jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۸۵۰۶ ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۷:۱۹

عنوان: تاریخمندی اندیشه اسلامی

نویسنده: محمد ارکون

مترجم: رحیم حمداوی

ناشر: نگاه معاصر

قطع: وزیری

سال انتشار: ۱۳۹۲

تعداد صفحات: ۱۹۶

قیمت: ۱۲۰ هزار ریال

محمد ارکون سال ۱۹۲۸ در روستای تایروت میمون در منطقه قبایل بزرگ امازیغی در الجزایر دیده به جهان گشود. بعدها خانواده‌اش به عین‌الاربعاء مهاجرت کردند و او دوره ابتدایی را در آنجا گذراند، سپس دوره دبیرستان را در شهر وهران خواند و تحصیلات خود را ابتدا در دانشکده فلسفه در الجزایر ادامه داد و در نهایت در دانشگاه سوربن پاریس مشغول تحصیل و تدریس شد. وی پانزدهم سپتامبر 2010 در پاریس دار فانی را وداع گفت.

نقطه عزیمت ارکون در فرآیند خوانش متن دینی و سنت اسلامی، آزادی عقل انتقادی است و روشی را در خوانش برمی‌گزیند که بر پایه پیوند دادن نوشته‌ها و متون با مرحله‌ای است که در آن وارد صحنه روزگار شدند تا سرشت نیروهای اجتماعی حاکم و جنبش‌های فکری شکل گرفته در آن مرحله را بشناسد. تمام کتاب‌های ارکون که طی چهار دهه به رشته تحریر در آمدند، با عنوان کلی نقد عقل اسلامی جای می‌گیرند. نقد عقل اسلامی پروژه عمر او و عصاره افکارش بود. او این پروژه را به گفته خود نخستین ‌بار هنگام پرداختن به پایان‌نامه دکتری درباره مسکویه به کار برد.

ارکون عقل اسلامی را این‌گونه تعریف می‌کند: عقل دینی پرسش‌ها، پژوهش‌ها و دستاوردهای خود را در مرزهایی منحصر می‌کند که پدیده وحی در کتاب‌های مقدس تورات، انجیل و قرآن آن را به عرصه آورد و آن عقل را تعریف و مرزبندی کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر