jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۱۳۱۷   ۲۷ دی ۱۳۹۹  |  ۰۵:۰۶

افرادی که اضافه وزن دارند بخوانند؛

کاهش وزن با سرمادرمانی!

محققان آمریکایی می‌گویند می‌توان از سرمادرمانی برای کاهش وزن و کنترل دیابت نوع ۲ بهره برد.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، همه می‌دانند که بافت چربی، شامل سلول‌های سفیدی است که انرژی را در بدن ذخیره می‌کند. با این حال، کمتر کسی می‌داند که بدن انسان دارای چربی قهوه‌ای نیز هست که این نوع چربی باعث افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) بدن شده و در نتیجه بدن را گرم می‌کند.

برخلاف چربی سفید که در دور شکم و بافت‌ها ذخیره می‌شود، چربی قهوه‌ای به صورت عمیق‌تر و در بافت‌هایی مانند کلیه و یا اطراف استخوان‌های کتف و ستون فقرات مشاهده می‌شود. تحقیقات نشان داده است در محیط سرد که بدن نیاز به گرما دارد، این چربی‌ها شکسته شده و به گرم شدن بدن کمک می‌کنند.

تحقیقات سال گذشته دانشمندان آمریکایی در دانشگاه یوتا نشان داد وقتی افراد در محیط سرد قرار می‌گیرند، علاوه بر شکسته شدن بافت چربی قهوه‌ای آن‌ها، این روند به تنظیم قند و چربی خونشان کمک می‌کند.

یکی از محققان در این رابطه می‌گوید: چربی قهوه‌ای از زمانی که درجه محیط به ۱۶ درجه سانتی گراد می‌رسد شروع به فعالیت می‌کنند. ما از داوطلبان این آزمون خواستیم در محیطی خنک برای دو ساعت قرار بگیرند به طوری که این سرما باعث آزار آن‌ها نشود. البته سرما آنقدر نبود که باعث لرزش آن‌ها شود. شواهد نشان داد همین دما نیز برای فعالیت بیشتر چربی‌های قهوه‌ای کافی است.

از زمان‌های باستان در مصر از سرما درمانی به صورت گسترده استفاده می‌شده است. همچنین از شنا کردن در آب یخ تا استفاده از کمپرسور‌های یخ به عنوان راهکار‌های درمانی برای مقابله با برخی بیماری‌ ها به کار می‌رفته است. با این حال، استفاده از سرمادرمانی برای کاهش وزن یکی از موضوعات جدید محسوب می‌شود.

رونالد استیمسون، استاد دانشگاه ادینبورگ در این زمینه می‌گوید: استفاده از سرمادرمانی یکی از بهترین راهکار‌ها برای درمان چاقی و دیابت نوع ۲ است. شواهد نشان می‌دهد گر چه افراد چاق دارای چربی قهوه‌ای کمی هستند، اما در صورتی که این افراد به طور مستمر از سرمادرمانی استفاده کنند به مرور چربی قهوه‌ای آن‌ها افزایش می‌یابد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

خطر جهش ویروس و سفر

خطر جهش ویروس و سفر

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

با کرونا همسفر نشویم

با کرونا همسفر نشویم

در شرایطی که با اجرای محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تا حدودی از موج سهمگین کرونا کاسته شده اما نگران تعطیلات پیش‌رو هستیم؛ تعطیلاتی که ممکن است برای برخی از افراد به منزله فرصتی برای مسافرت باشد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش