jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۰۶۲۱۳   ۱۹ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۳:۰۲

همزمان با افتتاح دومین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران، ربات جراحی سینا رونمایی شد.

ربات جراحی سینا رونمایی شد

در حاشیه افتتاح دومین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران که صبح امروز با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد، ربات جراحی سینا رونمایی شد.

به گفته فرزام فرهمند، مدیر این پروژه نامگذاری این ربات جراحی برگرفته از نام ابوعلی‌سینا دانشمند بزرگ ایرانی است.

وی با اشاره به اینکه آمریکا تنها کشوری است که در دنیا چنین رباتی را طراحی کرده است، افزود: این ربات بهترین دستگاه برای انجام عمل‌های جراحی ناحیه شکمی که به شکلی از طریق سیستم بسیار پیشرفته جراحی را از راه دور از طریق یک دستگاه مانیتور و با استفاده از بازوهای الکترونیکی انجام می‌دهد.

فرهمند گفت: استفاده از این ربات می‌تواند آسیب به بافت‌های سالم را در اعمال جراحی به حداقل برساند.

مدیر این پروژه با اشاره به اینکه این پروژه حاصل همکاری 3 ساله دانشگاه صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران است، افزود: ربات جراحی سینا تا مرحله جراحی حیوانی آزمایش شده است و از این دستگاه تنها یک نمونه ساخته شده تا پس از انجام مراحل آزمایش‌های مختلف تولید انبوه آن ساخته شود.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها