jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۵۲۹۵۱   ۰۶ دی ۱۳۹۳  |  ۱۴:۲۵

دانستنی‌های مفید برای والدین

طریقۀ نصب صندوق پستی در ذهن کودکان!

جام جم سرا: محققان علوم اعصاب، خواب را به یک صندوق پستی تشبیه می‌کنند که خاطرات را در خود نگه داشته و پس از بیدار شدن اطلاعات را به حافظه پست می‌کند. خواب نیمروزی کودک نقش کلیدی در توسعه حافظه و توانایی یادگیری کودکان دارد. خواب حالتی فعال است و برای شکل‌گیری خاطرات ماندگار ضروری است.

طریقۀ نصب صندوق پستی در ذهن کودکان!

بر اساس مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه آریزونا صورت گرفته کودکانی که در طول روز به اندازه کافی نمی‌خوابند، درمعرض مشکلات حافظه قرار دارند و توانایی یادگیری شان در دوران کودکی توسعه نمی‌یابد.

مطالعات مرکز علوم شناختی و اعصاب بوستون که به بررسی تأثیر خواب در توانایی یادگیری زبان در نوزادان و کودکان خردسال می‌پردازد، نتایج شگفت انگیزی را ارائه می‌دهد.
«ربکا گومز» از دانشگاه آریزونا می‌گوید: خواب نقش بسیار مهمی در توسعه اولیه یادگیری بازی می‌کند. این محقق تأثیر خواب و توانایی حافظه بلند مدت را در کودکان خردسال بررسی کرده است. بدین شکل که تیم تحقیق تعدادی کودک خردسال در محدوده سنی مشخص را انتخاب کرده و توانایی یادگیری زبان یا درک کلمات مشابه را در همان اوایل دوران کودکی بررسی کردند.
پژوهش‌های گومز نشان داد، نوزادانی که خواب نیمروزی کافی را تجربه کرده بودند، توانایی بهتری برای یادگیری درس‌های گفته شده و مهارت‌های جدید داشتند. در این پژوهش گومز از یک زبان مصنوعی که با صداها و آواهایی همراه بود، پیش از خواب کودکان استفاده کرد.

او مشاهده کرد آنها نه تنها پس از بیدار شدن، صداها و زبان مصنوعی را می‌شناسند بلکه می‌توانند بعد از بیداری و چرت نیم روزی واژگان جدیدی را هم یاد بگیرند. در واقع نوزادانی که در طول روز چرت زده بودند قادر به یادگیری زبان جدید بودند و می‌توانستند واژگان شنیده شده قبل از خواب را بهتر به خاطر بسپارند.
این مطالعه همچنین به بررسی رابطه حافظه و خواب نیمروزی در کودکان پیش دبستانی پرداخت. کودکان پیش دبستانی پس از چرت زدن و خواب نیمروزی بهتر می‌توانند آنچه را که یاد گرفته‌اند به خاطر بیاورند و می‌توانند اطلاعات را در ذهن شان حفظ و پردازش کنند.
به نظر می‌رسد یک چرت بعد از ظهری و خواب نیمروزی راه حل مناسبی برای حفظ اطلاعات در حافظه کودکان پیش دبستانی است زیرا ساختار حافظه در آنها هنوز بالغ نشده است.
پژوهشگران همچنین در مطالعه دیگری از دو گروه آزمایشی خواستند دو روز بعد موضوعات گفته شده را به یاد بیاورند. نیمی از افراد در شب اول بیدار ماندند در حالی که نیم دیگر خواب بودند. هنگامی که هر دو گروه در حال انجام کارهای چالش برانگیزی بودند از آنها خواسته شد تا کلمات گفته شده را به خاطر بیاورند. گروهی که شب را خوابیده بودند به طور خودکار می‌توانستند کلمات را به یاد بیاورند در حالی که گروه بیدار به سختی می‌توانستند کلمات گفته شده را به خاطر بیاورند.

به گفته محققان برای توسعه مهارت‌های یادگیری لازم است نوزادان و خردسالان در طول روز به اندازه کافی بخوابند. خواب نیمروزی و چرت زدن نقش مهمی در توسعه یادگیری و افزایش توانایی حافظه دارد. (ایران)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر