jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۸۹۳۵۳۵ ۱۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۳:۰۰

مجسمه عمر خیام بعد از یکسال تحریم گمرکی آمریکا در دانشگاه اوکلاهما نصب شد.

خیام به اوکلاهما رفت +عکس

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر مهدی فریدزاده رییس انجمن بین المللی فرهنگ ایران گفت: پس از یکسال پیگیری و همکاری برخی ایرانیان مقیم آمریکا بالاخره مجسمه عمر خیام از گمرک آمریکا ترخیص و در بخش فرهنگ و زبان فارسی دانشگاه اوکلاهما نصب شد.

مجسمه خیام اثر استاد حسین فخیمی پس از سال ها تلاش وی در کارگاهی در تهران است.

ناسا نیز نام یکی از حفره های ماه و همچنین یک سیارک را «عمر خیام» گذاشته و مارتین لوترکینگ رهبر جنبش ضد تبعیض نژادی بارها از وی یاد کرده است.

مجسمه خیام هجده تن وزن دارد و با پیگیری های حقوقی و رایزنی های فراوان از تحریم گمرکی خارج شده و بعد از سنجش های میدانی نهایتا در دانشگاه اوکلاهما نصب شده است. این دانشگاه بیش از سی هزار دانشجو دارد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر