jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۶۶۰۶   ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۲:۴۶

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری:

ماسک زدن جایگزین فاصله‌ فیزیکی نمی‌شود

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: ماسک زدن جایگزین رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی نمی‌شود چرا که در کنار رعایت فاصله اجتماعی باید از ماسک نیز استفاده کرد.

title

به گزارش جام جم آنلاین، عاصفه عباس‌زاده روز جمعه در گفتگو با ایرنا با تاکید براینکه مردم با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی، از حضور در مناطق پرخطر و آلوده خودداری کنند، افزود: علاوه براینکه فاصله اجتماعی باید رعایت شود استفاده از ماسک استاندارد نیز باید همراه با حفظ این فاصله انجام شود.

وی اظهار داشت: خواب کافی، خنده کافی، مصرف مایعات و میوه‌جات کافی نقشی اساسی در تقویت سیستم ایمنی بدن به منظور پیشگیری از کرونا ایفا می‌کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری همچنین با اشاره به تاثیر مهر و محبت در تقویت سیستم ایمنی بدن گفت: در حال حاضر مقالات معتبر علمی در دنیا نیز نشان می‌دهد، بی‌توجهی و بی‌مهری به میزان شدیدی سیستم ایمنی بدن را تضعیف و ابتلا به برخی از بیماری‌ها نظیر سرطان و سکته قلبی را افزایش می‌دهد.

به گفته عباس‌زاده، این عامل بیش از مصرف سموم شناخته شده و انواع بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت می‌تواند خطر ابتلا به سرطان و سکته قلبی را افزایش دهد.

وی افزود: بنابراین در سطح کلان جامعه باید برای سلامت روان شهروندان نیز بودجه کافی اختصاص داده شود. بدون شک برنده پاندمی کرونا نیز یک کشور با تامین زمان، اعتبارات و نیروی انسانی ماهر و مکفی برای مقابله با این بحران است.

حفظ مسئولیت شهروندی؛ نیازمند فرهنگ‌سازی

عباس زاده در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ مسئولیت شهروندی در این مقطع تاریخی تاکید کرد: حفظ و پذیرش این مسئولیت مستلزم فرهنگ سازی در کشور است.

وی افزود: به عنوان مثال، برخورد با یک ارباب رجوع در شرایط فعلی باید مثبت‌اندیشی و همدلی را تقویت کند و این مهم نیازمند آموزش است.

عباس‌زاده یادآور شد: امروز تبعات روانی بحران کرونا می‌تواند کادر بهداشت و درمان کشور را هم تحت‌تاثیر قرار دهد، بنابراین برای حفظ سلامت روان این قشر نیز باید اقدامات اساسی طراحی شود.

وی با اشاره به انتظار شهروندان از پرسنل درمان نیز در شرایط کنونی اضافه کرد: گاه کادر بهداشت و درمان خود درگیر تبعات روانی این بحران می‌شوند، اما از نیاز خود به رفتاردرمانی و روان ‌درمانی بی‌اطلاع‌ بوده یا قادر به تامین هزینه این درمان‌ نیستند و این مساله نیازمند حمایت‌های تخصصی در این زمینه است.

این متخصص خاطرنشان کرد: اکنون مطابق با منابع علمی هم درمان قطعی و شناخته شده برای معالجه کرونا وجود نداشته و جامعه نیز باید از پیگیری اخبار زرد (غیرمعتبر) در خصوص درمان این بیماری خودداری و جسم و روان خود را در معرض خطر قرار ندهد.

لبخند سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

وی تاکید کرد: مردم در این شرایط همچنین در سطح فردی، خانواده و محل کار با هم مهربان باشند، با مهر ومحبت و لبخند سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کنند، که بدون شک برنده این پاندمی کشوری خواهد بود که لبخند و بهداشت روان را نیز (در کنار مبارزه با این بیماری) در جامعه ارتقا دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها