jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۴۶۰۷۸   ۲۶ بهمن ۱۳۹۲  |  ۰۹:۰۳

طبق اعلام جدید وزارت تعاون، کار و رفاه قرار است از روزهای آینده واگذاری سبدهای کالایی فازدوم برای ۱۰ میلیون مشمول قانون کار و بازنشسته تامین اجتماعی در کشور آغاز شود.

جام جم سرا: در مرحله اول، 5/3میلیون کارگر حداقل بگیر بسته حمایتی دولت را دریافت کرده‌اند و در این مرحله علاوه بر 2 گروه یادشده، کارمندان بیمه شده تامین اجتماعی نیز مشمول دریافت سبد کالا شده اند.

وزارت کار اعلام کرده لیست‌ها در اختیار وزارت صنعت برای اجرا قرار گرفته، اما هنوز تکلیف شناسایی 5 میلیون کارگر فاقد بیمه مشخص نیست و احتمال دارد این کار به سال آینده واگذار شود.

براساس اعلام مسئولان دولتی از زمان آغاز واگذاری سبدهای کالایی حمایتی دولت در یکماه گذشته تاکنون حدود 10 میلیون سرپرست خانوار تایید شده و تاکنون نیز قریب به اتفاق آنها سبدهای خود را دریافت کرده اند، اما هنوز گروه‌هایی نیز باقی مانده‌اند که موفق به دریافت بسته‌های دولتی به دلایلی چون عدم مراجعه، شلوغی صف ها، ناقص بودن بسته و مواردی از این دست نشده اند.یکی از مواردی که در مرحله اول اجرای این طرح مورد انتقاد قرار گرفت مشمول نشدن برخی گروه‌های اجتماعی از جمله کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است. نمایندگان کارگری کشور در یکماه اخیر و از زمان آغاز واگذاری بسته‌های حمایتی دولت به اقشار مختلف جامعه، پیگیری‌های فراوانی را برای فراهم شدن امکان برنامه‌ریزی دولت جهت واگذاری بسته‌های حمایتی به مشمولان قانون کار انجام داده اند.

نقطه مشترک درخواست‌های نمایندگان کارگری این بوده که اگر دولت بنا دارد حمایتی از اقشار مختلف جامعه انجام دهد، اینگونه حمایت‌ها ابتدا و قبل از هر گروه دیگری باید به کارگران برسد. آنها همچنین نسبت به برنامه‌ریزی دولت برای حذف بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در فازاول واگذاری ها، ابراز نارضایتی کرده بودند.در یک مقطعی طی هفته‌های گذشته موضوع واگذاری سبد کالا از سوی دولت به مردم، به حاشیه دارترین اقدام دولت تدبیر و امید از زمان آغاز به کار این دولت در مردادماه امسال تبدیل شده بود تا جایی که رئیس‌جمهور در یک برنامه زنده تلویزیونی به صورت رسمی از مردم در اینباره عذرخواهی کرد و پس از آن محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز عنوان کرد متاسف است که دولت 1000 میلیاردتومان در این زمینه هزینه کرده اما رئیس‌جمهور مجبور به عذرخواهی از مردم شده است.


1000میلیارد هزینه برای سبد کالا
علاوه بر این، دولت تصمیم گرفت برای قرار گرفتن توزیع سبد کالا در یک مسیر مطمئن‌تر و قابل رصد، مسئولیت مستقیمی را به علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تشکیل ستاد نظارت بر توزیع سبد کالا و برگزاری نشست‌های مستمر بدهد.

همچنین این مسئولیت به وزارت کار واگذار شد که کار شناسایی و معرفی گروه‌های مشمول دریافت سبد کالا در فازدوم را نیز انجام دهد و حال این وزارتخانه اعلام کرده است لیست همه کارگران مشمول قانون کار و تامین اجتماعی، تمامی بازنشستگان تامین اجتماعی و از سویی کارمندان مشمول قانون تامین اجتماعی را برای واگذاری سبدهای کالایی در اختیار وزارت صنعت قرار داده و در روزهای آینده به محض خلوت شدن صف‌ها این کار آغاز خواهد شد.

مشمول شدن همه شاغلان تحت پوشش قانون کار و بازنشستگان تامین اجتماعی به این معناست که اولا دولت سقف دریافت کنندگان سبد کالایی در مرحله جدید را از 15 میلیون نفر مرحله اول افزایش داده و این افزایش قابل ملاحظه است چون تنها در بخش کارگری می‌توان انتظار داشت حدود 8 میلیون نفر بتوانند در فاصله یکماه باقی مانده تا پایان سال جاری، سبد کالایی دریافت کنند.علاوه بر این، دست‌کم 2 میلیون بازنشسته تامین اجتماعی را نیز باید به مجموع دریافت کنندگان بسته‌های دولت اضافه کرد و گروهی نیز از کارمندان به جمع کل می‌پیوندند. مقامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گویند در مرحله اول واگذاری‌ها، 5/3میلیون کارگر حداقل بگیر از مجموع 5/11میلیون مشمول قانون کار این بسته‌ها را دریافت کرده‌اند و اگر تاکنون بخشی از آنها دریافت هم نکرده باشند، اما در آمارهای دولت جزو تایید شده‌ها هستند.

هادی ابوی با بیان اینکه از ابتدای برنامه دولت، کارگران و بازنشستگان نسبت به قرار دادن سقف حقوقی اعتراض داشتند گفت: هنوز برخی حداقل بگیران و حقوق‌های زیر 500 هزارتومان باقی مانده‌اند که سبد کالا نگرفته اند، اما متاسفانه افرادی با حقوق بالای 2 میلیون تومان تایید شده‌اند.


بسته کالایی برای 8 میلیون کارگر
عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: ما از نزدیک با کار توزیع سبد کالایی درگیر هستیم. نمونه‌های کارگرانی که نتوانسته‌اند با حقوق‌های حداقلی سبد کالا بگیرند زیاد است اما یک نمونه مشخص در صف توزیع مشمول نشدن فردی با حقوق 500هزار تومان و در عین حال مشمول شدن فردی با حقوق 2/1میلیون تومان بوده است.ابوی خاطرنشان کرد: متاسفانه نبود بانک‌های اطلاعاتی باعث شده تا با افرادی مواجه باشیم که از چند محل حقوق دریافت می‌کنند اما لیست بیمه آنها با حقوق پایین به ثبت رسیده است و این افراد در گروه مشمولان دریافت سبد کالا قرار گرفته اند.وی ادامه داد: یکی از ضعف‌های اجرایی این کار ضعف اطلاع رسانی دقیق بوده و وزارت کار نیز باید سخنگویی در این زمینه تعیین کند. هم اکنون می‌توان برآورد کرد 25 درصد مشمولان قانون کار دارای مشاغل مدیریتی و با حقوق‌های میلیونی هستند که نمونه‌های آنها در جامعه پزشکان و مهندسین وجود دارد؛ بنابراین اگر دولت تصمیم گرفته تا به همه مشمولان قانون کار سبد حمایتی بدهد، افراد با حقوق 500 هزارتومان تا چند میلیون تومان در ماه یک بسته ثابت دریافت خواهند کرد.

این مقام مسئول کارگری کشور درباره نامشخص بودن تکلیف کارگران فاقد شناسنامه کاری و بیمه برای دریافت سبدهای کالایی تا پایان سال جاری تاکید کرد: برای این منظور که آقای نوبخت اعلام کرده بودند دولت ماموریت ویژه‌ای به وزیر کار برای شناسایی آنها داده بود، هنوز نتیجه‌ای مشخص نشده اما ما قبل از این پیشنهاد کرده بودیم که یک سامانه‌ای برای ثبت نام و شناسایی این گروه‌ها ایجاد شود تا بتوان زمینه شناسایی کارگران فاقد بیمه زیرزمینی را فراهم کرد.|آرمان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر