پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»
کد خبر: ۱۳۱۰۶۵۰

 پاسخ این است که بله جناب آشنا! نه‌تنها باید ادامه مذاکراتِ وین تا مشخص شدن ابعاد حادثه اخیر نطنز متوقف شود، بلکه دولت آمریکا که با شعار بازگشت به برجام و ژست مصلحت‌خواهی برای ملت ایران به میدان مذاکرات بازگشته است،باید پاسخ‌های روشنی به ماجرای نطنز بدهد.

۱- رژیم‌ صهیونیستی برای کوچک‌ترین رفتار خود در منطقه از آمریکا چراغ‌ سبز می‌گیرد. نمونه‌اش عملیات تروریستی و شهادت عماد مغنیه، فعالیت اطلاعاتی صهیونیست‌ها برای شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، حمله به مواضع مقاومت در سوریه، حمله خرابکارانه سال گذشته در تاسیسات نطنز و شهادت دکتر فخری‌زاده که در همه این حوادث جایگاه و نقش آمریکا در هماهنگی و موافقت با اجرای آن طبق اسناد خود نهادهای غربی مشخص شده‌است.

مگر می‌شود صهیونیست‌ها برای همه فعالیت‌های تروریستی و عملیاتی‌شان در منطقه از آمریکا اجازه گرفته و این یکی را سرخود عمل کرده‌باشند. پس عملا تفکیک اسرائیل و آمریکا در این ماجرا ممکن نیست و اظهارنظرهایی که در این زمینه از سوی برخی جریان‌ها و گروه‌ها اعلام می‌شود، بیشتر شبیه اظهارنظرهایی ساده‌لوحانه است تا عقلایی.

۲- برفرض محال دست نداشتن یا بی‌اطلاعی آمریکا از حادثه اخیر نطنز، دولت «بایدن» باید به این سؤال مهم پاسخ دهد، آمریکایی که هیچ‌گونه کنترل و مدیریتی روی متحدانش ندارد و آنها هرزمان که بخواهند دست به هر اقدامی می‌زنند، چگونه می‌خواهد در مذاکرات‌هسته‌ای نسبت به بازگشت و ادامه همکاری به ایران تضمین بدهد؟

۳- آیا سفر چند روز گذشته یوسی کوهن، رئیس سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل (موساد) به ایالات‌متحده آمریکا و سفر ۲ روز گذشته لوید آستین، وزیردفاع آمریکا و همزمانی‌اش با حادثه نطنز، هماهنگی‌های علنی و سطح بالای رژیم صهیونیستی و آمریکا را نشان نمی‌دهد؟

۴- براساس بند ۵ برجام ایران باید براساس برنامه بلندمدت خود برای ۱۵سال فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم از جمله تحقیق و توسعه تحت‌نظارت پادمانی خود را صرفا در تاسیسات غنی‌ سازی نطنز انجام دهد...و در فوردو از هرگونه غنی‌ سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه غنی‌سازی اورانیوم و از نگهداری هرگونه موادهسته‌ای خودداری کند...! چرا؟ چون خواست غرب خصوصا آمریکا این است در مراکزی که آنها نمی‌توانند دسترسی عملیاتی داشته‌باشند و به آن ضربه بزنند، نباید فعالیت‌هسته‌ای داشته‌باشیم؛ مراکزی نظیر تأسیسات زیرزمینی فوردو.

به‌نظر می‌رسد جمهوری‌ اسلامی با توجه به اتفاقات سال‌های اخیر خصوصا از زمان شهادت سردار سلیمانی که عملیات تروریستی آمریکا و اسرائیل نسبت به جمهوری اسلامی علنی‌تر از گذشته شد، باید به‌زودی ابزارهای قدرت خود را افزایش دهد.

شتاب در فعالیت مراکزهسته‌ای چون فوردو، افزایش میزان غنی‌سازی و ایجاد نسل‌های جدید سانتریفیوژ در کنار اجرای کامل مصوبه مجلس در راستای کاهش عملیات تحریمی دشمن ضروری است.

نکته دیگر تقویت هویت‌ملی است. مجموعه اتفاقات یکی دو سال گذشته که از ترور و شهادت سردار سلیمانی آغاز شد تا روز گذشته که پرده از عملیات خرابکارانه موساد برداشته‌شد، نشان می‌دهد باید عزم جدی و عملی از سوی مسؤولان نظام در مساله تقویت و صیانت از هویت‌ملی صورت گیرد.

در این موضع فرقی بین نطنز و خلیج‌ فارس وجود ندارد و همچنان که نهادهای امنیتی و نظامی با حضور غیرقانونی هر کشوری در آب‌های سرزمینی ما برخورد فوری و قدرتمند می‌کنند باید با هرگونه اقدام علیه امنیت کشور در هرجای این سرزمین برخورد عاجل صورت گیرد.

و حرف آخر این‌که موضوع همبستگی اجتماعی و جلوگیری از هرگونه دودستگی در این شرایط بسیار اهمیت دارد. شرایطی که موضع سفت‌وسخت دولت در چنین اتفاقی می‌تواند پیام درست، مقتدرانه، واضح و شفافی را به طرف‌های غربی مخابره کند.

محمد عکاف - عضو شورای سردبیری / روزنامه جام جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها