ماجرای رایگان شدنِ آب و برق مساجد در دوره هویدا چه بود؟

بعد از ترور حسنعلی منصور، امیرعباس هویدا به سرپرستی هیأت وزیران منصوب و پس از 5 روز فرمان نخست ­وزیری برای وی صادر شد.

17 اسفند، شهادت سردار ابراهیم همت

امروز 17 اسفند 1393 خورشیدی برابر با 17 جمادی الاول 1436 هجری و 8 مارس 2015 میلادی است. رویدادهای مهمی که در چنین روزی در تاریخ رخ داده، بدین شرح است:

زندگینامه یحیی بن عمر علوی

زندگینامه یحیی بن عمر علوی به قلم محمدمهدی فقیه بحرالعلوم با تدوین پژوهشکده حج و زیارت از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مشعر وابسته به حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت منتشر شده است.

روزی که فرمان تاسیس بنیاد مستضفعان صادر شد

روز 9 اسفند سال 1357 به فرمان امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، بنیاد مستضعفان شکل گرفت .

بنیان‌گذار نخستین دولت علوی در ایران

حسن بن زید بن محمد بن اسماعیل بن زید بن حسن ملقب به داعی کبیر و داعی اول از سادات حسنی اهل مدینه بود که از حجاز به ری کوچید. وی پس از درخواست اهالی طبرستان در سال 250 هجری قمری قیامی را در این منطقه رهبری کرد که موجب بنیان نهادن حکومت علویان طبرستان شد.

پادشاهی که 189 همسر و 144 پسر داشت

دومین پادشاه دوره قاجار. فتحعلی شاه پس از کشته شدن عمویش آغامحمدخان به پادشاهی رسید. زیرا آغا محمد خان فرزندی نداشت. فتحعلی شاه در سالهای اول حکومت خود، به سرکوبی مخالفان و رقیبانش (عموها) مشغول شد.

جشنهایی به یاد کودتا/ عکس

در طول دوران حکومت پهلوی اول و دوم به مناسبت روز سوم اسفند و کودتای انگلیسی رضاخان جشنهایی به منظور یادکرد این مراسم برگزار می​شد.

تهران، روزگاری که باغ شهر بود

وقتی تهران در سال ۱۱۶۵ خورشیدی پایتخت ایران شد، حدود ۱۰هزار نفر جمعیت داشت و کمابیش دو سوم از زمین‌های درون حصار شهر یا خالی بود یا جایگاه باغ‌ها و کشتزارها. طی ۳۸ سال سلطنت فتحعلیشاه، تهران از حالت نیمه روستایی درآمد و در هیبت شهری نه چندان بزرگ نمودار شد.

شبکه مبارزه با رژیم پهلوی چگونه از دل سنتی مردمی بیرون آمد؟

مدل انقلابی «چهلم به چهلم»

در طول تاریخ، تحولات سیاسی از مدل‌های متنوعی پیروی کرده است. این تحولات بویژه آن‌گاه که از جنس انقلاب‌ بوده‌ و به تغییر دولت‌ها منتهی شده یا وابسته به مدل‌های انقلابی شرقی – چه از جنس انقلاب‌های مائوئیستی و چه مدل نبردهای چریکی مارکسیستی – بوده یا از مدل انقلاب‌های رنگی غربی پیروی کرده است.

خالکوبی مومیایی 5300 ساله/ عکس

باستان شناسان با استفاده از اسکن‌های جدید بر روی «اوتسی»، مومیایی معروف 5300 ساله موفق به کشف 61 عدد خالکوبی بر روی بدن آن شدند.

بینی پرخرج والا حضرت/ سند

برای عمل جراحی بینی نازک پهلوی دختر حمیدرضا پهلوی برادر کوچک شاه بسیاری از عوامل با صرف هزینه های گزاف در خارج از کشور به تکاپو افتادند تا خاطر وابستگان دربار شاهنشاهی از هر جهت برای موفقیت آمیز بودن این مسافر آسوده شود. سند زیر شرح این ماجرا است:

22 بهمن، ترور محمد مسعود

امروز 22 بهمن 1393 خورشیدی برابر با 21 ربیع الثانی 1436 هجری و 11 فوریه 2015 میلادی است. رویدادهای مهمی که در چنین روزی در تاریخ رخ داده، بدین شرح است:

سفر هیأت ۱۵۰ نفره آمریکایی-انگلیسی به ایران در آستانه انقلاب

حدود یک ماه مانده به پیروزی انقلاب اسلامی یک گروه ۱۵۰ نفره از آمریکا و انگلیس در سال ۴۰ برای تماس با طبقات اجتماعی در شهرستان‌های مختلف وارد کشور شدند.

12 بهمن، ورود امام خمینی به میهن

امروز ، 12 بهمن 1393 خورشیدی برابر با 11 ربیع الثانی 1436 هجری و 1 فوریه 2015 میلادی است. رویدادهای مهمی که در چنین روزی در تاریخ رخ داده، بدین شرح است:

پلیس جنوب

روز هفتم بهمن 1294 هجری شمسی «سر پرسی سایکس» از سوی دولت انگلیس مأموریت یافت همراه عده ای از افسران انگلیسی و نظامیان هندی عازم بندرعباس شود و سپس در ایران یک نیروی نظامی موسوم به «پلیس جنوب» تشکیل دهد.

بیمارستان روانی دوره پهلوی/ عکس

بیمارستان روانی در شیراز 1308

دوست شاه و طراح کمپ دیوید

سایروس ونس، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در چهاردهم ژانویه 2002 میلادی درگذشت. وی بیست‌وهفتم مارس 1917 در آمریکا به‎دنیا آمد و پس از طی تحصیلات متوسطه از دانشگاه ییل فارغ‎التحصیل شد. او مشاغل کاری خود را از خدمت در نیروی دریایی آمریکا آغاز کرد و از سی سالگی به وکالت پرداخت.

تجدد آمرانه با کلاه‌ شاپو

در دی‌ماه‌ 1307 قانونی به تصویب مجلس شورای ملی رسید که برمبنای آن مردان ایرانی موظف بودند کلاه‌پهلوی بر سر بگذارند و پیراهن و شلوار بپوشند. طرفداران این قانون، به اصطلاح روشنفکران بودند که بنا بر تجربه روزگار گذشته، بویژه عصر مشروطیت، معتقد بودند مدرن‌سازی و ایجاد دولت مدرن نیازمند درجه پایینی از تنوع فرهنگی و درجه بالایی از همگونی قومی است (اتابکی، 1387: 14).

10 دی، پایان سلطه انگلیس بر خلیج فارس

امروز 10 دی 1393 هجری شمسی؛ 8 ربیع الاول 1436 هجری قمری؛31 دسامبر 2014 میلادی است. رویدادهای مهمی که در چنین روزی در تاریخ رخ داده، بدین شرح است:

طرح جان اف کندی برای روستاهای ایران

در سال 1329 با روی کار آمدن جان اف کندی رئیس جمهور آمریکا، دکترین «اتحاد برای پیشرفت» از سوی وی ارائه شد. هدف از این طرح ایجاد اصلاحات اقتصادی-اجتماعی در کشورهای هم‌پیمان با آمریکا برای جلوگیری از شورش مردم و گرایش آن‌ها به سمت کمونیسم بود.

قبلی۳بعدی