jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۱۶۲۰۸   ۲۷ تير ۱۳۹۰  |  ۱۵:۳۵

بر اساس یک پژوهش، پیشرفت‌های وب‌سایت گوگل با تغییر شیوه یادگیری و به خاطر آوردن اطلاعات، به حافظه انسانها آسیب زده است.

به گزارش ایسنا، به ادعای دانشمندان دانشگاه کلمبیا، داشتن تمام اطلاعات مورد نیاز انسانها در هر مقطعی باعث شده که افراد بطور ناخودآگاه اطلاعات زیادی را ذخیره نکنند.

محققان به بررسی نقش اینترنت در تعمیر طبیعت حافظه انسان پرداختند.

برای مثال یک فرد چیزی را که مطمئن است می‌تواند با گردش در سایت‌ها پیدا کند، فراموش می‌کند. این در حالی است که این امر در باره مسائلی که در مورد قابل دسترس بودن آن اطمینانی وجود ندارد کاملا برعکس است.

علاوه بر آن، انسانها اکنون بهتر قادرند جایی را که در اینترنت می‌توانند به جستجوی چیزی بروند بخاطر بیاورند تا اینکه خود آن اطلاعات را حفظ کنند.

به گفته بتسی اسپارو، رهبر این پژوهش، ‌انسانها با ظهور موتورهای جستجو، مجددا شیوه یادسپاری اطلاعات را برنامه‌ریزی می‌کنند.

به گفته این محققان، در حال حاضر میزان اعتماد مغز افراد به حافظه اینترنتی به شیوه‌ای کاملا مشابه اطمینان آنها به حافظه دوستان و خانواده است.

این پژوهش در نوع خود اولین محسوب شده که بر تاثیرات موتورهای جستجو بر ساختار حافظه انسان می‌پردازد.

امروزه اینترنت به یک شکل اولیه از آنچه روانشناسان آن را حافظه جمعی تعاملی (Transactive Memory) تبدیل شده است، خاطراتی که برای ما اضافی بنظر می‌رسند اما همیشه می‌دانیم که چگونه و کی به آن دست پیدا کنیم.

این پژوهش در مجله ساینس منتشر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.