jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۸۹۳۵۳۵   ۱۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۳:۰۰

مجسمه عمر خیام بعد از یکسال تحریم گمرکی آمریکا در دانشگاه اوکلاهما نصب شد.

خیام به اوکلاهما رفت +عکس

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر مهدی فریدزاده رییس انجمن بین المللی فرهنگ ایران گفت: پس از یکسال پیگیری و همکاری برخی ایرانیان مقیم آمریکا بالاخره مجسمه عمر خیام از گمرک آمریکا ترخیص و در بخش فرهنگ و زبان فارسی دانشگاه اوکلاهما نصب شد.

مجسمه خیام اثر استاد حسین فخیمی پس از سال ها تلاش وی در کارگاهی در تهران است.

ناسا نیز نام یکی از حفره های ماه و همچنین یک سیارک را «عمر خیام» گذاشته و مارتین لوترکینگ رهبر جنبش ضد تبعیض نژادی بارها از وی یاد کرده است.

مجسمه خیام هجده تن وزن دارد و با پیگیری های حقوقی و رایزنی های فراوان از تحریم گمرکی خارج شده و بعد از سنجش های میدانی نهایتا در دانشگاه اوکلاهما نصب شده است. این دانشگاه بیش از سی هزار دانشجو دارد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

بیایید یک کاری بکنیم

بیایید یک کاری بکنیم

هر عکسی یک نقطه طلایی دارد، یعنی یک جایی در عکس، کانون عکس است و مشت محکم می‌کوبد وسط قرنیه‌هایت، وسط قلبت. عکسی را حامد به واتس‌اپ می‌فرستد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر