jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۳۵۶۵۹ ۲۴ دی ۱۳۹۲  |  ۱۵:۴۳

رییس اداره تنظیم خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: مدت زمانی که زوج‌های جوان مشاوره‌های پیش از ازدواج را دریافت می‌کنند، اندک است. همچنین زوج‌ها در زمانی نامناسبی تحت آموزش و مشاوره‌های پیش از ازدواج قرار می‌گیرند.

به گزارش جام جم سرا، دکتر محمد اسلامی با اعلام این مطلب در کارگاه کشوری مشاوره پیش از ازدواج که در دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شد، اظهار داشت: نیم ساعت، یک ساعت و دو ساعت زمان مناسبی برای آموزش و مشاوره به زوج‌های جوان نیست. همچنین در شرایطی که زوج جوان با مسایلی مانند آماده کردن ماشین عروس، تهیه گل، آرایشگاه و مسایلی مانند آن درگیر هستند آیا می‌توان به آن‌ها گفت که به آموزش توجه کنند؟ بنابراین درحال حاضر زمان آموزش‌های پیش از ازدواج مناسب نیست.
به نوشته ایسنا، وی افزود: بر اساس آمار‌ها، ۴۰ درصد از افرادی که در مراکز مشاوره پیش از ازدواج کشور آموزش می‌دهند کار‌شناس، ۳۸ درصد کاردان، ۱۷ درصد پزشک عمومی و ۵ درصد تکنسین هستند.
اسلامی تصریح کرد: قانون تنظیم خانواده بر افزایش آگاهی جامعه تاکید دارد و بر آن حساس است.
رییس اداره تنظیم خانواده و جمعیت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بسیاری از سازمان‌ها مانند سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، دفتر بانوان استانداری‌ها و دیگر ارگان‌ها تمایل دارند که در خصوص آموزش‌ها و مشاوره‌های قبل از ازدواج همکاری داشته باشند، ولی هر کدام می‌خواهند نظر‌ها و ایده‌های خود را بیان کنند و افرادی که تحت آموزش قرار می‌گیرند برای آن‌ها اهمیت زیادی ندارد.
وی در ادامه بر لزوم آموزش و بازآموزی مربیان مراکز مشاوره پیش از ازدواج تاکید کرد و گفت: آموزش به مربیان مساله بسیار مهمی است که در برنامه جدید مشاوره‌های پیش از ازدواج کشور مدنظر قرار گرفته و لازم است که توسعه یابد.
اسلامی اظهار داشت: متاسفانه تعداد مربیان و کار‌شناس مرد در مراکز مشاوره پیش از ازدواج اندک است. آموزش و مشاوره‌های پیش از ازدواج نیز در ساعات اداری انجام می‌شوند و به همین دلیل زوج‌های جوان مجبور هستند که خود را با این ساعت‌ها هماهنگ کنند. لازم است خدمات مشاوره‌ای در دسترس همه افراد قرار گیرد و شرایطی فراهم شود که زوج‌های جوان به راحتی در کلاس‌های آموزش و مشاوره شرکت کنند.
رییس اداره تنظیم خانواده و جمعیت وزارت بهداشت افزود: همچنین برخی از کلاس‌های آموزشی که در مراکز مشاوره‌ای برگزار می‌شوند، کلاس‌های خوبی نیستند و شرایط محیطی موجب می‌شود فضا برای آموزش مناسب نباشد. وسایل کمک آموزشی که در دسترس مربیان قرار دارند نیز استاندارد نیستند و حداقل نیازهای آموزشی را برآورده نمی‌کنند.
وی تصریح کرد: درحال حاضر منبعی جامع و کامل برای مربیان مراکز مشاوره پیش از ازدواج وجود ندارد که برای افزایش اطلاعات خود به آن مراجعه کنند.
اسلامی خاطرنشان کرد: زوج‌های جوان برخی مواقع به دلیل نبود آموزش و اطلاع رسانی رسمی، اطلاعات مورد نیاز خود را از منابع غیررسمی و غیرمجاز به دست می‌آورند که این مساله موجب بروز مشکلاتی در زندگی مشترک آن‌ها می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر