Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۷۶۶۴۳ ۰۹ دی ۱۳۸۹  |  ۰۰:۰۹

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به اتمام طرح مطالعات مرمت بنای تاریخی حمام قجری اتحادیه ارومیه، از آغاز مرمت این بنا توسط اداره کل خبر داد. به گزارش مهر، اسدالله علیزاده از پایان مطالعات و تهیه طرح مرمت حمام قجری اتحادیه شهرستان ارومیه خبر داد و افزود: خاکبرداری و تخلیه خاک و آوار موجود در فضاها، اجرای طاق آهنگ در بخش ورودی، تراشیدن اندود فرسوده و آسیب‌دیده از سطح دیوارها بدون آسیب رساندن به سازه بنا، تخریب جرزهای فرسوده و اجرای مجدد آنها در بخش‌های مورد نیاز، دوخت و دوز ترک‌های جرزها در مناطق مورد نیاز و کندن گیاهان و درختان روییده در درون بنا از اجمله اقدامات مورد نیاز در راستای مرمت این بناست.

وی تخلیه آجرها و مصالح فرسوده و جایگزینی آن با آجر سنتی ختایی 20 در 20، تکمیل و اجرای جرزهای تخریب شده، خاکبرداری و سبک‌سازی پشت‌بام تا رسیدن به طاق اصلی بدون آسیب رساندن به سازه بنا را از دیگر اقدامات مرمتی مورد نیاز این حمام دانست و اظهار کرد: مرمت تویزه آسیب‌دیده در خزینه و بام سازی در تمام بخش‌های پشت‌بام با توجه به جزئیات اجرایی آن انجام می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان این که اجرای پوشش طاق ضربی روی گربه‌روها و اجرای کف‌سازی با توجه به جزئیات ارائه شده در تمامی فضاها در این طرح پیش‌بینی شده است، افزود: اندود و ایزولاسیون دیوارها و طاق‌ها در مناطق لازم، بندکشی دیواره‌ها و سردر ورودی در ورودی اصلی بنا اجرا خواهد شد.

علیزاده به تخریب و بازسازی پله‌ها و مرمت پله‌های ورودی و بازسازی طاق تخریب شده در ورودی گربه‌رو اشاره و بیان کرد: همچنین در و پنجره بازشوهای بنا و در ورودی اصلی بنا تهیه و نصب خواهد شد.

به گفته این مقام مسوول با توجه به قرارگیری بنا در جوار بازار قدیمی و قلب تپنده شهر، تمام کاربری‌های تجاری مجاور بنا برای ادامه حیات آن ضروری بوده و مفید به شمار رفته که با استناد به نوشته‌های کاشیکاری داخل سربینه حمام، تاریخ ساخت این بنا به سال 1335 هجری قمری می‌‌رسد.

حمام اتحادیه ارومیه یکی از حمام‌های زیبا و بزرگ و تاریخی شهر ارومیه بوده که به نام یکی از معتمدان شهر که بانی آن بوده نامیده می‌شود، این حمام در سال 1335 هجری قمری ساخته شده و دارای دو گنبد بزرگ روی طاق‌های جناغی است که زیر این گنبد حوض بزرگی قرار دارد و به سبک حمام‌های ایرانی ساخته شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر