رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه آمریکای لاتین دیگر حیاط خلوت آمریکا نیست، خطاب به سلطه‌گران گفت: توصیه می‌کنیم که به ملت‌ها احترام گذاشته و حقوق آنها را به رسمیت بشناسید و از تجاوز و اشغالگری دوری کنید و بدانید که تاریخ، سرشار از پشیمانی قدرت‌هایی است که از گذشته تجربه نگرفته‌اند.
کد خبر: ۴۵۱۴۹۰

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، دکتر محمود احمدی‌نژاد در جریان سفر به اکوادور، پس از دیدار با رافائل کره‌آ همتای اکوادوری خود در کنفرانس مشترک خبری با وی، با اشاره به اتهام‌زنی رسانه‌های آمریکا علیه رییس‌جمهور اکوادور گفت: آنها دنبال افرادی هستند که تابع اراده‌شان باشد و حقوق ملت‌ خود را در اختیارشان قرار دهد از این رو هر کس بر استقلال و عزت ملت خود پافشاری کند، از نگاه سلطه‌گران مطرود است و این در حالی است که ما رییس‌جمهور اکوادور را انسانی پاک و مردمی می‌شناسیم که به دنبال احقاق حقوق ملت خود است.

رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: امروز سلطه گران با هر شخصیتی که مخالفت کنند محبوبیت آن شخص در میان ملت‌ها افزایش پیدا میکند و اگر کسی کاری کند که یانکی‌ها از او بد بگویند، آن فرد در دنیا محبوب خواهد شد.

احمدی‌نژاد گفت: استعمارگران سابق امروز به زور سلاح و ادعاهای دروغین قصد دارند سلطه خود را بر دنیا تحمیل کنند و به دنبال این هستند که دموکراسی ادعایی خود را با بمب، موشک و تفنگ به ملت‌ها بدهند؛ البته بدیهی است که این برنامه‌ آنها نیز مانند برنامه‌های دیگر با شکست مواجه خواهد شد.

رییس‌جمهور با اشاره به مذاکرات خود با رافائل کره‌آ همتای اکوادوری خود گفت: در این نشست مهمترین موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده و بر ضرورت تشکیل جبهه واحدی در حمایت از ملت‌های مستقل که مورد تهدید و فشار مستکبران قرار دارند، تاکید شد.

احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به ضرورت ارتقاء سطح روابط ایران واکوادور در بخش‌های اقتصادی و تجاری گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم است روابط اقتصادی خود را با اکوادور تا حداکثر ممکن گسترش داده و آن را به نفع دو ملت و سایر ملت‌ها می‌دانیم.

رییس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران عدالت، آزادی و پیشرفت را حق همه ملت‌ها می‌داند و پیام ما برای ملت‌های جهان صلح و دوستی است.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی خود از نتایج سفر دوره‌ای به آمریکای لاتین اظهار داشت: این سفر در چارچوب مناسبات دوستانه ایران و کشورهای آمریکای لاتین صورت گرفته است و این در حالی است که تاکنون پنج مرتبه به منطقه آمریکای لاتین سفر داشتیم و این سفر نیز در راستای تأکید و تقویت دوستی‌ها و پیگیری برنامه‌های مشترک و توافقات گذشته و نیز برطرف کردن موانع در مسیر گسترش روزافزون روابط و همکاری‌های دوجانبه بود ودر ضمن شرایط جهانی نیز در جریان این سفر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مانند تمامی سفرهای گذشته در جهت اهداف پیش‌بینی شده بسیار سازنده و موفقیت‌آمیز بود.

احمدی‌نژاد در ادامه قدرت‌های زورگو و سلطه‌گر را مورد خطاب قرار داد و با بیان این که‌ شما تا همین امروز هزاران عذرخواهی به ملت‌ها بدهکار هستید، گفت: انسان عاقل بر فهرست عذرخواهی های خود اضافه نمی‌کند، بنابراین نصیحت می‌کنیم که به حقوق ملت‌ها احترام گذاشته و از دخالت در امور دیگران خودداری کنید.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران در مقابله با فشارها و تهدیدات آمریکا و اروپایی‌ها حاضر است برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند، اظهار داشت: امروز همه می‌دانند که مخالفت اصلی سلطه‌گران با پیشرفت ملت‌های مستقل است و مشکل ایران نیز موضوع هسته‌ای نیست بلکه پیشرفت و استقلال است.

احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: استقلال و پیشرفت ملت‌ها در نقطه مقابل اهداف مستکبران قرار دارد، چرا که اگر ملت‌ها پیشرفت کنند جیب سرمایه‌داران بی‌فرهنگ خالی خواهد شد.

رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: دولت آمریکا شصت سال است که علیه ملت ایران اقدام می‌کند؛ آنها دولت مردمی ایران را که با انتخاب مردم سر کار آمده بود با کودتا ساقط کردند و پس از آن 25 سال حکومت دیکتاتوری خشن را بر ملت ایران تحمیل نمودند؛حکومت شاه از دیکتاتوری‌های معروف تاریخ است و در طول 25 سال حکومت خود به طور کامل مورد حمایت دولت آمریکا قرار داشت.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: ملت ایران در آن دوران حق انتخاب و آزادی نداشت و حتی یک روزنامه آزاد هم در کشور منتشر نمی شد و خفقان بی‌نظیری حاکم بود، اما هیچگاه غربی‌ها موضوع حقوق بشر و دموکراسی را مطرح نکردند؛ اما زمانی که ملت ایران با انقلاب اسلامی آزادی و استقلال خود را به دست آورد و تا امروز توانسته است بیش از 30 انتخابات آزاد در کشور برگزار کند، دشمنی آمریکا علیه ملت ایران چندین برابر شد.

رییس‌جمهور گفت: در منطقه خاورمیانه دولت‌هایی وجود دارند که در طول تاریخ خود حتی یک انتخابات هم برگزار نکردند، اما آمریکا به طور کامل از آنها حمایت می‌کند و در مقابل با ملت ایران مخالفت کرده و قطعنامه و تحریم صادر می‌کنند.

احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: زمانی که ملت ایران آمریکایی‌ها را از کشور خود بیرون کرد آنها چنین تبلیغ کردند که ایران نمی‌تواند به پیشرفت برسد و تمام تلاش خود را بکار گرفتند که ایرانی‌ها پیشرفت نکنند، اما امروز ایران پیشرفت کرده و آنها از این موضوع عصبانی هستند؛ لذا موضوع هسته‌ای بهانه‌ای سیاسی است که برای مخالفت با پیشرفت و استقلال ملت ایران مطرح کرده‌اند.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه ملت ایران اهل منطق و فرهنگ است و نیازی به بمب اتم ندارد، اظهار داشت: البته کسانی که ملت ایران را به داشتن سلاح اتمی متهم می‌کنند خودشان به خوبی اطلاع دارند که ایران به دنبال بمب اتم نیست؛ ملت ایران از اساس به بمب اعتقاد ندارد و آن را ضد اخلاق و ضد بشر می‌داند. بمب ملت ایران فرهنگ و تمدن هفت هزار ساله و عشق و محبت و دوستی به دیگر ملت‌هاست.

احمدی‌نژاد افزود: کسانی به دنبال بمب اتم هستند که تاریخچه آنها به اندازه عمر یک دانشگاه ایرانی هم نیست.

رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: در جهان عده‌ای سرمایه‌دار بی‌فرهنگ قصد دارند که خودشان را به ملت‌ها تحمیل کنند، از این‌رو مدام ملت ایران و سایر ملت‌های مستقل را مورد تهمت و افترا قرار می‌دهند؛ البته روشن است که ملت ایران و سایر ملت‌ها نیز در مقابل زیاده‌خواهی آنها مقاومت خواهند کرد.

احمدی‌نژاد دشمنان ملت ایران را به مطالعه تاریخ توصیه کرد و گفت: تاریخ تعداد زیادی از متجاوزین ملت ایران را ثبت کرده که ننگ پشیمانی بر پیشانی آنها نقش بسته است.

رییس‌جمهور تصریح کرد: هر کس با ملت‌های مستقل درگیر شود حتماً پشیمان خواهد شد.

احمدی‌نژاد گفت: ملت ایران در سرزمین خود زندگی می‌کند و هیچ کس نمی‌تواند این ملت را از سرزمین خود بیرون کند و در نهایت کسانی که باید به خانه‌های خود بازگردند، آنهایی هستند که با تجاوز و اشغال خود را به ملت‌ها و مردم بومی تحمیل کرده اند.

رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: ملت ایران به خوبی یاد گرفته که چگونه در شرایط سخت زندگی کند و امروز مصمم است همکاری‌های خود را با دوستان انقلابی خود هر چه بیشتر گسترش دهد و برخلاف سلطه‌گران ما شب‌ها راحت استراحت می‌کنیم.

احمدی‌نژاد در این کنفرانس خبری همچنین از مردم کیتو به خاطر استقبال گرم و پر شور از هیات ایرانی قدردانی کرد و گفت: تمام مردم اکوادور در قلب ما جا دارند و ملت ایران همواره در کنار مردم انقلابی و صمیمی اکوادور قرار خواهد داشت.

رافائل کره‌آ رییس‌جمهور اکوادور نیز در این نشست خبری از ایجاد جبهه مشترکی برای حمایت از حقوق ملت‌ها و متوقف کردن فشارهای قدرت‌های استعمارگر و زیاده‌خواه خبر داد و گفت: باید جبهه منسجمی برای مقابله با اقدامات سیاسی، استعماری و امپریالیستی سلطه‌گران علیه ملت‌ها مستقل بویژه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شود.

رافائل کره‌آ تصریح کرد: اکوادور آمادگی دارد در زمینه احقاق حق و اثبات حقانیت و دفاع از حاکمیت ایران همه نوع حمایت و پشتیبانی را انجام دهد.

رییس‌جمهور اکوادر با اشاره به تبلیغات رسانه‌های غربی مبنی بر اینکه ایران به دنبال اکتشاف اورانیوم در اکوادور است، اظهار داشت: اینگونه مطالب تهمت‌هایی است که طی این سال‌ها از سوی نظام سلطه علیه اکوادور مطرح شده است؛ طرح این موضوع که رییس جمهور ایران در راستای یافتن اورانیوم به اکوادور سفر کرده است، موضوعی خنده‌دار و نشان دهنده جهل و نادانی آنها نسبت به حقیقت ملتها و دولت های آزاده است، چراکه آنها با انتشار اینگونه اخبار دروغ افکار تنها عمومی جهان را به بازی گرفته‌اند.

رافائل کره‌آ در پاسخ به سوالی درباره علت نگرانی آمریکا از گسترش روابط ایران و اکوادور و طرح موضوعاتی دروغین در این خصوص، اظهار داشت: طرح اتهام‌افکنی و تبلیغات دروغین سلطه‌گران نشان‌گر بی‌ایمانی آنهاست؛ آنها به دنبال هتک حرمت و ضربه زدن به شخصیت‌های مختلف هستند؛ البته هر چه تلاش می‌کنند که به شخصیت‌های انقلابی و تلاشگر تهمت بزنند، آن شخص جایگاه ارزشمندتر و محبوب‌تری بین ملت‌ها کسب می‌کند و نمونه آن را می‌توان در استقبال گرم و صمیمی مردم اکوادور از احمدی‌نژاد مشاهده کرد و این در حالی است که مخالفین سفر دکتر احمدی‌نژاد به منطقه آمریکای لاتین مانور سیاسی و جنگ تبلیغاتی زیادی به راه انداخته بودند، اما به‌رغم همه تلاش‌های مذبوحانه آنان دیدیم که چگونه مردم به گرمی و با اشتیاق از رییس جمهور ایران استقبال کردند.

رییس‌جمهور اکوادور خاطر نشان کرد: اکوادور به دنبال تعمیق و گسترش روابط خود در تمامی عرصه‌ها با جمهوری اسلامی ایران است و با اراده و مستحکم در این مسیر حرکت خواهد کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها