهادت "رئیسعلی دلواری" آزادی‌خواه و رهبر قیام جنوب است که به همراه یارانش از همه توان خود برای بیرون راندن انگلیسی​ها از خاک کشور استفاده کردند و سرانجام در 12 شهریور سال 1294 با خیانت یکی از نیروهایش از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.

سیاست مدار بد فرجام

قاضی محمد از نیروهای محلی ـ منطقه‌ای مهاباد بود که در ناحیه کردنشین شمالغرب در میان برخی قبایل کرد سنی مهاباد دارای احترام بود.وی به دلیل خدمات مثبتی که برای دولت انجام داد، از متعمدین دولت در بین برخی از قبایل مهاباد محسوب می‌شد و وظیفه حراست برخی شوارع و جاده‌ها را به‌وسیله پیروان خود در ناحیه بنا بر توافق با دولت به‌عهده گرفته بود.

قبلی۴بعدی