سانسور نام «اعلیحضرت» از روزنامه اطلاعات

متن حاضر از کتابچه یادداشتهای روز سال 1356 ابوالحسن عمیدی نوری انتخاب شده است. کتابچه مذکور با عنوان "یادداشت های روز شماره 79 از 12/6/1356 تا 17/10/1356، در مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران نگهداری می‏‌شود.

دموکراسی به سبک و سیاق رضا میرپنج/ سند

در این موقع که برای مجلس موسسان نمایندگانی انتخاب و اعزام می​شوند مقتضی است در کلیه نقاط مراقبت کامل به عمل آید که از اشخاص ذیل هیچکدام انتخاب نشوند...

اصلاحات ارضی ؛ از رویا تا واقعیت

روز 4 خرداد 1339 فرمان اجرای قانون اصلاحات ارضی از سوی شاه صادر شد.

اعدام رهبران سازمان مجاهدین خلق

روز 4 خرداد 1351 پنج تن از رهبران سازمان مجاهدین خلق به نام های محمد حنیف‌نژاد، سعید محسن، علی‌اصغر بدیع‌زادگان، عبدالرسول مشکین‌فام و محمود عسگرزاده، در آستانه ورود ریچارد نیکسون رئیس‌جمهور آمریکا به ایران اعدام شدند.

جنایت بهاییان به روایت نماینده مجلس شورای ملی

سند زیر مشروح مذاکرات یکی از جلسات مجلس شورای است که در آن احمد صفایی یکی از نمایندگان مجلس در نطق خود به بیان تخلفات فرقه بهاییان و عدم رسیدگی جدی به آن می پردازد.

نخستین آتلیه ایران و قیمت عکس های آن

بنا به گواهی متون و اسناد تاریخی بر جای مانده، آغاز عکاسی در ایران به صورت نسبتا همگانی به دوران قاجار و سلطنت ناصرالدین‌شاه باز می‌گردد.

توطئه برای جداکردن بحرین/ سند

سند زیر حاکی از این است که توطئه جداکردن بحرین از ایران که در دوره محمدرضا شاه عملی شد از مدتها قبل برای آن برنامه ریزی صورت گرفته بود. این سند حاوی گزارشی از تحریکات برخی برای زمینه سازی جدایی طلبی بعدی و تشکیل جکومت مستقل از ایران است.

تشییع جنازه ناصرالدین شاه / عکس

روز جمعه هجدهم ذیقعده سال 1313 مصادف با 12 اردیبهشت 1275 سالروز ترور ناصرالدین شاه به دست میرزا رضای کرمانی است.

سفر مقامات اسرائیلی به تهران در دوره پهلوی

اگر چه، دولت صهیونیستی از سوی رژیم شاهنشاهی ایران در ظاهر به صورت دو فاکتو مورد شناسایی قرار گرفته بود، اما سطح روابط و همکاری‌ها بین آن دو بسیار فراتر بود. به گونه‌ای که اسرائیل دوست، هم پیمان و متحد بسیار نزدیک دولت شاهنشاهی به حساب می‌آمد.

نتیجه عجیب یک تحقیق: بودا شاهزاده هخامنشی است

وب سایت اینترنتی «خاستگاه های کهن» (ancient origins) چکیده ای از کتاب «بودای بابلی: تاریخ گم شده و بصیرت کیهانی سیذارتا گوتاما» به قلم «هاروی کرفت» را منتشر کرده که در آن رد پای سیذارتا – بودای بزرگ – را در ایران باستان می یابد.

مدیران فراماسونر در دولت پهلوی دوم

روز 14 اردیبهشت مصادف با استعفای دولت آشتی ملی شریف‌امامی است. شاه که درصدد بود تا با استفاده از رویکرد به‌ظاهر مذهبی شریف‌امامی، انقلاب مردمی ایران را آرام کند، با آگاهی علما و انذار و هشدار آنان نتوانست به مقاصد خود دست پیدا کند. واقعیت این است که شریف امامی تا پیش از این به‌عنوان چهره‌ای فراماسون مطرح و مشهور بود.

نقش روزنامه حبل المتین در تحولات ایران

روز 9 اردیبهشت 12386 روزنامه حبل‌المتین به مدیریت سیدحسن کاشانی در تهران منتشر شد. این روزنامه قبلاً در کلکته به مدیریت مؤیدالاسلام از مریدان سیدجمال‌الدین اسدآبادی انتشار می‌یافت.

روزنامه ای که در هند و ایران منتشر می شد

روز 9 اردیبهشت 1286 روزنامه حبل‌المتین به مدیریت سید حسن کاشانی در تهران منتشر شد. این روزنامه قبلاً در کلکته به مدیریت مؤیدالاسلام از مریدان سید جمال‌الدین اسدآبادی انتشار می‌یافت.

بانی انتقال مفاهیم غربی به علمای مشروطه

میرزا ملکم خان هم به لحاظ زمینه‌سازی فکری مشروطیت و انتقال مفاهیم تازه غربی از قبیل اومانیسم، دمکراسی، پارلمانتاریسم و قانون‌گرایی در ایران شهرت دارد

حکایت شیخ شورشی در روزگار رضا شاه

روز اول اردیبهشت 1304 شیخ‌خزعل و فرزندانش به دستور فضل‌الله زاهدی حاکم نظامی خوزستان دستگیر و تحت‌الحفظ به تهران انتقال داده شدند.

رونمایی کتاب بانوی انقلاب به روایت اسناد

کتاب بانوی انقلاب به روایت اسناد که با مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) تدوین و منتشر شده است، روز یکشنبه 23 فروردین ماه همزمان با بزرگداشت بانوی انقلاب اسلامی در محل اجلاس سران رونمایی خواهد شد.

متن کیفرخواست دادگاه انقلاب علیه هویدا

متن کیفرخواست 16 ماده‌ای دادستان دادگاه انقلاب اسلامی ایران علیه امیرعباس هویدا نخست‌وزیر مخلوع رژیم پهلوی به این شرح است:

راز‌های تاریخی هفت سین نوروزی

هفت سین نوروز یک سنت کهن پارسی است. این سنت از زمان باستان تا امروز همچنان جایگاه ویژه خود را نزد پارسیان حفظ کرده است. این سنت کهن دارای معانی ویژه و نیز نشانی از رمز و رازهای هوشمندانه زندگی نیاکان ماست.

کیهان بچه ها ویژه نوروز سال 1347/ عکس

مجله کیهان بچه ها ویژه نوروز سال 1347 و حاجی فیروز روی جلد مجله

غار دل دل، قدیمی ترین غار مسکونی شمال کشور/ عکس

دنیای غارهای ایران شگفت‌تر از آن است که در همین چند جمله بگنجد، یکی از آنها «غار وسط دل دل» است؛ غاری که به گفته برخی منابع کهن‌ترین سکونتگاه انسانی است.

قبلی۲بعدی