گفت‌وگو با محسن حیدریه، سرپرست گروه شبدیز درباره خیام‌خوانی

طنین شعر «نیشابوری» در ساحل خلیج‌فارس

نوجوانان گروه آیینی تبریز با پرفورمنس های فولکلور آذری میزبان مخاطبان اکسپوی 2015 میلان شدند.
کد خبر: ۸۳۰۰۲۲
طنین موسیقی آذری در اکسپوی میلان

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی موسسه توسعه هنرهای معاصر، گروه آیینی تبریز برای ارایه فرهنگ منطقه آذربایجان راهی میلان شد تا علاوه بر اجرا در مراسم روز ملی ایران در اکسپو 2015، به مدت دو هفته میزبان مخاطبان این رویداد بین المللی باشد.

به دلیل تنوع فرهنگی و آئین های آذری، از هر آیین این منطقه یک اجرا برای نمایش در میلان توسط گروه آیینی تبریز آماده شده که با زمینه اکسپو «انرژی برای حیات، تغذیه زمین» همخوانی دارد.

قایتاغی (دلیرمردان) که نمایش اتحاد و همبستگی و سلحشوری مردمان خطه آذربایجان است به همراه «یاللی» که قدیمی ترین آیین آذری است و گذر تاریخ و نحوه شکل گیری تمدن ها را نشان می دهد، از پرفورمنس هایی است که نوجوانان آذری ایران در میلان اجرا می کنند.

همچنین این گروه علاوه بر اجرای ویژه خود در روز ملی ایران، در مدت 15 روز حضور در اکسپو 2015 میلان، پرفورمنس چوپان لار (یک نمایش آئینی است که زندگی عشایری و روستانشینی را تداعی می کند)، حرکات موزون گلشن (اختصاص به فصل بهار و رویش دارد) و شله گوی (از آداب کهن آذربایجان که مربوط به کشت و کار است) را برای مخاطبان بین المللی خود به نمایش می گذارند.

نوجوانان بین 13 تا 15 سال گروه آیینی تبریز پیش از این در هشت جشنواره بین المللی همچون جشنواره کودک ترکیه، دو دوره جشنواره نمایش های آئینی - سنتی و دو دوره جشنواره تئاتر فجر حضور داشته اند، کسب مدال طلای جشنواره بلغارستان و عنوان گروه برتر دو دوره جشنواره اقوام ایران زمین از موفقیت های این گروه است.

به همت موسسه توسعه هنرهای معاصر و کمیته فرهنگ و هنر اکسپوی 2015 میلان، گروه های موسیقی نواحی کشورمان، موسیقی محلی، حرکات و آیین های نمایشی منطقه خود را برای مخاطبان اکسپو به نمایش می گذارند. از ابتدای آغاز به کار اکسپو در اردیبهشت ماه 94، گروه های زاگرس نشینان (مناطق زاگرس نشین)، دیلمون (مناطق شمالی کشور)، شبدیز (بوشهر)، خواف(خراسان)، هالای (مناطق مرکزی و ایل شاهسون)، گروه ترکیبی از نواحی شمال تا جنوب و گروه آئینی تبریز در این صحنه بین المللی هنرشان را عرضه کرده اند.

اکسپو 2015 میلان با موضوع تغذیه زمین، انرژی برای حیات از 11 اردیبهشت ماه تا 9 آبان ماه سال 1394 در شهر میلان ایتالیا برگزار شده و 145 کشور در این رویداد جهانی شرکت دارند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها