jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۶۰۳۱۲۶ ۱۱ مهر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۲۴

می‌گویند سود بازار قاچاق دارو در کشور، دست‌کمی از قاچاق مواد مخدر ندارد. با این تفاوت که قاچاق دارو، هم دردسرش کمتر است، هم مزاحمتی برای قاچاقچی ایجاد نمی‌شود و هم مجازات خاصی برای فرد متخلف در نظر گرفته نشده است.

قاچاقچیان دارو، چاق شده‌اند

جالب‌تر آن‌که به گفته رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، کانال اصلی قاچاق دارو در کشور، اغلب افرادی هستند که یا در سیستم‌های دولتی کار می‌کنند یا در داروخانه‌ها مشغول به فعالیت هستند.

حسینعلی شهریاری در گفت‌وگو با فارس تاکید کرده که قاچاق دارو بیش از این‌که از خارج به داخل کشور باشد، در بازار ناصر خسرو در جریان است، به این معنی که داروها از کانال قانونی و رسمی به دست بیماران نمی‌رسد.

با هر بار بحران دارویی هم جیب قاچاقچیان پرتر از قبل می‌شود و در حالی که بسیاری از بیماران خاص و صعب‌العلاج از کمبود و گرانی برخی داروها به ستوه می‌آیند، اما اتفافا همین دو مولفه کمبود و گرانی دارو، برای قاچاقچیان دارو بهترین تور ثروت‌اندوزی است.

بحث نظارت بر بازار توزیع دارو در کشور نیز به حدی ضعیف عمل می‌کند که دلال دارو به خود اجازه می‌دهد چند قدم آن‌طرف‌تر داروخانه‌ها کار کند و با دیدن بیمارانی که از خرید داروهای کمیاب نا امید شده‌اند، مشتریان خود را انتخاب می‌کند. در این بین، مردم هم خیلی اوقات چاره‌ای جز مراجعه به قاچاقچیان دارو ندارند.

وقتی مثلا خانواده‌ای برای نجات جان فرزندش نمی‌تواند دارو را از بازار قانونی تهیه کند، در آن صورت نمی‌توان با شعار دادن و امر و نهی کردن، او را از مراجعه به قاچاقچی دارو بازداشت.

البته بی‌انصافی است که عملکرد چند ماه اخیر سازمان غذا و دارو برای رفع کمبود و گرانی دارو در کشور را نادیده گرفت، اما انتظار می‌رود که وزارت بهداشت برای مقابله با قاچاقچیان دارو نیز، قوی‌تر و بدون ملاحظه برخورد کند؛ حتی اگر قاچاقچی دارو، رئیس یک داروخانه اسم و رسم‌دار باشد.

امین جلالوند - گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شادی‌های کوچک بزرگ

شادی‌های کوچک بزرگ

حیاط خانه ما 20قدم پهنا داشت و 30قدم درازا. با یک باغچه که بزرگ‌ترین درخت یاس دنیا را داشت و سبد بسکتبالی که خیلی بلندتر از استانداردهای فیبا بود و یک دوچرخه آبی و قرمز که به دیوار تکیه کرده بود.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر